Închide meniul

Mircea Lucescu, emoţionat când a intrat pe noul Stadion Giuleşti. “E plăcut, e ca la teatru!”. Ce le-a transmis fanilor înainte de inaugurarea arenei

Iulian Focșăneanu Publicat: 24 martie 2022, 15:47

Comentarii
Mircea Lucescu, emoţionat când a intrat pe noul Stadion Giuleşti. E plăcut, e ca la teatru!. Ce le-a transmis fanilor înainte de inaugurarea arenei

Rapid TV

Mircea Lucescu s-a întors, după un deceniu, în Giuleşti. Cel mai titrat antrenor român a intrat pe noul stadion al Rapidului, care va fi inaugurat sâmbătă. “Il Luce” va sta chiar pe bancă în primul meci care se va disputa pe arena de 39 de milioane de euro, amicalul de Old-Boys cu Poli Timişoara.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lucescu a revenit după un deceniu pe stadionul echipei pe care a făcut-o campioană, în 1999. Ultima dată a venit din postura de adversar, într-o partidă de verificare a celor de la Şahtior. Vizibil emoţionat, tehnicianul de 76 de ani a avut un mesaj pentru fanii grupării din Grant.

Mircea Lucescu, prima apariţie pe noul Stadion Giuleşti: “E unul dintre cele mai frumoase stadioane!”

Ceva care mi-l doream foarte tare, încă din perioada ai. Astăzi îmi aduc aminte cum dădeam cu T-urile apa de pe teren sau când îngheţa trăgeam prelatele alea pe care le cumpărase Copos ca să curăţăm terenurile. Acum nu va mai fi nevoie. E unul dintre cele mai frumoase stadioane, familiale…primitoare. Tribunele sunt foarte aproape de teren, să sperăm că nu vor arunca pe teren cu obiecte. Odată cu stadionul ăsta, care e un semn de civilizaţie, şi partea mai dificilă a suporterilor să se stăpânească. Stadionul poate să contribuie foarte mult la educaţia sportivă a suporterilor. Nu mai e loc de injurii.

E plăcut să vii aici, e ca la teatru. Şi aşa e teatrul aproape, dar acum nu se mai vede. Acest stadion va face ca echipa să crească, ca atare. Vor simţi alte responsabilităţi face de cele pe care le-au avut până acum“, a declarat Mircea Lucescu pentru Rapid TV.

Lucescu speră ca şi Dinamo să reuşească să calce pe urmele rivalelor Rapid şi Steaua. Îşi doreşte să fie construită o arenă ultramodernă şi în Ştefan cel Mare.

Reclamă
Reclamă

Îmi doresc şi ca Dinamo să aibă un astfel de stadion pentru că sunt brand-uri naţionale. Revenirea acestor echipe nu face decât să creezi din nou acea stare de competiţie extraordinară pe care noi am avut-o în nişte ani în care noi aveam rezultate în Europa. Steaua are un stadion excelent, Rapid şi unul excelent… cu mai mare intimitate. Să facă şi Dinamo acelaşi lucru. Începe să arătăm altfel, infrastructura e baza performanţei. Un stadion române şi ăsta e sufletul suporterilor. Jucătorii şi antrenorii mai pleacă, dar asta e casa suporterilor“, a mai spus Lucescu.

Mircea Lucescu este dezamăgit că, din cauza războiului, nu a putut să vină alături de jucătorii săi de la Dinamo Kiev.

Eu am promis că voi aduce o echipă mare şi o să mă ţin de cuvânt. Aş fi vrut să facem această chestie cu Dinamo Kiev, dar nu s-a putut din cauza situaţiei. Am promis că inaugurarea unui stadion se poate face cu o echipă mare. Sunt mulţumit pentru că istoria Rapidului se împleteşte şi cu istoria familiei Lucescu. Şi cu mine, şi cu Răzvan, a fost o perioadă extraordinară“, a precizat “Il Luce”.

Reclamă

Mircea Lucescu, la inaugurarea Stadionului Giuleşti

Fanii s-au îngrămădit să îşi cumpere bilete pentru meciul de gală care este programat pe 26 martie. Evenimentul va fi sold-out, iar Mircea Lucescu, care are Covid-19, este aşteptat să stea pe bancă.

Mircea Lucescu revine pe banca Rapidului. Cel mai titrat antrenor al României, și campion cu Rapid în 1999, Mircea Lucescu, revine pe banca rapidistă la meciul de Old-Boys ce se va disputa sâmbătă, la inaugurarea noului Giulești.

Rapid, cu nume grele pe teren, va întâlni formația de Old-Boys a Politehnicii Timișoara. Spectacolul inaugurării va începe de la ora 15:00, urmând ca spectacolul Old-Boys să se desfășoare în jurul orei 18:00. Main event-ul serii, jocul amical dintre Rapid și Politehnica Timișoara, va avea loc la 20:30. Vom reveni cu mai multe surprize ale acestui eveniment!„, au transmis oficialii Rapidului pe contul de Facebook.

Cu o zi în urmă, fanii Rapidului au aflat care sunt foştii jucători care vor participa la meciul legendelor Rapidului cu cele ale lui Poli Timişoara. Mugurel Buga, Ion Goanță, Vladimir Bozovic, Adi Iencsi, Jean Barbu, Viorel Hizo, Cristi Dulca, Ion Ionescu, Mircea Lucescu, Daniel Pancu, Dan Alexa, Rică Răducanu, Răzvan Raț, Dani Coman, Nicolae Stanciu, Ion Vlădoiu, Marius Măldărășanu, Bogdan Stelea, Viorel Kraus, Ion Motroc, Costin Lazăr, Dănuț Lupu, Ion Manu, Ovidiu Herea, Ionuț Mazilu, Vasile Maftei, Robert Niță, Ștefan Nanu, Vali Negru, Ionuț Voicu sunt foştii fotbalişti care vor intra pe gazonul noului stadion.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:32
VideoJurnal Antena Sport | Aprinsă-i lupta la titlu
12:09
Cine pune sechestru pe stadionul Rapidului. Lovitură pentru Dan Şucu!
12:06
Real Madrid renunță la “perla” pe care a dat aproape 50 de milioane de euro. Oficialii au început discuțiile
11:40
Adrian Mititelu regretă că investeşte la FCU: “Cea mai mare greșeală a vieții mele. Am distrus viața unor oameni”
11:39
Momente dificile pentru părinții unui om de bază de la Dinamo: “Băi, au lăcrimat amândoi. Dacă vi se pare normal..”
11:06
Sabău face praf conducerea după demisie: “Am fost naiv! Nu am fost respectat!”
1 Andrea Mandorlini, dat afară de la CFR Cluj. Înlocuit cu nume sonor din “Generaţia de Aur” 2 BREAKING NEWSLovitură cumplită pentru CFR Cluj! Louis Munteanu, out înaintea meciului cu Petrolul 3 Gata! Pleacă Charalambous și Pintilii de la FCSB? Gigi Becali a făcut anunţul oficial 4 Gigi Becali a făcut anunţul: 3 jucători sunt OUT din lotul FCSB, după ruşinea cu Metaloglobus 5 Petrolul – CFR Cluj 1-0. Succes uriaș pentru prahoveni! Se adâncește criza în Gruia 6 Andrei Vlad şi-a cerut singur schimbarea după ce a luat 4 goluri: “A cedat psihologic”
Citește și