Cristi Săpunaru a răbufnit după meciul amical al Rapidului cu Timişoara (1-0). Căpitanul giuleştenilor a fost enervat de lumea care l-a criticat pe Edi Iordănescu după chiar primul meci la echipa naţională, 0-1 cu Grecia, pe Stadionul Ghencea.
“M-am săturat de toți ăștia care critică. Va conta când jucăm pe puncte. Presupun că acum încearcă să testeze jucătorii, să vadă ce poate face. Nu poate să îmi zică nimeni, niciodată, că fotbalistul român nu are calitate.
Eu am avut o discuție cu Edi, o să mai discutăm. Momentan nu am luat-o nicio decizie”, a spus Cristi Săpunaru, pentru Digi Sport, după meciul Rapidului.
Cristi Săpunaru îl apără pe Edi Iordănescu. Ionel Ganea l-a făcut praf
Reacţia lui Cristi Săpunaru a venit după ce Ionel Ganea l-a pus la zid pe Edi Iordănescu, după ce selecţionerul a avut parte de un debut ratat la echipa națională. România a fost învinsă de Grecia, scor 0-1, în Ghencea.
„Ar fi trebuit să sacrificăm 2 ani. O reconstrucţie totală primul an, să-ţi faci o arie de selecţie, iar anul următor să formezi o echipă constructivă pe un lot sau un schelet de cel puţin 8 jucători. În primul rând competiţia noastră e sub orice critică.
În al doilea rând trebuie curăţat de mizerii, că nu ai ce să mai faci. Şi în al treilea rând noi nu suntem angrenaţi în competiţii internaţionale. Eu zic că nu o să facă! (n.r. mai mult decât Mirel Rădoi) Cum reuşesti să faci, dacă tu nu faci strategie, cum?”, a declarat Ionel Ganea.
Lucescu, prima reacție după debutul lui Edi Iordănescu în România – Grecia 0-1
Ca şi Cristi Săpunaru, Mircea Lucescu a urmărit meciul de debut al lui Edi Iordănescu pe banca României alături de tatăl noului selecționer, Anghel Iordănescu. Cele două legende ale fotbalului românesc au stat împreună în tribunele din Ghencea.
„E de abia primul meci. Au fost combinații la cornere. Puțină precipitare, teamă, dar e un prim meci. Nu se pot trage concluzii imediat după acest joc. Atmosfera senzațională, stadion senzațional. Presiunea publicului nu poate fi decât pozitivă cu timpul. În momentul când s-au făcut niște schimbări, s-a schimbat ritmul jocului, altă culoare a jocului, altă agresivitate”, a spus Mircea Lucescu, la PRO X.
- Cristi Săpunaru îl apără pe Edi Iordănescu
- Selecţionerul a fost criticat după meciul de debut
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Dumitru Stângaciu nu mai crede în fotbalul românesc: “Din păcate, regresează! E foarte greu să ajungem la Mondial”
- “Prea mult”. Mircea Lucescu a răbufnit şi a făcut praf arbitrajul. Cele trei meciuri în care “tricolorii” au fost dezavantajaţi
- Ce au făcut turcii la stadionul pe care România întâlneşte Turcia. Mircea Lucescu: “Adâncit cu 4 metri”
- Daniel Pancu știe de ce Turcia a ales să joace barajul cu România pe stadionul lui Beșiktaș: „Numărul unu”
- „Parte din sufletul meu”. Mircea Lucescu a reacționat după ce România a aflat unde va juca barajul cu Turcia

































