Închide meniul

“Este un om fenomenal” Rebecca Diaconescu îi ţine pumnii lui David Popovici la Jocurile Olimpice: “Mereu face ceva extraordinar”

Alex Masgras Publicat: 29 iulie 2024, 9:31

Comentarii
Este un om fenomenal Rebecca Diaconescu îi ţine pumnii lui David Popovici la Jocurile Olimpice: Mereu face ceva extraordinar

David Popovici, la Jocurile Olimpice 2024 / Profimedia

Rebecca Diaconescu îi ţine pumnii lui David Popovici la Jocurile Olimpice, înaintea finalei la 200 de metri liber. Înotătorul român are şansa de a cuceri prima sa medalie olimpică în finala care va avea loc luni seară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rebecca Diaconescu, înotătorea de 18 ani a României care a ajuns până în semifinale la 200 de metri feminin, a vorbit despre experienţa ei la Paris, dar şi despre finala lui Popovici.

“Este un om fenomenal” Rebecca Diaconescu îi ţine pumnii lui David Popovici la Jocurile Olimpice: “Mereu face ceva extraordinar”

David Popovici este un adevărat model pentru înotătorii români, iar Rebecca Diaconescu a avut un discurs superb. Ea a dezvăluit că David Popovici o încurajează întotdeauna şi că este un om extraordinar. Luni seară, Rebecca Diaconescu va urmări cu sufletul la gură finala la 200 de metri masculin de la Paris:

“N-am crezut că o să mă calific nici în semifinală. A fost o surpriză foarte plăcută. Nu-mi venea să cred. Această experiență pare că nu este reală. Este ceva extraordinar doar să fiu aici. Este o experiență unică. Nu prea bag în seamă atmosfera. Sunt doar cu gândurile mele, cu ceea ce am de făcut și cam atâta. Sunt foarte mulțumită. Sincer, nu se putea mai bine.

(n.r. despre David Popovici) Este un om fenomenal și de fiecare dată când sare în apă, face ceva extraordinar. De abia aștept să mă uit la el mâine (n.r. azi). E un om foarte de treabă. Întotdeauna mă încurajează. Doamne ajută să fie aur pentru el”, a declarat Rebecca Diaconescu, după semifinala la 200 de metri liber.

Reclamă
Reclamă

Reacţia lui David Popovici, după ce s-a calificat în finala de la 200 de metri liber cu cel mai bun timp

Reacţia lui David Popovici, după ce s-a calificat în finala de la 200 de metri liber cu cel mai bun timp. Marea finală în care David Popovici este favorit la medalia de aur este luni, de la 21:40.

David Popovici s-a calificat în finala de la 200 de metri liber cu cel mai bun timp: 1:44:53. Popovici va pleca în marea finală de pe culoarul 4, cel al favoritului.

“Sunt foarte mulţumit. Singurul obiectiv pe care îl aveam pentru astăzi era să mă calific către următoarea etapă. Acum m-am calificat în finală… şi primul… foarte tare! A fost o cursă nu uşoară, dar nu a spus nimeni că trebuie să fie uşor.

Reclamă

Publicul e incredibil. Am mai fost la Jocurile Olimpice, dar în pandemie nu era public. Aşa că mă bucur că văd şi eu acum ce înseamnă publicul de la Jocurile Olimpice cum înotul, care la noi în ţară nu este un sport atât de popular, umple o astfel de arena… hală, este un stadion, de fapt!

Mă şi copleşeşte, mă şi motivează, mă şi sperie, mă şi entuziasmează. E foarte tare!

(Te sperie ceva pe tine?) Bineînţeles. Mă sperie cam aceleaşi lucruri care vă sperie şi pe voi, numai că din fericire am destul de multă experienţă cu concuratul la acest nivel. Deşi sunt om şi mă sperie multe lucruri, înotând la acest nivel simţi că trăieşti. Da, e o frică, dar frica aia te face să simţi că trăieşti cu adevărat. (Mâine vii cu medalia?) Habar n-am, vedem mâine! (n.r. a început să zâmbească)”, a spus David Popovici după calificarea uriaşă în finala de la 200 de metri liber.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:19
Costel Gâlcă a făcut praf arbitrajul după Rapid – Oţelul 0-2: Nu ştiu când o să primim penalty! De ce mai avem VAR?”
23:03
Laszlo Balint, în al nouălea cer după victoria din Giulești: „Faptul că am jucat la un asemenea nivel, este ceva”
23:00
Jucătorii Rapidului au fost aplaudaţi de galerie, dar au primit un mesaj categoric după 0-2 cu Oţelul: “30 de secunde”
22:50
Marian Aioani își toarnă cenușă în cap, după Rapid – Oțelul 0-2: „Într-o altă zi, o scoteam”
22:34
LIVE VIDEOSporting – AFS se joacă ACUM! Spectacol total în Liga Portugal
22:25
Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 3 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB. Jucătorul din Liga 1 care semnează: “E la noi” 6 Primele plecări de la Universitatea Craiova după eşecul cu Sparta Praga
Citește și