Închide meniul

Alexandru Măţan ratează confruntarea stelară cu Lionel Messi! Ce se întâmplă cu starul argentinian

Viviana Moraru Publicat: 13 august 2024, 10:37

Comentarii
Alexandru Măţan ratează confruntarea stelară cu Lionel Messi! Ce se întâmplă cu starul argentinian

Lionel Messi/ Profimedia

Alexandru Măţan ratează confruntarea de cinci stele cu Lionel Messi, din turneul Leagues Cup. Starul argentinian nu s-a refăcut, după accidentarea suferită în finala Copa America, şi nu va fi apt pentru duelul din sferturile competiţiei, cu echipa mijlocaşului român.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lionel Messi nu a fost reţinut în lot de antrenorul său, Gerardo Martino, pentru meciul de debut al echipei sale, Inter Miami, în turneul Leagues Cup, cu Columbus Crew.

Alexandru Măţan ratează confruntarea cu Lionel Messi din America

Inter Miami urmează să înfrunte formaţia americană Columbus Crew, campioana en titre a MLS, la care joacă românul Alexandru Măţan, marţi seară, pe stadionul Lower.com Field din Columbus (Ohio).

Alexandru Măţan a evoluat timp de 24 de minute în confruntarea cu Sporting Kansan City. Echipa românului s-a impus cu 4-0 şi s-a calificat în optimile Leagues Cup.

Messi, în vârstă de 37 de ani, nu s-a refăcut încă după accidentarea la glezna dreaptă pe care a suferit-o la Copa America, în repriza secundă a finalei pe care Argentina a câştigat-o în faţa Columbiei, la începutul lunii iulie. Căpitanul naţionalei “albiceleste” nu a revenit de atunci la antrenamente.

Reclamă
Reclamă

Inter Miami este deţinătoarea trofeului în Leagues Cup, competiţie la care participă în total 16 cluburi din MLS şi Liga MX (campionatul Mexicului) şi care cuprinde o fază a grupelor, urmată de o fază cu eliminare directă, începând cu sferturile de finală.

Pe ce loc se află Lionel Messi în topul celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI

Postul american de televiziune sportivă ESPN a publicat un clasament al celor mai buni atleți din secolul curent, luat în consdierare de la 1 ianuarie 2000, chiar dacă secolul XXI a început la 1 ianuarie 2001. Sportivul care a ieşit pe primul loc a fost Michael Phelps, înotătorul american cu 23 de medalii olimpice de aur.

Următoarea pe listă este campioana la tenis Serena Williams, câştigătoare a 23 de titluri de Grand Slam. Fotbalistul argentinian Lionel Messi, de opt ori câştigător al Balonului de Aur, ocupă locul al treilea, notează news.ro.

Reclamă

Cu baschetbalistul LeBron James pe locul patru şi fundaşul Tom Brady pe cinci, Statele Unite plasează patru sportivi în top 5. Acest lucru ar putea fi greu de digerat pentru sprinterul jamaican Usain Bolt, abia pe locul 9, fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, locul 13, şi pilotul britanic Lewis Hamilton, locul 19.

De fapt, 56 dintre cei 100 de sportivi sunt americani. Franţa are trei sportivi în acest clasament, printre care şi Zinédine Zidane, locul 50, care, în mod curios, vine după Thierry Henry, 48. Kylian Mbappé ocupă locul 65

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:01
VideoJurnal Antena Sport | Aventura le vine servită
20:57
VideoJurnal Antena Sport | Super Mario din poartă
20:55
VideoJurnal Antena Sport | Să fie cu noroc
20:51
VideoJurnal Antena Sport | Fie vreme bună, fie vreme rea
20:42
Încă un transfer ratat de Dinamo! Fotbalistul nu va ajunge sub comanda lui Zeljko Kopic
20:35
Lovitură pentru Radu Drăgușin! Tottenham nu l-a inclus în lotul pentru Champions League
1 Răzvan Burleanu îl felicită pe Ianis Hagi: “Dacă se confirmă, mă bucur mult. Nu a avut o misiune uşoară” 2 Ianis Hagi, făcut praf de fani, după ultima postare pe Instagram: “Ruşine pentru numele Hagi” 3 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 4 Mihai Rotaru a reacționat după transferul lui Adrian Rus la Craiova. Replică pentru Gigi Becali 5 Florinel Coman a revenit! Românul, pasă de gol la primul meci ca titular al sezonului 6 “Am vorbit cu Gigi Becali!” FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: “Aşteptăm răspunsul lui Benfica”
Citește și