Închide meniul

Oleksandr Usyk e noul “rege” al greilor din box

Publicat: 30 decembrie 2024, 8:47

Comentarii
Oleksandr Usyk e noul rege al greilor din box

Oleksandr Usyk, în timpul luptei cu Tyson Fury - Profimedia Images

O nouă eră în boxul greilor a început: ucraineanul Oleksandr Usyk a devenit regele categoriei supreme învingându-l de două ori în acest an pe britanicul Tyson Fury, un star care era neînvins înainte de prima lor confruntare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La şapte luni după prima sa victorie în faţa lui Fury, la Riad, mustăciosul din Simferopol, supranumit „Pisica”, l-a dominat din nou pe „Gypsy King” în decembrie, câştigând la puncte prin decizie unanimă.

Oleksandr Usyk e noul “rege” al greilor din box

La 37 de ani, Usyk şi-a păstrat invincibilitatea (23 de victorii din tot atâtea meciuri) şi centurile WBA, WBC şi WBO la categoria grea, primind felicitările preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

“Oleksandr dovedeşte că suntem ucraineni şi că nu vom renunţa niciodată la ceea ce ne aparţine”, a declarat şeful statului, a cărui ţară este în război cu Rusia de aproape trei ani.

În prima confruntare, pe 18 mai, Usyk s-a impus prin decizie divizată într-un meci care s-a ridicat la înălţimea tuturor promisiunilor, devenind campion unificat al categoriei superioare, performanţă care nu a mai fost realizată de la Lennox Lewis în 1999. De atunci, el a renunţat la titlul IBF.

Reclamă
Reclamă

Oleksandr Usyk nu vorbeşte prea mult, preferând să lase pumnii să vorbească. El a spus însă câteva cuvinte după ce şi-a păstrat cele trei centuri la categoria grea.

“Am câştigat. Eu nu sunt arbitrii, nu eu sunt judecătorii, nu eu punctez meciurile, ci eu câştig – slavă Domnului”.

Cum se face că pare să devină tot mai bun?

Reclamă

„Poate pentru că mă pregătesc şi muncesc din greu”, spune el.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Crezi că ar trebui ca Mircea Lucescu să fie pe banca naţionalei şi la baraj?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:19
Bogdan Stelea l-a pus la zid pe Ianis Hagi: “Nimic”. L-a dat exemplu pe Gică Hagi: “Nu suporta”
20:18
„Prima dată în situația asta”. Daniel Pancu a dat cărțile pe față după ce a preluat-o pe CFR Cluj: „Complicat”
19:54
Giovanni Becali îl vrea selecționer pe Ladislau Boloni, după barajul de World Cup 2026: „Dacă-i vine ofertă, cred că acceptă”
19:39
Victor Piţurcă e convins că România se poate califica la World Cup 2026: “Eu am bătut echipe mai bune”
19:19
Gică Hagi, cuvinte uriașe despre Ladislau Boloni. Motivul pentru care i-a mulțumit public: „Chestiune de inspirație”
18:55
Ladislau Boloni, după ce a fost întrebat de revenirea la naţională: “Punem boii în spatele căruţei?”. Mesaj pentru Lucescu
1 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 2 Afacerea în care Dan Petrescu a investit averea strânsă din fotbal. Cum a ajuns “Bursucul” la fel de bogat ca Hagi 3 Lotul ales de Mircea Lucescu pentru România – San Marino. Trei jucători, OUT 4 VIDEORomânia – San Marino 7-1. Tricolorii i-au “distrus” pe amatori după ce oaspeţii au deschis scorul 5 UPDATEFlorin Cernat, cale liberă spre FCSB. FC Voluntari a anunţat plecarea sa de la echipă 6 Sabrina Voinea, abuzată verbal de mama ei! Imagini teribile din sala de gimnastică: “Mami, nu mai pot!”
Citește și