Închide meniul

Dezvăluiri incredibile despre Ionel Ganea: “Aproape să ne ia la bătaie pe mine şi pe antrenor!” De la ce a pornit scandalul

Valentin Pîrcălabu Publicat: 14 februarie 2023, 15:14

Dezvăluiri incredibile despre Ionel Ganea: Aproape să ne ia la bătaie pe mine şi pe antrenor! De la ce a pornit scandalul

Ionel Ganea, în timpul unei conferințe de presă/hepta

Dezvăluiri incredibile despre Ionel Ganea, de la mijlocul anilor ’90. Cristian Vasc, fost coleg cu “Ganezu'” la FC Braşov, a povestit un episod incredibil.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înaintea unui meci cu Rapid, cei de la FC Braşov au avut o “primă” promisă chiar de la adversari, conform lui Cristi Vasc. La acel meci, Ionbel Ganea a lipsit fin cauza unei suspendări. Vasc a spus că Ganea şi-a ieşit din minţi când a venit vorba de împărţirea “primei”.

Dezvăluiri incredibile despre Ionel Ganea

Ionel Ganea a fost coleg cu mine la Brașov, eu eram căpitan de echipă. În ultima etapă, aveam meci la Rapid, unde antrenor era Sorin Cârțu. Ei aveau neapărată nevoie de victorie pentru a prinde cupele europene.

Și a venit la mine nea Sorin Cârțu și-mi zice: «Cristi, voi sunteți scăpați, stați liniștiți, o să aveți o masă…». O primă, adică. M-am dus la domnul Gabi Stan și la jucătorii reprezentativi de la Brașov, am discutat, iar ei au spus că sunt de acord, dar să mai pună ceva la masa respectivă. Ganea era suspendat atunci, el n-a făcut deplasarea.

La întoarcerea la Brașov, am împărțit alături de antrenor «masa» (n.r. – prima). Bineînțeles, i-am dat și lui Ionel Ganea partea lui, de care n-a fost mulțumit. Eu i-am explicat: «Ionel, n-ai fost și tot ai primit». Mi-a zis: «Da, da eu am fost titular în echipa asta…». Aproape să ne ia la bătaie pe mine și pe antrenor! Până la urmă, l-am făcut să înțeleagă și a fost totul OK. A fost foarte, foarte greu de strunit”, a spus Cristi Vasc pentru gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Ionel Ganea i-a învineţit ochiul unui coechipier, în Slovenia

Dezvăluri incredibile din vestiarul naţionalei României. Un incident incredibil a avut loc în 2001, înaintea barajului cu Slovenia pentru calificarea şa Campionatul Mondial din Coreea de Sud şi Japonia. Ionel Ganea i-a învineţit ochiul unui coechipier!

Daniel Chiriţă a dezvăluit, în premieră, cum s-a ales cu un ochi vânăt din cauza „Ganezului”. A fost lovit din senin cu o noapte înaintea confruntării cu Slovenia. Scandalul a avut loc în timppul unui meci de rummy.

Nu știe nimeni asta, n-am zis-o până acum, dar înainte de meciul cu Slovenia eram la masă, jucam rummy. Eu, Contra, Roșu și Ganea. Am jucat la Săftica, jucam pe plus. Jucam pe dolari, Ganea avea plus vreo 300-400 de dolari. Făcea: «V-a spart Ganezu’, vă bate Ganezu!»”.

Reclamă

Ajungem la Ljubljana pentru meciul tur și ne punem iar la masă. Dorinel Munteanu nu juca, doar stătea și se uita la noi. Ganezu’ era mâna mea (n.r. – următorul la rând), jucam să-l «carotez» (n.r. – juca în așa fel încât să piardă). Ajunsese Ganezu’ pe minus. La mâna următoare, Contra a făcut culoare și Ganezu’ pierde. Zice: «Ganezule, te-ai dus la vale!».

Acum, cum făceam pietrele pe masă, mă trezesc cu un pumn direct aici (n.r. – arată ochiul drept). Buuuf! «Ce faci, mă, mă carotezi?». M-a dat jos, pe spate, și a sărit pe mine, m-a luat la bătaie. S-au băgat băieții, s-a băgat Dorinel: «Bă, ești nebun!? Îl bați?! Ai luat-o razna de la joc?! Hai, să nu facem scandal că e meciul».

Ochiul meu s-a învinețit. Au venit masorii cu vin să-mi pună pe ochi: «Aoleooo, să nu vadă Gică (n.r. – selecționerul de atunci, Gică Hagi) că-l dă afară pe Ganea!». Mi-au pus șapcă în cap, la ședința tehnică m-au pus să intru ultimul și să stau mai retras. Așa am stat în seara meciului.

Ganea făcea: «Mă face pe mine puștiul ăsta?! Mă carotează pe mine?!». A venit după aia și a zis că îi pare rău, dar atunci am crezut că mă mănâncă. A dat și a sărit efectiv pe mine”, a declarat Daniel Chiriţă pentru gsp.ro.

Naţionala României a ratat atunci şansa de a se califica la turneul final. A cedat cu 1-2 în deplasare şi a făcut 1-1 în Ghencea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:43

Cu cine atacă Mircea Lucescu la Viena. Primul 11 al tricolorilor la meciul Austria-România

16:42

Singurul detaliu care mai stă în calea înțelegerii dintre Cristi Chivu și Inter! Dezvăluirea făcută de italieni

15:40

LIVE SCOREMusetti – Alcaraz se joacă ACUM, în prima semifinală de la Roland Garros. Sinner – Djokovic începe la 20:00

15:26

CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia

15:00

Austria – România LIVE VIDEO (sâmbătă, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cum arată primul 11

14:56

“Nu pot decât să mă înclin” Ralf Rangnick, cuvinte uriaşe pentru Mircea Lucescu, înainte de Austria – România

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 4 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 5 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 6 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate
Citește și