EXCLUSIV

România – Belarus LIVE TEXT | Adrian Porumboiu îi vede favoriți pe „tricolori”: „Ăia, săracii, sunt împachetați!”

Cosmin Olteanu Publicat: 27 martie 2023, 20:03

Comentarii
România – Belarus LIVE TEXT | Adrian Porumboiu îi vede favoriți pe tricolori”: Ăia, săracii, sunt împachetați!”

Naționala României / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

România – Belarus LIVE TEXT | Adrian Porumboiu îi vede favoriți pe „tricolori”! România o va întâlni pe reprezentativa Belarusului, marți, de la ora 21:45, pe stadionul „Arena Națională”, în etapa a doua din preliminariile EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adrian Porumboiu nu se teme de naționala Belarusului, considerând că „tricolorii” vor avea un meci facil.

România – Belarus LIVE TEXT | Adrian Porumboiu îi vede favoriți pe „tricolori”

Adrian Porumboiu a vorbit și despre faptul că naționala Belarusului ar putea fi eliminată din fotbalul european, din cauza legăturilor pe Belarus care le-ar avea cu Rusia.

„Ăia, săracii, sunt împachetați. Ce să mai… Așteaptă și sancțiunile care nu au nicio legătură… Să-i sancționezi pentru că au un conducător care nu știu ce face… Sportul e sport. Sunt împotriva… La fel și cu Rusia, că e stat terorist. Lasă-i să joace fotbal.

De parcă jucătorii sunt teroriști. Jucătorii își văd de treaba lor, au cariere, au familii și ei acasă. De ce să le îngrădești un drept pe care îl au? Nu sunt de acord cu treaba asta. De ce să excluzi echipa? Încurcă cu ceva fotbalul deciziile politice într-o țară sau alta?

Reclamă
Reclamă

Sportul trebuie să meargă mai departe. Eu nu cred că vreun fotbalist e terorist sau că umblă cu bombe pe sub chiloți și, vezi Doamne, nu trebuie să joace. E o meserie! Sportul trebuie lăsat în pace. E o părere. N-am eu treabă cu politica sau cu războiul. Cu războiul, am o treabă, pentru că mor prea mulți oameni și n-ar trebui să moară. Oamenii cu cap ar trebui să se așeze la masă și să discute treburi acolo”, a declarat Adrian Porumboiu, în exclusivitate, pentru AS.ro.

România a învins-o pe Andorra

În prima etapă din preliminariile EURO 2024, România a învins-o pe Andorra, 2-0, grație golurilor marcate de Dennis Man și Denis Alibec. Meciul a putut fi urmărit, în exclusivitate, pe Antena 1 și AntenaPLAY.

În următoarea patidă, „tricolorii” o vor întâlni, acasă, pe Belarus. Partida este programată marți, de la ora 21:45, pe stadionul „Arena Națională”, și va putea fi urmărită, în format live text, pe AS.ro.

Reclamă

„Cel mai important e că am câștigat, am venit aici pentru 3 puncte și le-am luat. Asta ne dă liniște, e un debut bun, pozitiv, eram obligați să câștigăm și acum suntem obligați să ne recuperăm foarte bine, ne așteaptă un drum lung și avem nevoie de o victorie și cu Belarus. 

Au fost lucruri care n-au funcționat, am intrat greu în joc, am avut un pic de trac, ne-am căutat ritmul, apoi am marcat și am dus meciul în direcția pe care ne-o doream. Ce nu am vrut și nu vreau să se mai întâmple pe viitor este ca atunci când poți să calci pe accelerație, să eziți să faci asta. Asta este cel mai important, ne-am atins obiectivul. Eram obligaţi să producem acest rezultat şi eram obligaţi să ne recuperăm. Ne aşteaptă un meci la fel de greu. Am avut om în plus și trebuia să joci şi să toci adversarul. Cred că ne-am relaxat pe final și nu este OK. Ne-am văzut cu om în plus, cu 2-0 pe tabelă, și ne-am mulțumit cu rezultatul. Când ești în superioritate numerică, trebuie să joci, să toci adversarul, să ai o circulație mai susținută și să încerci să marchezi.

Orice debut de campanie, mai ales după atâtea calificări ratate, înseamnă multă presiune. Andorra a jucat la limită, agresiv, pe un teren mic, suprafața nu ne-a ajutat, dar rămânem cu cele 3 puncte. Azi n-am scos maximum, puteam să mai marcăm în ultimele 30 de minute. Asta e, învățăm din greșeli, eu felicit echipa pentru efort și atitudine”a spus selecționerul Edi Iordănescu, la finalul meciului cu Andorra, în exclusivitate, la Antena 1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va încheia „finala” de titlu Univ. Craiova - U Cluj?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30

VIDEOSporting va juca în Champions League și a lăsat-o pe locul 3 pe Benfica lui Jose Mourinho. Ianis Stoica s-a salvat de la baraj

23:44 16 mai

„FCSB sau Botoșani?” Răspunsul dat de Zeljko Kopic, după ce Dinamo și-a asigurat locul la barajul de Conference League

23:31 16 mai

Andrei Nicolescu a intervenit, după ce Dinamo s-a calificat la barajul de Conference League: „Dacă va fi FCSB…”

23:23 16 mai

Daniel Pancu a dat cărțile pe față despre viitorul lui, după Dinamo – CFR Cluj 0-0: „Nu doar Rapid e interesată de mine”

23:17 16 mai

Cristiano Ronaldo nu ştie să piardă! Moment ruşinos după finala Ligii Campionilor Asiei 2

23:11 16 mai

Elina Svitolina a câștigat turneul de la Roma. Succes în trei seturi în finala „de foc” cu Coco Gauff

1 Thomas Neubert ştie noul antrenor de la FCSB: “Pe 21 mai vine” 2 Cine ar fi crezut: Marius Şumudică a semnat cu FCSB! Gigi Becali a dezvăluit de ce mutarea a picat, în final 3 Artista din România care i-a refuzat banii lui Gigi Becali. “Îi lăsasem vreo 20.000. Mi-era rușine că îi iau înapoi” 4 Jose Mourinho pregăteşte o adevărată bombă la Real Madrid! Vrea să “fure” un star de la Barcelona: “Şoc în fotbal!” 5 Xabi Alonso a acceptat oferta! Spaniolul a bătut palma cu o echipă de top din Premier League: “Here we go” 6 Lovitură teribilă pentru Dan Şucu! Îl pierde gratis pe jucătorul pe care s-au plătit 10 milioane de euro!
Citește și