Istvan Kovacs, criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League! Ce i-a reproşat arbitrului nostru

Dan Roșu Publicat: 26 mai 2022, 9:29

Comentarii
Istvan Kovacs, criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League! Ce i-a reproşat arbitrului nostru

Istvan Kovacs, în timpul finalei Conference League / Profimedia Images

Istvan Kovacs a fost criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League, câştigată de Roma, cu 1-0, la Tirana. Olandezul i-a reproşat arbitrului că a acordat prea puţine minute de prelungire.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Ştii că va fi greu împotriva unei echipe italiene atunci când primeşti un gol încă de la început, dar va fi şi mai greu împotriva unei echipe a lui Mourinho. În plus, nu a fost nici măcar suficient timp suplimentar acordat.

Istvan Kovacs, criticat de antrenorul lui Feyenoord, Arne Slot, după finala Conference League

Au fost atât de multe înlocuiri şi intervenţii VAR, încât habar nu am cum de au fost doar cinci minute de timp adiţional. Staff-ul Romei a fost în preajma celui de-al patrulea oficial aproape tot meciul, şi-a făcut treaba. Poate că ar fi trebuit să fac mai mult şi să-mi exprim frustrările.

În ceea ce priveşte meciul, am avut câteva momente bune. Ne-am descurcat mai bine în a doua repriză în comparaţie cu prima, dar nu a fost deloc uşor. Roma a marcat la singura ei ocazie de gol, ceea ce reprezintă un punct forte. Am făcut tot ce am putut, dar nu a fost suficient. Este o mare dezamăgire, ne-ar fi plăcut să le oferim fanilor noştri un trofeu”, a spus Arne Slot.

AS Roma a câştigat prima ediţie a Conference League, după ce a învins în finală, miercuri, la Tirana, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Feyenoord Rotterdam.

Reclamă
Reclamă

Finala a fost condusă de o brigadă română, formată din Istvan Kovacs (central), Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene (asistenţi). Elveţianul Sandro Scharer a fost arbitru de rezervă.

Istvan Kovacs, felicitat de Aleksander Ceferin

Istvan Kovacs a fost felicitat de Aleksander Ceferin după ce a arbitrat perfect finala Conference League, dintre AS Roma şi Feyenoord, scor 1-0. Centralul din Carei a avut parte şi de „garda de onoare”.

După prestaţia de mare clasă de la Manchester City – Real Madrid, din semifinalele Ligii Campionilor, Istvan Kovacs a arbitrat perfect şi finala Conference League. Prestaţia arbitrului român a fost apreciată şi de Aleksander Ceferin, preşedintele UEFA.

Reclamă

Istvan Kovacs a fost primul care a primit medalie după finala Conference League. Arbitrul român, alături de întreaga brigadă, a avut parte de „gardă de onoare” din partea celor de la Roma. Istvan Kovacs a fost felicitat de preşedintele UEFA preţ de câteva secunde.

Istvan Kovacs arbitrează la CM 2022

Pentru Istvan Kovacs urmează la finalul anului şi meciurile pe care le va arbitra la Campionatul Mondial din Qatar. Mihai Artene și Vasile Marinescu sunt cei doi asistenţi români care vor fi prezenţi alături de el.

La Mondialul din Qatar vor fi prezenţi 36 de arbitri, 69 de asistenţi şi 24 de oficiali VAR, care au fost convocaţi în funcţie de prestaţiile avute în competiţiile FIFA, dar şi în cele continentale, anunţă forul mondial.

„Ca de obicei, primul criteriu de alegere a fost repretentat de calitatea arbitrilor, care au condus meciuri la cel mai înalt nivel în toată lumea. CM din 2018 a fost unul de succes şi datorită prestaţiilor arbitrilor şi vom face tot posibilul ca în 2022 lucrurile să stea şi mai bine”, a spus Pierluigi Collina, preşedintele Comitetului FIFA al Arbitrilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:04

FotoTranzacție istorică: clubul din afara Europei care s-a vândut pentru 261 de milioane de dolari

17:01

Prima plecare de la FRF şi echipa naţională a fost anunţată. “Sunt liber de contract”

16:58

Selecționerul României a analizat adversarele de la Campionatul European! Care este obiectivul real al tricolorelor

16:58

Chivu a răbufnit și îi calcă pe urme lui Mourinho: „Pot fi multe lucruri, dar nu sunt prost!”

16:46

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 17 aprilie

16:45

Nici nu a venit bine că riscă să plece. Ce se întâmplă cu Puşcaş? Andrei Nicolescu: “Va trebui să luăm o decizie”

1 Surpriză de proporţii pregătită de Florentino Perez! Antrenorul care a câştigat trofee cu Lionel Messi, dorit de Real Madrid 2 Se pregăteşte o nouă forţă pentru Liga 1! “Nu pot accepta asta!” 3 Nicăieri ca la ei: jumătate de campionat se bate la titlu! Favorita și echipa care a investit 23 de milioane €, la retrogradare 4 Verdictul specialistului după cea mai controversată fază din meciul “nebun” Bayern Munchen – Real Madrid 4-3! 5 Ce i-a putut spune Arda Guler arbitrului Slavko Vincic după finalul nebun de la Munchen. A fost eliminat direct 6 Doliu în fotbalul mondial! Alexander Manninger a murit la 48 de ani
Citește și