Închide meniul

Denis Alibec, lăudat la scenă deschisă după ce a fost omul meciului în Petrolul – Farul 1-3: ”E cea mai bună variantă a lui”

Viviana Moraru Publicat: 17 septembrie 2022, 8:58

Reclamă
Denis Alibec, lăudat la scenă deschisă după ce a fost omul meciului în Petrolul – Farul 1-3: ”E cea mai bună variantă a lui”

Denis Alibec, după un gol marcat pentru Farul / Hepta

Denis Alibec a fost lăudat după prestația solidă avută în Petrolul – Farul 1-3. Atacantul lui Gică Hagi a fost omul meciului pe ”Ilie Oană”, după ce a reușit o ”dublă” și a pasat decisiv la golul al treilea marcat de Enes Sali. Alibec a fost remarcat de Andrei Vochin, care i-a analizat jocul, cât și momentul bun al carierei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Farul și-a consolidat poziția de lider în clasamentul Ligii 1, după o victorie în deplasarea de la Ploiești. Constănțenii au acumulat 24 de puncte, cu trei mai mult față de ocupanta locului secund, Rapid.

Denis Alibec, lăudat la scenă deschisă după Petrolul – Farul 1-3

Denis Alibec a fost analizat de către consilierul președintelui FRF, Andrei Vochin, care susține că atacantul traversează cea mai bună variantă a sa, chiar mai bună decât cea avută la Astra, acolo unde a contribuit decisiv la câștigarea titlului din 2016.

Totodată, Vochin susține că atacantul ajuns la 31 de ani a devenit un jucător cheie în echipa lui Gică Hagi.

„Cert e că meciul a fost decis de Alibec, e victoria lui. Vorbim de un joc de echipă, dar asta e operă de autor. La golul trei pasează lui Sali. Sali ar trebui să înveţe acum şi să nu facă cum a făcut înainte, când Alibec era într-o poziţie bună şi el nu i-a pasat.

Reclamă
Reclamă

Este cea mai bună versiune a lui Alibec, încă de la momentul plecării lui la Inter, mai bună decât versiunea de la Astra. E mai fit, trage echipa după el, în ultimele două-trei etape a arătat asta”, a declarat Andrei Vochin, la Orange Sport.

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională

Denis Alibec speră să fie convocat la echipa naţională, după ce a marcat o „dublă” de senzaţie în Petrolul – Farul 1-3. Atacantul a ajuns la patru goluri marcate, în ultimele şase runde, şi ţinteşte meciurile „tricolorilor” din această lună. România – Finlanda va fi în exclusivitate pe Antena 1 şi AntenaPlay, pe 23 septembrie, de la ora 21:45.

„Nu eu decid lotul. Sper să fiu acolo. Sunt cam secretoşi, nu am avut nicio discuţie cu selecţionerul. Să sperăm că vom da câţiva jucători, chiar merităm”, a declarat Denis Alibec, la Digi Sport, după partida dintre Petrolul şi Farul.

Reclamă

După cele două goluri marcate în prima repriză a meciului de pe „Ilie Oană”, Denis Alibec a pasat decisiv pentru Enes Sali, care a marcat în minutele de prelungiri.

Denis, pericol public în Petrolul – Farul! Alibec a reușit o dublă de vis la Ploiești

Denis a fost pericol public în prima repriză a duelului Petrolul – Farul. Alibec a reușit o dublă fabuloasă în meciul de la Ploiești, în etapa a 11-a din Liga 1. Atacantul lui Gică Hagi continuă să aibă prestații excelente la formația din Constanța.

Farul a lovit de două ori în prima repriză a partidei cu Petrolul. Ambele goluri au fost marcate de Denis Alibec, internaționalul român adus în această vară la echipa de la Ovidiu.

Alibec a deschis scorul în minutul 11, cu un șut la colțul lung din interiorul careului. Fostul vârf de la FCSB a fost servit de Louis Munteanu, care a profitat de o dezorganizare în defensiva „lupilor galbeni”.

Denis Alibec a ieșit din nou la rampă în minutul 35, când a reușit o execuție de senzație din colțul careului. Atacantul de 31 de ani a șutat puternic, de pe loc, la colțul lung, fără speranțe pentru portarul Vâlceanu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
20:37

Laurențiu Reghecampf, gata de o nouă aventură „exotică”! Țara în care este dispus să antreneze

20:27

Controversă uriaşă la clubul lui Aaron Boupendza, după decesul fotbalistului: „Să vă fie ruşine”

20:15

Real Madrid – Arsenal și Inter – Bayern Munchen LIVE TEXT (22:00), în sferturile Champions League. „Galacticii” vor remontada

20:08

Ruben Amorim, anunț de ultimă oră despre Andre Onana. Ce se va întâmpla la returul cu Lyon

19:51

Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului

19:41

Dinamo, apel către suporteri după ultima sancțiune primită: „Veniți la meci cu respect, nu ură!”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 3 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 4 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 5 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 ani
Citește și