Cum a fentat Ion Țiriac statul român. Decizia incredibilă luată de miliardar

Antena Sport Publicat: 9 septembrie 2023, 13:09

Comentarii
Cum a fentat Ion Țiriac statul român. Decizia incredibilă luată de miliardar

Ion Țiriac. în timpul unui eveniment / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ion Țiriac a rămas fără 17 arme de vânătoare, după ce a pierdut definitiv procesul intentat de statul român. Procurorii au vrut să îi confiște doar o parte dintre arme, în primăvară, motivul fiind că magnatul avea permisul de vânătoare expirat din 2014.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La două luni după, în mai, oamenii legii cereau Parchetului confiscarea celor 17 arme de vânătoare. Miliardarul a făcut apel, dar vineri a primit decizia definitivă, rămânând fără arme. Totuși, armele omului de afaceri au ajuns între timp în Germania.

Cum a fentat Ion Țiriac statul român

”În temeiul art. 5491 alin. 6 si alin. 7 lit. a, cu aplicarea art. 5491 alin. 1 C. proc. pen., respinge ca nefondată contestația formulată de contestatorul Ioan Țiriac, împotriva încheierii din data de 31.05.2023, pronunțată de Judecătoria Sectorului 2 București, în dosarul nr. 8041/300/2023. În baza art. 275 alin. 2 C.proc. pen. obligă contestatorul la plata sumei de 400 de lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă”, susține Tribunalul București.

Conform evz.ro, decizia va fi una greu de pus în practică, pentru că Țiriac a apelat la un truc și și-a mutat tot arsenalul de arme în Germania. Sursa citată susține că omul de afaceri nu a avut autorizația legală să facă asta.

Motivul pentru care și-a dus armele în Germania a fost pentru a fi scos din evidența autorităților române ca deținător de arme de vânătoare.

Reclamă
Reclamă

Ion Ţiriac, dat de gol chiar de fiul său

Ion Ţiriac a fost dat de gol chiar de fiul său, Ion Ion, care a dezvăluit sumele uriaşe pe care fundaţia tatălui său le-a donat către zonele din România care au avut nevoie de ajutor, de-a lungul timpului.

După 1990, Fundaţia Ţiriac a donat sume care au ajuns la un total de sute de milioane de euro. Banii au mers către azile de bătrâni, spitale, campusuri sportive, şcoli sau grădiniţe.

„Fundaţia Ţiriac donează anual, de peste 20 de ani, sume colosale către căminele de copii, azile de bătrâni, ajutoare pentru sportive, şcoli, grădiniţe, spitale, plantat milioane de copaci, biserici, maşini, avioane, campusuri sportive şi evenimente neaşteptate de dure (inundaţii, focare, cutremure etc).

Reclamă

Din 1990, sute de milioane şi, faptul că nu am făcut public, a fost alegerea noastră. Nu vă voi spune cât şi ce vom mai face, însă cel puţin 25% din profitul nostru, după ce plătim toate taxele, merge către caritate sau ajutoare şi aşa va fi cât trăieşte Fundaţia.

Avem o echipă de peste 30 de oameni, care asta face de dimineaţa până seara. şi să vă spun ceva: este cea mai mare realizare a noastră”, a spus Ion Ion Ţiriac, citat de zf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59

Bayern – PSG 1-1. Parizienii se califică în finală pentru al doilea sezon consecutiv

23:59

PSG – Arsenal, marea finală a Ligii Campionilor din acest sezon! Când va avea loc duelul “de foc”

23:23

Foto“Au fost jefuiţi” Nemţii au izbucnit după ce Bayern nu a primit penalty! Ce spune, de fapt, regulamentul

23:02

Marquinhos, record impresionant în UEFA Champions League! A depășit o legendă a fotbalului la meciul cu Bayern

22:59

FotoFază scandaloasă în Bayern Munchen – PSG! Centralul nu a dictat penalty pentru un henţ clar în careu!

22:43

Khvicha Kvaratskhelia, performanță uriașă în Bayern – PSG! Singurul care a reușit asta în Champions League

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 4 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat” 5 “Plec cu el să căutăm jucători” Anunţul lui Mihai Stoica despre antrenorul care a luat două titluri la rând cu FCSB! 6 Mihai Stoica a găsit atacant pentru FCSB: “Dacă nu dă două goluri în primul meci, mă nenoroceşte Gigi”
Citește și