Istvan Kovacs, criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League! Ce i-a reproşat arbitrului nostru

Dan Roșu Publicat: 26 mai 2022, 9:29

Comentarii
Istvan Kovacs, criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League! Ce i-a reproşat arbitrului nostru

Istvan Kovacs, în timpul finalei Conference League / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Istvan Kovacs a fost criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League, câştigată de Roma, cu 1-0, la Tirana. Olandezul i-a reproşat arbitrului că a acordat prea puţine minute de prelungire.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Ştii că va fi greu împotriva unei echipe italiene atunci când primeşti un gol încă de la început, dar va fi şi mai greu împotriva unei echipe a lui Mourinho. În plus, nu a fost nici măcar suficient timp suplimentar acordat.

Istvan Kovacs, criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League

Au fost atât de multe înlocuiri şi intervenţii VAR, încât habar nu am cum de au fost doar cinci minute de timp adiţional. Staff-ul Romei a fost în preajma celui de-al patrulea oficial aproape tot meciul, şi-a făcut treaba. Poate că ar fi trebuit să fac mai mult şi să-mi exprim frustrările.

În ceea ce priveşte meciul, am avut câteva momente bune. Ne-am descurcat mai bine în a doua repriză în comparaţie cu prima, dar nu a fost deloc uşor. Roma a marcat la singura ei ocazie de gol, ceea ce reprezintă un punct forte. Am făcut tot ce am putut, dar nu a fost suficient. Este o mare dezamăgire, ne-ar fi plăcut să le oferim fanilor noştri un trofeu”, a spus Arne Slot.

AS Roma a câştigat prima ediţie a Conference League, după ce a învins în finală, miercuri, la Tirana, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Feyenoord Rotterdam.

Reclamă
Reclamă

Finala a fost condusă de o brigadă română, formată din Istvan Kovacs (central), Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene (asistenţi). Elveţianul Sandro Scharer a fost arbitru de rezervă.

Istvan Kovacs, felicitat de Aleksander Ceferin

Istvan Kovacs a fost felicitat de Aleksander Ceferin după ce a arbitrat perfect finala Conference League, dintre AS Roma şi Feyenoord, scor 1-0. Centralul din Carei a avut parte şi de „garda de onoare”.

După prestaţia de mare clasă de la Manchester City – Real Madrid, din semifinalele Ligii Campionilor, Istvan Kovacs a arbitrat perfect şi finala Conference League. Prestaţia arbitrului român a fost apreciată şi de Aleksander Ceferin, preşedintele UEFA.

Reclamă

Istvan Kovacs a fost primul care a primit medalie după finala Conference League. Arbitrul român, alături de întreaga brigadă, a avut parte de „gardă de onoare” din partea celor de la Roma. Istvan Kovacs a fost felicitat de preşedintele UEFA preţ de câteva secunde.

Istvan Kovacs arbitrează la CM 2022

Pentru Istvan Kovacs urmează la finalul anului şi meciurile pe care le va arbitra la Campionatul Mondial din Qatar. Mihai Artene și Vasile Marinescu sunt cei doi asistenţi români care vor fi prezenţi alături de el.

La Mondialul din Qatar vor fi prezenţi 36 de arbitri, 69 de asistenţi şi 24 de oficiali VAR, care au fost convocaţi în funcţie de prestaţiile avute în competiţiile FIFA, dar şi în cele continentale, anunţă forul mondial.

„Ca de obicei, primul criteriu de alegere a fost repretentat de calitatea arbitrilor, care au condus meciuri la cel mai înalt nivel în toată lumea. CM din 2018 a fost unul de succes şi datorită prestaţiilor arbitrilor şi vom face tot posibilul ca în 2022 lucrurile să stea şi mai bine”, a spus Pierluigi Collina, preşedintele Comitetului FIFA al Arbitrilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

E Denis Drăguş soluţia perfectă pentru atacul FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:08

EXCLUSIVOmul care a refuzat proiectul spectaculos al lui Gigi Becali la FCSB a dat cărţile pe faţă: „Nu s-a pus problema”

13:00

CFR Cluj – Tromso LIVE TEXT (19:30), turul 3 preliminar din Conference League. Clujenii vor dubla cu Brighton

12:44

„Cel mai bun din România!” Edi Iordănescu apreciază ultimul transfer făcut de Rapid

12:37

Done deal! Diomande zboară către Madrid pentru vizita medicală! Cât o va costa pe Real

12:31

Fotbalist de doar 27 de ani, agresat mortal! S-a opus unei tentative de jaf

11:57

Trabzon îi face toate poftele lui Salah: vor să-l aducă pe colegul său preferat de la Liverpool

1 Transferul verii în România! Karamoko, de la Dinamo la FCSB: condiţia pusă de Andrei Nicolescu 2 Ofertă de 100.000.000 de euro pentru FCSB! Gigi Becali a recunoscut totul: „Vine un american” 3 Dennis Politic, la Rapid? Daniel Pancu a fost întrebat direct despre jucătorul de la FCSB 4 A murit fostul acţionar de la FC Argeş! De curând revenise alături de echipă 5 În sfârșit! Liverpool a decis pe cine să aducă în locul lui Salah! Vine alături de Barcola de la PSG 6 Adi Chică-Roşă s-a transferat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma
Citește și