„Puteam chiar să-l depășesc pe Hagi!” Florin Răducioiu, dezvăluiri despre marele regret al carierei: „Îmi pare foarte rău!”

Viviana Moraru Publicat: 24 decembrie 2023, 18:58

Comentarii
Puteam chiar să-l depășesc pe Hagi!” Florin Răducioiu, dezvăluiri despre marele regret al carierei: Îmi pare foarte rău!”

Florin Răducioiu, în timpul unei conferințe de presă/ Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Florin Răducioiu a făcut dezvăluiri despre marele regret al carierei. Fostul internațional a mărturisit că încă îi pare rău de faptul că a ales să se retragă de la echipa națională la vârsta de 26 de ani, imediat după Campionatul European din 1996.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Răducioiu a marcat nu mai puțin de 21 de goluri în tricoul României, în cele 40 de meciuri bifate. În privința acestor cifre, fostul atacant a declarat că s-ar fi putut bate cu Gică Hagi, sau chiar l-ar fi putut întrece pe „Rege” în privința golurilor marcate la națională. Hagi este cel mai bun marcator al României, cu 35 de goluri marcate, la fel ca Adrian Mutu.

Florin Răducioiu, dezvăluiri despre marele regret al carierei

Florin Răducioiu a dezvăluit că a avut trei motive pentru care a ales să se retragă prematur de la echipa națională. Unul a fost reprezentat de faptul că s-a certat cu agenții săi, frații Becali, altul fiind reprezentat de faptul că se temea de jucătorii care urmau să vină la echipa națională, printre care Adrian Ilie și Viorel Moldovan.

De asemenea, al treilea motiv luat în calcul de Răducioiu, atunci când și-a anunțat retragerea de la națională, a fost legat de faptul că nu traversa o formă bună la echipa de club la care evolua la momentul respectiv, anume Espanyol.

„M-am retras (n.r. de la naţională) pentru că n-am mai vrut să… venea noul val de jucători. Aveam 26 de ani. Eram la maturitate. Am două-trei motive. Unul dintre ele e că îl lăsasem pe Giovanni (n.r. Becali). M-am certat cu el şi îmi luasem un alt manager (n.r. impresar), pe Beppe Bonetto. Era din Torino şi avea mulţi jucători de la Juventus.

Reclamă
Reclamă

M-am certat cu Nelu (n.r. Ioan Becali) un pic. Am simţit că ceva nu mai e în regulă în jurul meu şi că îmi pierd locul. Sunt recunoscător lui Nelu pentru ce a făcut pentru mine. În şapte-opt ani cât am colaborat cu el, m-a ajutat foarte mult. (n.r. Când s-a închis contractul, ai simţit că ţi s-a închis poarta la naţională?) Da, cred că asta am simţit şi am zis să mă dau deoparte. Deşi acum îmi pare chiar foarte rău.

Trebuia să mă bat, să-mi revin, să-mi recâştig tricoul de titular. Venea noul val, Adi Ilie şi Vio Moldovan, care jucau foarte bine în acei ani, dar eu nu trebuia să cedez. Acesta a fost un defect de-al meu. Nu am avut acea forţă de caracter, de tărie morală mai mare, ca să nu cedez.

Pentru că acum îmi pare rău. Mă uit şi eu, am dat 21 de goluri în 40 de meciuri. Puteam să fiu şi eu lângă Hagi (n.r. la numărul de goluri marcate la naţională) sau chiar să-l depăşesc.

Reclamă

Un alt motiv e că nu prea mai eram în formă. Mă transferasem la West Ham, dar am avut ceva probleme acolo şi m-am întors la Espanyol. Puteam să… încă eram în formă”, a declarat Florin Răducioiu, conform orangesport.ro.

Florin Răducioiu, semnal de alarmă pentru conducătorii de club din Liga 1

Florin Răducioiu a tras un semnal de alarmă pentru conducătorii de club din Liga 1. Fostul mare atacant al echipei naționale a vorbit despre situația jucătorilor din prima ligă, având în vedere problemele care au apărut la FC Botoșani.

„Trebuie să fie foarte atenţi directorii sportivi, preşedinţii, proprietarii cluburilor. Fiţi foarte atenţi. Ce jucători luaţi, cât sunt de motivaţi.

De unde vin, din ce ţări. Încercaţi să aflaţi cât mai multe despre ei. Acum e clar că mulţi nu ştiu unde este Botoşaniul, dar nu este simplu în această perioadă a anului să iei jucători. Eu am trecut prin asta cu Dinamo. Trebuie să ştii să alegi”, a spus Florin Răducioiu, potrivit primasport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48 8 mai

Fede Valverde rupe tăcerea după ce s-a luat la bătaie cu Tchouameni: „Mă doare și mă întristează situația!” Ratează El Clasico

23:56

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

1 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 2 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și