Închide meniul
EXCLUSIV

Daniel Pancu, înainte de dubla României cu Belarus şi Andorra: “Avem nevoie ca de oxigen de calificarea asta”

Dan Roșu Publicat: 9 octombrie 2023, 15:51

Comentarii
Daniel Pancu, înainte de dubla României cu Belarus şi Andorra: Avem nevoie ca de oxigen de calificarea asta

Jucătorii României ascultă imnul, înainte de meciul cu Belarus - Profimedia Images

Daniel Pancu a vorbit înainte de dubla României cu Belarus şi Andorra, din preliminariile EURO 2024, despre importanţa calificării la competiţia de anul viitor din Germania. Belarus – România e joi, de la ora 21:45, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tricolorii sunt pe locul 2 în Grupa I, cu 12 puncte, cu două mai puţine decât liderul Elveţia şi cu unul peste Israel, principala contracandidată la a doua poziţie care duce la EURO 2024.

Daniel Pancu, înainte de dubla României cu Belarus şi Andorra

“Mi se pare calificarea asta atât de importantă pentru toată starea fotbalului românesc în general. O calificare care să ne dea speranţe pentru viitor pentru că, în cazul nefericit, suntem la sport, se poate întâmpla orice, oricând, lucrurile ar deveni mult mai triste.

Avem mare, mare nevoie ca de oxigen de această calificare. Fotbalul românesc are nevoie. Ratând calificare după calificare, la un moment dat, orice ai face, devii neputincios şi ajungi într-o tradiţie negativă”, a spus Pancu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Meciul Israel – Elveţia a fost amânat

Meciul Israel – Elveţia a fost amânat! Statul Israel este în stare de război după ce a fost atacat de organizaţia paramilitară Hamas.

Reclamă
Reclamă

Federaţia Israeliană de Fotbal a făcut solicitare la Nyon ca partidele cu Israel şi Kosovo să fie amânate. Israel trebuia să joace pe 12 octombrie, acasă, cu Elveţia şi pe 15 octombrie, în deplasare, cu Kosovo.

”UEFA a decis că nu va exista niciun meci împotriva Israelului în acest moment. Vom comunica mâine cum arată noul program al echipei naționale. Reuniunea va avea loc, așa cum era programat, luni, la Zurich”, a transmis Federaţia Elveţiană de Fotbal pe contul oficial de Twitter.

România ar urma să joace în deplasare cu Israel în luna noiembrie, dar şi disputarea acelei partide este în pericol având în vedere că statul Israel a intrat în război împotriva Hamas.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:00
Marile necunoscute din 2026. Analiza lui Adrian Georgescu
0:18
Mihai Stoica, ironie la adresa lui Mircea Lucescu, după ce Florin Tănase a intrat în prelungiri cu Bosnia: “Ce să mai zic?”
23:52 16 nov.
Erling Haaland merge la World Cup 2026! Atacantul lui City, statistică fabuloasă în preliminarii
23:41 16 nov.
Norvegia s-a calificat la World Cup 2026, după victoria cu Italia. Squadra Azzurra, la baraj. Rezultatele serii
23:16 16 nov.
Carlos Alcaraz i-a pus gând rău lui Jannik Sinner, după finala de la Torino: „Sper să fii pregătit”
23:01 16 nov.
Zinedine Zidane a bătut palma cu noua sa echipă! Anunţul făcut de presa din Spania
1 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 2 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 3 UPDATEÎnfrângerea dramatică a Ungariei a schimbat lista cu posibilele adversare ale României! Pe cine putem întâlni la baraj 4 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia 5 FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei 6 Incidente la finalul meciului de la Zenica. Scandarea românilor care i-a scos din sărite pe bosniaici
Citește și