Închide meniul

Dorinel Munteanu, reclamat la CNCD de Rapid pentru declaraţiile de după meciul din Giuleşti! Reacţia antrenorului Oţelului

Bogdan Stănescu Publicat: 15 februarie 2024, 19:09

Comentarii
Dorinel Munteanu, reclamat la CNCD de Rapid pentru declaraţiile de după meciul din Giuleşti! Reacţia antrenorului Oţelului

Dorinel Munteanu, pe bancă, la un meci al lui Oţelul Galaţi / Hepta

Dorinel Munteanu a fost reclamat la CNCD de Rapid pentru declaraţiile de după meciul din Giuleşti! Antrenorul Oţelului riscă o amendă uriaşă dacă va fi găsit vinovat de discriminare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dorinel Munteanu a oferit şi o reacţie după ce a aflat că Rapid i-a făcut plângere la CNCD.

Dorinel Munteanu, reclamat la CNCD de Rapid pentru declaraţiile de după meciul din Giuleşti!

„Dacă voi fi amendat, voi ataca sentința”, a anunţat Dorinel Munteanu pentru fanatik.ro.

CNCD nu s-a autosesizat în cazul respectiv, dar Consiliul va dezbate situaţia după ce clubul giuleştean a făcut plângere.

„Pot să confirm ca am primit o petiție, o sesizare împotriva domnului Dorinel Munteanu. Vom demara procedura de citare, vom organiza audierea părților, apoi cauza va fi analizată în ședința Colegiului Director al CNCD, unde ne vom pronunța asupra cauzei. 

Reclamă
Reclamă

Din punctul de vedere al CNCD și al legislației în vigoare, faptele de discriminare, hărțuire, atingere adusă demnității se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 30.000 lei.

Dacă discriminarea vizează o persoană fizică, respectiv cu amendă de la 2.000 lei la 100.000 lei, dacă discriminarea vizează un grup de persoane sau o comunitate”, a precizat secretarul de stat Cristian Jura, pentru sursa citată.

Dorinel Munteanu, derapaj rasist după Rapid – Oţelul 2-1: „Unii suporteri au fost mai bronzaţi”

Dorinel Munteanu a fost protagonistul unui derapaj rasist după Rapid – Oţelul 2-1. Supărat pe rezultat şi sub influenţa presupuselor incidente pe care le-a avut în timpul jocului cu fanii giuleşteni, Dorinel Munteanu a comis o gafă incredibilă.

Reclamă

Munteanu a spus că unii fani ai Rapidului prezenţi la meci „au fost mai bronzaţi”, reacţie absolut regretabilă. În afară de această declaraţie reprobabilă, Munteanu a spus după înfrângerea cu 2-1 cu Rapid că îşi asumă rezultatul, dar că este foarte dezamăgit de elevii săi.

Eu nu am intrat în conflict cu niciun suporter al Rapidului. Vocabularul e unul care se potriveşte, eu îi ştiu de mult. Probabil nu le sunt simpatic. Nu toţi, câţiva au fost aşa, mai bronzaţi puţin”, a spus Dorinel Munteanu pentru digisport.ro.

Dorinel Munteanu, implicat într-un alt scandal înainte de meciul cu Dinamo

Dorinel Munteanu a fost implicat într-un alt scandal înainte de meciul cu Dinamo. Dorinel Munteanu s-a certat cu preşedintele interimar al clubului, iar totul s-ar fi soldat cu demisia celui din urmă, susţine presa gălăţeană.

Potrivit viata-libera.ro, clubul stă pe un butoi cu pulbere. Robert George Florea, care deţinea funcţia de preşedinte interimar al clubului, ar fi decis să demisioneze în urma unei discuţii aprinse cu Dorinel Munteanu şi cu soţia antrenorului Oţelului, care lucrează şi ea în club.

Ultimele dispute indică faptul că președintele interimar Robert George Florea a demisionat din funcție, după o discuție aprinsă cu Dorinel Munteanu și Paulina (soția lui Dorinel Munteanu, de asemenea, angajată a clubului). Cei doi n-au dorit să pună la dispoziție o serie de documente către președintele interimar, ceea ce a dus la o dispută, la capătul căreia Florea și-a depus demisia. Interimatul va fi asigurat în continuare de către Alexandru Manole (vicepreședinte), care a mai fost interimar după demisia lui Brăilescu, de la finalul anului trecut”, notează sursa citată.

Dorinel Munteanu s-a certat cu preşedintele interimar al clubului Oţelul. Preşedintele interimar ar fi demisionat după scandal

Scandalul ar fi pornit de la anumite acte pe care Dorinel Munteanu ar fi refuzat să i le ofere preşedintelui interimar al clubului.

Principalul motiv pentru care Dorinel Munteanu nu dorește să înmâneze actele către oficialii Asociației pare a fi orgoliul. În sensul în care fostul internațional a preluat frâiele clubului în urmă cu doi ani, din Liga a III-a, cu 20 de miliarde datorii și fără lot de jucători. Iar de atunci până acum nu au mai fost astfel de solicitări, iar acum deodată există un interes major.

Mai mult, Dorinel Munteanu și Paulina n-au recunoscut a fi fost statutară ședința în care a fost numit ca președinte interimar George Florea. Atunci era ședință pentru alegeri, iar unicul candidat la funcția de președinte era Marian Brăilescu”, mai notează sursa citată.

Fostul judecător Robert George Florea a preluat conducerea clubului, ca interimar, la sfârşitul lunii decembrie a anului trecut. El anunţa după numire că vrea să candideze la alegerile pentru funcţia de preşedinte plin, care vor avea loc în acest an. El ocupa această funcţie de preşedinte interimar fără să fie remunerat.

 

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:30
Planul B. Ce fotbalist vrea să transfere Gigi Becali dacă nu ajunge la un acord cu Kevin Ciubotaru
15:22
Suma incredibilă pentru care a acceptat, de fapt, Ronaldinho să joace la Iaşi
14:40
EXCLUSIVGhiţă Mureşan aşteaptă naţionala României la World Cup 2026. Interviu spectaculos cu românul care a scris istorie în NBA
14:25
VIDEO & FOTOScene ireale. Stadionul unei foste echipe campioane, în flăcări. Incendiul, provocat de trei minori
14:25
Totul e gata! Pot începe lucrările la noul stadion Dinamo! “Avem banii”. 20 de hectare în mijlocul orașului
14:12
Optimile WTT Finals 2025 au fost în AntenaPLAY. Toate rezultatele şi jucătorii calificaţi în optimi
1 Gigi Becali vrea un alt fundaș din Liga 1, după ce transferul lui Kevin Ciubotaru a intrat în impas. Noua țintă de la FCSB 2 Arne Slot a recunoscut că nu a fost penalty în Inter – Liverpool 0-1! Reacţia genială a olandezului 3 Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni 4 Super-transferul anunţat de Gigi Becali la FCSB nu e făcut! Agentul a rupt tăcerea: “Asta e prioritatea” 5 Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!” 6 Lovitură pentru Universitatea Craiova! Un jucător de bază, direct pe masa de operaţie! Nu va mai juca în 2025
Citește și