Sebastian Cristian Publicat: 26 martie 2023, 18:43 / Actualizat: 26 martie 2023, 23:55

Rapid – Krim Ljubljana 30 – 24. Campioana României a întors rezultatul din tur și a obținut o calificare uriașă în sferturile” Ligii Campionilor

Rapid - Krim Ljubljana se joacă ACUM.

Foto / Profimedia

Rapid – Krim Ljubljana 30 – 24. Campioana României a întors rezultatul din tur și a obținut o calificare uriașă în „sferturile” Ligii Campionilor. Acolo, giuleștencele o vor întâlni pe Vipers Kristiansand.

În meciul tur disputat în Slovenia, giuleștencele au fost învinse clar de Krim Ljubljana, scor 24-29. În acel meci campioana României a  condus la pauză, dar a avut o repriză secundă în care nu şi-a mai găsit ritmul şi a avut mari probleme.

Rapid – Krim Ljubljana 30-24. Campioana României a obținut o calificare uriașă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

FINAL: Rapid – Krim 30-24! Calificare URIAȘĂ pentru RAPID!

Min. 53: Rapid – Krim 25-18! Campioana României are 7 puncte avans pentru prima dată în meci.

Min. 47: Rapid – Krim 21-17! Diferența se menține la 4 goluri, dar speranțele pentru calificare se mențin.

Min. 37: Rapid – Krim 16-10! Repriza secundă este începută excelent de campioana României.

PAUZĂ: Rapid – Krim 12-9! Diferență 3 de goluri după primele 30 de minute, însă nu este de ajuns.

Min. 28: Rapid – Krim 12-7! Giuleștencele joacă excelent și egalează situația la general!

Min. 18: Rapid – Krim 7-4! Campioana României preia controlul jocului și speră la calificare.

Min. 9: Rapid – Krim 2-2! Meciul este unul foarte echilibrat până acum.

Min. 1: A început meciul!

Știrea inițială

Astăzi, în fața unor tribune pline, Rapid încearcă să întoarcă rezultatul din meciul tur și să se califice în sferturile Ligii Campionilor. Dacă va reuși acest lucru, campioana României o va întâlni în următoarea etapă a competiției pe Vipers Kristiansand, formație din Norvegia.

Susținerea publicului va fi una masivă, toate cele 5.000 de bilete fiind deja vândute.

Denisa Șandru: „Krim are o echipă cu jucătoare foarte bune!”

„Am realizat un lucru nemaipomenit până acum, dar vrem mai mult, vrem să ne calificăm mai departe. Meciul de la Ljubljana va fi foarte greu, ne dorim un rezultat bun, iar in retur, acasă, să obținem calificarea.

Krim are o echipă cu jucătoare foarte bune, bătăioase, ne așteptăm la un meci dificil, dar și noi ne von ridica la nivelul competiției. La ora meciului vom fi pregătit.

Lucrurile sunt puțin diferite cu un antrenor nou, dar obiectivul rămâne același: să câștigăm mereu. Toți ne dorim să ajungem în Final Four”, a declarat Denisa Șandru, portarul celor de la Rapid.

„Sunt foarte mulțumit de modul în care s-au pregătit jucătoarele mele pentru meciul cu Rapid. Sunt foarte motivate, pline de energie. Rapid are alt antrenor, poate va veni cu o altă filozofie, vom vedea dacă a ajutat-o această schimbare. Suntem pregătiți pentru meci, suntem focusați pe noul mod de exprimare al adversarului”, a spus și Dragan Adzici, antrenorul celor de la Krim.

0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”
3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori