Închide meniul

Gigi Becali, gest uriaş pentru Dinamo Kiev, după ce Rusia a atacat aproape o lună Ucraina. Ce a făcut patronul FCSB

Dan Roșu Publicat: 22 martie 2022, 15:52

Comentarii
Gigi Becali, gest uriaş pentru Dinamo Kiev, după ce Rusia a atacat aproape o lună Ucraina. Ce a făcut patronul FCSB

Gigi Becali, în cadrul unei conferinţe de presă / Hepta

Gigi Becali a făcut încă un gest uriaş pentru a ajuta Ucraina, după invazia lui armatei lui Vladimir Putin. Patronul de la FCSB le-a pus la dispoziţie celor de la Dinamo Kiev baza din Berceni.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Digisport.ro susţine că Becali a vorbit cu Mircea Lucescu şi agentul Arcadie Zaporojanu, prin care i-a anunţat pe cei de la Dinamo Kiev că echipa U19 a ucrainenilor se poate pregăti în Berceni pentru duelul din optimile de finală Youth League, cu Sporting Lisabona.

Gigi Becali a făcut încă un gest uriaş pentru a ajuta Ucraina

Pentru meciul de pe 6 aprilie, Gigi Becali le pune la dispoziţie campionilor Ucrainei toate condiţiile necesare pentru antrenamente, masă şi, evident, cazare. Echipa va ajunge în curând în Bucureşti.

Totuşi, drumul ucrainenilor va fi unul extrem de lung. Ei vor veni pe ruta Ucraina – Polonia – Slovenia – Ungaria – România şi vor ajunge în ţara noastră după cel puţin 17 ore de mers cu autocarul, de la Lvov.

Becali ajută refugiaţi ucraineni, la baza din Berceni

La începutul lunii martie, Gigi Becali a anunţat că va oferi baza din Berceni unde se antrenează FCSB familiilor de ucraieni ajunse în Capitală, după ce au fugit din calea războiului.

Reclamă
Reclamă

Becali poate găzdui între 400 şi 500 de oameni la baza din Berceni şi le-a asigurat toate condiţiile celor care reuşesc să treacă graniţa în România.

„Pot încăpea 400 de oameni. Am luat și saltele separat. Pe lângă două paturi, am pus și saltea. Au căldură, duș în cameră, toate condițiile. Avem bucătărie, le facem mâncare. Toate condițiile pentru 400-500 de oameni. E posibil ca azi să vină ceva„, a declarat Gigi Becali.

Și ultrașii FCSB au sărit în ajutorul refugiaților

Tot atunci, şi ultraşii echipei lui Gigi Becali s-au implicat şi au strâns ajutoare. Fanii și conducătorii de la FCSB au sărit în ajutorul refugiaților care vin în România după ce Rusia a invadat Ucraina. MM a făcut echipă cu liderul ultrașilor din Peluza Nord, Gheorghe Mustață. Amândoi au fost în apropierea Arenei Naționale și au ajutat la descărcarea unor alimente. Șase microbuze au fost încărcate cu alimente și au plecat spre vama din Tulcea.

Reclamă

„Baza noastră este deschisă de mâine pentru refugiați. Când băieții vor avea nevoie de ei, vom fi tot timpul lângă ei. Nu vedeți ce trăim? Abia am ieșit din nenorocirea aia (n.r. – Covid-19) și dăm în alta. Până la urmă trebuie să iasă soarele și pe strada noastră.

Nu e nicio surpriză. Românii tot timpul li s-au alăturat celor care au nevoie de ajutor. Avem spațiu suficient. Acum am terminat un cămin care își așteaptă oaspeții. Normal, era făcut pentru noi, dar rămânem în cel vechi. Vor locui în căminul care nu a fost călcat de nimeni.

Important e să se sensibilizeze Putin. Noi nu putem să ajutăm decât prin puținul pe care îl facem. E important să se oprească acum. E posibil ca lucrurile să degenereze. Deocamdată, cerul e plumburiu, dar nu îl survolează nimeni. Speram să rămână tot așa. Nu m-am gândit niciodată că se poate întâmpla așa ceva„, a declarat Mihai Stoica, după decizia lui Gigi Becali.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50 4 dec.
Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (19:00). Toate detaliile
23:37 4 dec.
Eugen Neagoe, savuros după ce echipa sa a primit 4 de la Craiova: „Nu pot să mă duc să sar eu la cap”
23:26 4 dec.
Filipe Coelho, după ce Universitatea Craiova a dat recital în Cupă: „Câteodată e mai bine să fii jucător”
23:21 4 dec.
Jucătorii Craiovei, verdict după venirea lui Filipe Coelho: „Ne acomodăm destul de repede”
23:02 4 dec.
Neluțu Varga, replică fără menajamente după discursul dur al lui Louis Munteanu: „În locul lui aș tăcea”
22:55 4 dec.
Petrolul – Universitatea Craiova 0-4, în Cupa României. Oltenii au defilat pe ”Ilie Oană”
1 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său! 2 Nicolae Stanciu, dat ca şi transferat la FCSB. Cine face anunţul: “Nu vine la Rapid” 3 Universitatea Craiova l-a demis! Antrenorul a plecat după meciul din Conference League 4 Gigi Becali a pus ochii pe un jucător important al lui Dinamo înaintea derby-ului: “Are loc la noi” 5 EXCLUSIVOvidiu Mihăilă, mesaj tranşant după gestul incredibil făcut de Bazaliu: “Dacă mai vrea să facă parte din lot…” 6 Gigi Becali vrea să-l dea afară, însă jucătorul refuză să plece de la FCSB. Suma care ar trebui să-i fie plătită
Citește și