Închide meniul

O nouă surpriză la US Open 2024! Semifinalistul din 2021 a fost eliminat încă din primul tur de la New York

Alex Masgras Publicat: 27 august 2024, 21:55

O nouă surpriză la US Open 2024! Semifinalistul din 2021 a fost eliminat încă din primul tur de la New York

Jakub Mensik, după victoria în faţa lui Felix Auger-Aliassime din primul tur de la US Open / Profimedia

A avut loc o nouă surpriză la US Open 2024! După ce Holger Rune a fost eliminat încă din turul inaugural, în prima zi de concurs de la Flushing Meadows, a doua zi a turneului de la New York a venit cu o nouă surpriză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Felix Auger-Aliassime, semifinalist la US Open în 2021 şi ocupantul locului 19 în clasamentul ATP, a fost eliminat încă din primul tur al ultimului turneu de Grand Slam al anului.

O nouă surpriză la US Open 2024! Semifinalistul din 2021 a fost eliminat încă din primul tur de la New York

Canadianul l-a întâlnit în turul inaugural de la Flushing Meadows pe cehul Jakub Mensik, jucător care ocupă în acest moment locul 65 în ierarhia ATP, la numai 18 ani.

Chiar dacă Felix Auger-Aliassime pornea ca favorit în duelul de la US Open, Mensik a reuşit să producă surpriza. El s-a impus cu 6-2, 6-4, 6-2, după 2 ore şi 8 minute de joc.

Reclamă
Reclamă

Canadianul a reuşit break-ul încă din primul game al partidei, dar nu i-a mai reuşit nimic de atunci. Cehul a controlat partida de la un capăt la altul şi se pregăteşte de meciul din turul secund.

US Open este un turneu care este pe placul lui Mensik, în condiţiile în care anul trecut a ajuns până în turul 3 la New York, la prima participare la un turneu de Grand Slam. De atunci, el a mai participat doar la Australian Open şi la Wimbledon. Doar la Melbourne a mai reuşit să treacă un tur, în timp ce la Londra a fost eliminat încă din primul meci.

Novak Djokovic, victorie fără emoții în primul tur de la US Open!

Novak Djokovic a reușit o victorie fără emoții în primul tur de la US Open! Tenismanul sârb, numărul doi mondial şi deţinătorul trofeului, a debutat cu dreptul la ultimul turneu de Mare Şlem al anului, US Open, impunându-se cu 6-2, 6-2, 6-4 în faţa moldoveanului Radu Albot (locul 138 ATP), luni la New York.

Reclamă

Djokovic (37 de ani), campion olimpic la simplu, luna aceasta la Paris, a avut nevoie de două ore şi şase minute pentru a-l învinge pe Albot, ocupantul locului 183 în clasamentul ATP.

Sârbul, care luptă pentru al 100-lea său trofeu în circuitul profesionist, îl va înfrunta în turul următor pe compatriotul său Laslo Djere, care a trecut în patru seturi, 6-1, 6-7 (7/9), 6-4, 6-2, de germanul Jan-Lennard Struff în meciul de debut, notează agerpres.ro.

Novak Djokovic a obţinut luni a 89-a victorie din cariera sa la Flushing Meadows, egalându-l astfel pe fostul său rival elveţian Roger Federer. Cei doi sunt depăşiţi doar de legendarul tenisman american Jimmy Connors, care a obţinut 98 de victorii la US Open.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se califică România la World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:33 11 iun.

EXCLUSIVCe le-a transmis Mircea Lucescu jucătorilor după ce a făcut praf arbitrajul din România – Cipru 2-0

0:29 11 iun.

EXCLUSIV“Voi lua o decizie!” Dennis Man, anunţ despre viitorul său: Ce spune despre plecarea lui Cristi Chivu la Inter

0:23 11 iun.

Mircea Lucescu a făcut praf arbitrajul după România – Cipru 2-0: “Catastrofal”! De ce l-a certat pe Moldovan

0:18 11 iun.

VideoDennis Man, cuvinte uriaşe după victoria cu Cipru! Cum a ajuns la el numărul 10: “E mult mai importantă emblema”

0:11 11 iun.

EXCLUSIVAndrei Rațiu, anunț despre viitorul său după România – Cipru 2-0! Ce a spus despre plecarea de la Rayo

23:47

Cum arată clasamentul în grupa noastră de calificare după România – Cipru 2-0 şi San Marino – Austria 0-4!

1 FotoRomânia – Cipru 2-0. A doua victorie a tricolorilor în preliminariile World Cup 2026! Tănase şi Man au marcat 2 EXCLUSIVLovitura pe care Dan Şucu i-o dă lui Gigi Becali. Bogdan Planic, la un pas de Rapid. Negocieri intense 3 UPDATEDennis Politic a semnat cu FCSB! 4 Cum arată primul 11 al lui Mircea Lucescu pentru România – Cipru 5 “Favorita de pe hârtie contează mai puțin!” Daniel Pancu, mesaj de luptă înainte de Italia U21 – România U21 6 Ionuţ Radu a fost prezentat de Celta Vigo! Primă uriaşă de instalare pentru portarul român
Citește și