Închide meniul

Jürgen Klopp, ofertat să se implice în Formula 1! Postul surpriză care i-a fost oferit fostului manager al lui Liverpool

Viviana Moraru Publicat: 29 decembrie 2024, 10:40

Comentarii
Jürgen Klopp, ofertat să se implice în Formula 1! Postul surpriză care i-a fost oferit fostului manager al lui Liverpool

Jurgen Klopp, în timpul unui eveniment/ Profimedia

Jürgen Klopp a fost ofertat să se implice și în Formula 1, după ce a anunțat că a acceptat să devină șeful secției de fotbal la Red Bull. Helmut Marko, consultantul echipei austriece la care pilotează Max Verstappen, a oferit o reacție la adresa fostului manager de la Liverpool.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jürgen Klopp s-a despărțit în vară de Liverpool, după aproape zece ani petrecuți la formația de pe Anfield. Managerul german nu a stat însă mult timp „pe bară” și a preluat funcția de șef al secției de fotbal în cadrul grupului Red Bull.

Jürgen Klopp, ofertat să se implice în Formula 1

Compania deține și echipa din Formula 1, pe lângă formațiile Leipzig sau Salzburg. În acest context, Helmut Marko a glumit și s-a declarat dispus să facă echipă cu Jürgen Klopp și să fie împreună consultanți la Red Bull Racing, notează dailymail.co.uk.

Jürgen Klopp își va intra în noul rol de la Red Bull de pe 1 ianuarie. Acesta va avea sarcina de a sfătui cluburile Salzburg, Leipzig sau New York Red Bulls și de a se implica activ în probleme legate de antrenorat. Totodată, managerul german va avea un rol cheie și în realizarea transferurilor de către cluburile care aparțin de Red Bull,, dar și în privința înlocuirii antrenorilor.

Helmut Marko a lăudat mutarea realizată de Red Bull. Consultantul echipei din Formula 1 a avut doar cuvinte de laudă la adresa germanului.

Reclamă
Reclamă

„Nu știu cum va reuși să le îmbine pe toate, pe diferite continente. Dar fotbalul e foarte important pentru noi, deci cred că este cea mai bună mutare pe care am fi putut să o facem”, a decarat Helmut Marko, citat de sursa amintită anterior.

Și Max Verstappen, campionul mondial en-titre din Formula 1, și pilotul de la Red Bull, a oferit recent o reacție despre implicarea lui Jürgen Klopp la compania austriacă.

„Știam deja de ceva vreme că se discută și să aproape au semnat. Cred că e minunat. Red Bull investește de asemenea și în fotbal, la echipele pe care le deține, și există mult talent acolo.

Reclamă

Cu cineva ca Jürgen Klopp la conducere, cred că e incredibil pentru toată compania, ținând cont de experiența pe care o are și de faptul că a antrenat mari cluburi”, a declarat și Max Verstappen, despre Jürgen Klopp.

Salariul uriaş pe care Jurgen Klopp îl va încasa la Red Bull

Klopp a surprins pe toată lumea în momentul în care a decis să îşi încheie vacanţa. A semnat cu Red Bull şi va începe o nouă experienţă de la 1 ianuarie 2025.

Klopp va fi director peste cluburile de fotbal ale uriaşului trust: Leipzig, Salzburg, Leeds, New York, Bragantino (Brazilia) şi Omiya Ardija (Japonia).

Chiar dacă nu va încasa la fel de mulţi bani pe cât primea la Liverpool (n.r. 15 milioane de lire sterline pe an), Klopp va fi plătit mai bine decât 18 dintre cei 20 de antrenori din Premier League.

Jurgen Klopp va încasa anual, la Red Bull, o sumă cuprinsă între 8 şi 10 milioane de lire sterline (n.r. 9.5 – 12 milioane de euro). Informaţia a fost oferită de jurnalistul Florian Plettenberg de la Sky Sports şi preluată de thesun.co.uk.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:58
După Ngezana, un alt jucător lasă FCSB pentru naţională. Ce meciuri ratează pe final de an
13:52
Vineri, toată lumea la Antena 1: Tragerea la sorți a grupelor World Cup 2026 se vede în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY
13:49
Motivul pentru care Politic nu şi-a făcut loc în echipa FCSB-ului cu UTA, deşi campioana a jucat cu copiii
13:44
VIDEOJamal Murray, 52 de puncte în victoria lui Denver Nuggets, 135-120 cu Indiana Pacers
13:23
Verdict crunt pentru Alex Matei, puștiul care a evoluat doar câteva minute în UTA – FCSB 3-0
13:07
Eva Kerekes nu mai suportă ostilitatea dintre România şi Ungaria: “Mă doare sufletul, sunt prinsă la mijloc”
1 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 2 Gigi Becali l-a distrus după UTA – FCSB 3-0: „S-a cerut afară, a alergat mult săracu’”. Pe cine a remarcat 3 Plecare importantă din staff-ul Universităţii Craiova. A semnat în prima Ligă din Porugalia 4 FCSB pregăteşte al doilea transfer al iernii. Fotbalist crescut de Arsenal, negocieri avansate cu Gigi Becali 5 UTA – FCSB 3-0, în Cupa României. Campioana României, surclasată de echipa lui Adrian Mihalcea la Arad 6 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său!
Citește și