Gigi Becali vrea ca Andrei Chivulete să fie scos din arbitraj: „Afară cu el acum! Numai tâmpenii a făcut!”

Cosmin Olteanu Publicat: 13 martie 2023, 16:29

Comentarii
Gigi Becali vrea ca Andrei Chivulete să fie scos din arbitraj: Afară cu el acum! Numai tâmpenii a făcut!”

Gigi Becali, în timpul unei conferințe de presă / Hepta

Gigi Becali (64 de ani) vrea ca Andrei Chivulete să fie scos din arbitraj! Patronul clubului FCSB a avut un discurs dur la adresa arbitrului Andrei Chivulete, despre care spune că ar trebui scos din arbitraj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Arbitrul Andrei Chivulete s-a aflat la centrul partidei Sepsi – FC U Craiova, din etapa a 23-a a Ligii 1, pe care a oprit-o din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor olteni.

Gigi Becali vrea ca Andrei Chivulete să fie scos din arbitraj

Gigi Becali susține că Andrei Chivulete ar trebui scos din arbitraj, deoarece, în opinia sa, a greșit în momentul în care a oprit partida dintre Sepsi și FC U Craiova.

„Asta e România. Pierzi meciul pe temă de rasism și xenofobie… Păi dacă nu există în Regulament, cum îl oprești?! Arbitrul… Afară cu el acum! Că nu există în Regulament.

Și mai vii la Comisie și mai și respingi! Scrie numai rasism! Oprești meciul pentru xenofobie? Dă-l afară! Numai în România se poate întâmpla așa ceva. E o tâmpenie. De capul cui s-a luat decizia?

Reclamă
Reclamă

Atâția ani nu ajung. Să oprești un meci că a strigat ăla. Bine mă, afară din țară! Lasă să zică. Care e problema? De ce oprești meciul? Asculți tu ce zic ăia!

(n.r. despre partida UTA – FCSB 3-1, pe care Chivulete a arbitrat-o) Numai tâmpenii a făcut! I-a lăsat că a avut înțelegere cu ei: «Lasă, bă, intrați la rupere!». La rupere a fost. Galben nu, galben, talpă, galben nu! Fault de roșu, n-a dat, nici galben n-a dat… Ăștia nu sunt arbitri!”, a declarat Gigi Becali.

Comisia de Recurs a decis rejucarea meciului Sepsi – FC U Craiova

Deși, inițial, Sepsi a avut câștig de cauză în „războiul” cu FC U Craiova, Comisia de Disciplină hotărând ca meciul să fie câștigat, la „masa verde”, de covăsneni, Comisia de Recurs a decis ca partida să se rejoace.

Reclamă

„Credeți că mai e de comentat ceva? E ceva incredibil! Înseamnă că nu mai există regulament în țara asta, nu mai există omenire, nu mai există nimic!

Nu e vorba de rejucare, că, de rejucat, rejucăm, nu e nicio problemă. Nu ne e frică de Craiova! Dar, credeți-mă… înseamnă că xenofobia poate oricând… să strige oricine pe stadioane. Pot să facă orice. Regulemntele nu există. Există un singur regulament… s-a aplicat o nouă lege, legea junglei și legea domnului Mititelu, care, de două săptămâni, tot zice că sută la sută o să se rejoace, că el știe. Înseamnă că el a decis și rejucăm după legea lui.

Așa ceva nu se poate! Ce facem? Fiecare facem ce vrem, strigăm ce vrem? Poate că așa o să se întâmple, Doamne ferește, o să avem 2 sau 3 la 0, la pauză, cu o echipă, suporterii lor o să strige contra noastră, arbitrul va opri meciul, apoi vom rejuca de la 0-0.

Înseamnă că nu există niciun regulament! Înseamnă că suntem alături de xenofobie, suntem alături de acești oameni care vin pe stadioane și strică toată atmosfera. Ei fac ce vor, iar legea nu se aplică.

Respect maxim domnului observator și domnului arbitru care chiar au aplicat regulamentul. Când o să avem și noi un regulament? Cred că niciodată. Suntem în 2023”, a declarat Attila Hadnagy, directorul sportiv de la Sepsi, despre decizia de rejucare a meciului cu FC U Craiova, în exclusivitate, pentru AS.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește "U" Cluj să câștige titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:29

Probleme pentru Rapid, după remiza cu FC Argeș. Titularul care s-a accidentat: „Va face investigații medicale”

17:15

Matei Lucescu a văzut colecţia impresionantă a lui Mircea Lucescu! Ce a spus despre tricoul legendarului Pele

17:03

EXCLUSIVMarius Țic, după ce a fost desemnat cel mai bun portar al Cupei Mondiale Divizia II: „Los Angeles 2028, o obligație!”

16:54

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 14 aprilie

16:30

Marius Niculae, despre numirea lui Gică Hagi în funcţia de selecţioner: “Îi plac trofeele, e un învingător”

16:26

Plecare de la CFR Cluj, înainte de finalul sezonului. La ce jucător a renunțat Daniel Pancu

1 Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant” 2 Răsturnare de situaţie! Cristi Chivu primeşte o lovitură dură la Inter: “99% se face” 3 Decizia luată de patronul Mihai Rotaru după eșecul cu Universitatea Cluj 4 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 5 Mirel Rădoi pleacă de la FCSB la finalul sezonului! Ce a declanșat conflictul cu Gigi Becali 6 U Cluj – U Craiova 4-0. Oltenii, înfrângere ruşinoasă! Ardelenii au câştigat disputa pentru şefia Ligii 1!
Citește și