Închide meniul
VIDEO

Alexandru Mățan a marcat primul său gol pentru Columbus Crew, după 41 de meciuri jucate în Statele Unite

Cosmin Cioboată Publicat: 19 martie 2023, 8:50

Comentarii
Alexandru Mățan a marcat primul său gol pentru Columbus Crew, după 41 de meciuri jucate în Statele Unite

Alexandru Mățan a fost transferat la Columbus Crew în 2021 / Profimedia

Alexandru Mățan a marcat primul său gol pentru Columbus Crew, după 41 de meciuri jucate în Statele Unite. Mijlocașul român a deschis scorul în partida disputată în deplasare cu New York Red Bulls, după o greșeală uriașă în defensiva gazdelor. Mățan a “spart”, în sfârșit, ghinionul și a reușit să înscrie un gol în campionatul din Statele Unite ale Americii. Echipa din New York City s-a impus în cele din urmă cu 2-1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alexandru Mățan a revenit la finalul anului la Columbus Crew, după ce a fost împrumut timp de 4 luni la Rapid. Jucătorul de 23 de ani s-a întors cu poftă de fotbal în MLS și a reușit să marcheze primul său gol pentru formația americană, în etapa a 4-a a noului sezon.

Alexandru Mățan a marcat primul său gol pentru Columbus Crew, după 41 de meciuri jucate în Statele Unite

Mățan a deblocat tabela în minutul 32 al meciului cu New York Red Bulls. Românul a fost lansat către poarta adversă cu o pasă lungă, iar Andres Reyes, fundașul columbian al gazdelor, s-a poziționat complet eronat și a gafat. Mingea l-a lovit în spate pe sud-american și a fost interceptată de Alexandru Mățan.

Tânărul mijlocaș l-a văzut ieșit din careu pe goalkeeper-ul advers și a trimis în poarta rămasă goală. A fost unul dintre cele mai ușoare goluri marcate de Mățan în carieră și primul în Statele Unite.

Reclamă
Reclamă
View this post on Instagram


A post shared by Columbus Crew (@columbuscrew)

Alexandru Mățan a avut nevoie de 41 de meciuri pentru a “sparge gheața” în Statele Unite. Mijlocașul român a fost cumpărat de Columbus Crew de la Viitorul Constanța în martie 2021. Americanii au plătit 1.5 milioane de euro pentru mijlocașul crescut de Gică Hagi la academia de la Ovidiu.

Alexandru Mățan n-a impresionat la Rapid. Adrian Mutu l-a folosit în numai 6 meciuri

Anul trecut, Mățan a revenit pentru o scurtă perioadă în Liga 1, unde a îmbrăcat tricoul Rapidului. Jucătorul de 23 de ani a bifat numai 6 meciuri pentru echipa lui Adrian Mutu, fără să marcheze vreun gol sau să ofere vreo pasă decisivă.

Reclamă

În prezent, Alexandru Mățan este cotat la 1 milion de euro, conform transfermarkt.com.

Columbus Crew a intrat în avantaj la vestiare, după golul lui Mățan. Din păcate pentru echipa românului, New York Red Bulls a reușit să întoarcă scorul după pauză. Luquinhas a restabilit egalitatea în minutul 58, iar Vanzeir a marcat golul victoriei în minutul 86.

Columbus Crew ocupă locul 12 în Conferința de Vest a campionatului din Statele Unite, cu 4 puncte acumulate în 4 runde. Lider este Atlanta United, cu 10 puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
VIDEOSporting – AFS 6-0! Spectacol total în Liga Portugal. Suarez, Araujo şi Catamo, autorii unor duble
0:23
Arsenal, victorie dramatică! S-a impus în minutul 90+5, după două autogoluri marcate de Wolverhampton
0:09
Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee”
23:29 13 dec.
”Călăul” Rapidului, declarația serii după ce a marcat un eurogol: „M-aș bucura să vină și Moș Crăciun”
23:19 13 dec.
Costel Gâlcă a făcut praf arbitrajul după Rapid – Oţelul 0-2: Nu ştiu când o să primim penalty! De ce mai avem VAR?”
23:03 13 dec.
Laszlo Balint, în al nouălea cer după victoria din Giulești: „Faptul că am jucat la un asemenea nivel, este ceva”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 3 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 4 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 5 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 6 Nota primită de Ianis Hagi în Kayserispor – Alanyaspor! Internaţionalul român a jucat 71 de minute
Citește și