Închide meniul

Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 în finala de triplusalt: “Mi-am îndeplinit cel mai mare vis!”

Publicat: 3 august 2024, 22:33

Comentarii
Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 în finala de triplusalt: Mi-am îndeplinit cel mai mare vis!

Profimedia

Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 în finala de triplusalt. Sportiva din România a avut doar o singură săritură valabilă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ
  • Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

Atleta Andreea Elena Taloş s-a clasat, sâmbătă, pe locul 10, în finală la triplusalt, la Jocurile Olimpice de la Paris. ”Mi-am îndeplinit cel mai mare vis, acela de a fi în finala olimpică”, a declarat sportiva tricoloră.

Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 în finala de triplusalt

Andreea Taloş s-a calificat în finală de pe locul 9 (14.23 metri), iar în ultimul act a reuşit o singură săritură din trei încercări (14.03 metri), cu care s-a clasat pe locul 10 şi nu a avansat în finala de 8. La ora transmiterii acestei ştiri, continuă finala pentru medalii.

A fost ceva extraordinar! N-am cuvinte să descriu bucuria care mă încearcă. Mi-am îndeplinit cel mai mare vis, acela de a fi în finala olimpică la proba aceasta pe care o iubesc atât de mult”, declara atleta tricoloră după calificarea în finală, conform news.ro.

Diana Ion nu a trecut de calificări la triplusalt (14.03 metri, locul 13), iar alţi atleţi tricolori care nu s-au calificat în finale sunt Daniela Stanciu la săritura în înălţime (1.88 metri, 19) şi Rareş Toader la aruncarea greutăţii (20.24 metri, l8).

La triplusalt, dar şi la lungime, a fost calificată şi Florentina Iuşco, suspendată însă de TAS după ce a fost depistată pozitiv la furosemid, un diuretic aflat pe lista interzisă a WADA.

Revenind la JO de la Paris, delegaţia atletică tricoloră îi mai include pe sportivii Delvine Relin Meringor şi Joan Chelimo Melly (maraton), Andrea Mikloş (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Stella Rutto (3.000 m obstacole), Alin Firfirică (aruncarea discului), Alexandru Novac (aruncarea suliţei).

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:30
Decizia luată de Petrolul în privința demiterii lui Eugen Neagoe
14:30
Interul lui Cristi Chivu, un nou transfer! Nerazzurrii au plătit 2,5 miloane de euro: “Avem plăcerea să anunţăm”
14:21
UTA – Rapid LIVE TEXT (20:00). Giuleștenii pot urca pe locul 2. Arădenii visează la play-off
13:47
Cristi Chivu, văzut antrenor la o altă echipă legendară: “Ar avea nevoie de mâna lui”
13:26
Dumitru Dragomir l-a propus pe Adrian Mutu la FCSB, după dezastrul cu CFR Cluj: “Să îi dea afară pe ăia”
13:26
Jannik Sinner și Iga Swiatek, în sferturi la Australian Open. Poloneza, duel cu Rybakina pentru semifinale
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 2 Orașul comandat de Ceaușescu își scoate la licitație stadionul. Prețul de pornire e de sute de mii de euro 3 Adrian Porumboiu a dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1. Echipa scoasă din calcule: “Nu o văd” 4 Transferul anunțat în direct, după FCSB – CFR Cluj 1-4: „Da, e adevărat” 5 Prima măsură radicală anunţată de Gigi Becali după ce FCSB a fost umilită de CFR şi riscă să rateze play-off-ul! 6 Gigi Becali, anunț despre viitorul lui Elias Charalambous după ce FCSB a fost umilită de CFR Cluj
Citește și