Închide meniul

FCSB a pierdut procesul la TAS cu Galatasaray! Suma uriaşă pe care nu o va mai primi Gigi Becali

Publicat: 7 februarie 2025, 16:22

Reclamă
FCSB a pierdut procesul la TAS cu Galatasaray! Suma uriaşă pe care nu o va mai primi Gigi Becali

Gigi Becali, în timpul unui interviu / AntenaSport

FCSB a pierdut procesul la TAS cu Galatasaray, în „cazul” Olimpiu Moruţan. Oficialii campioanei au apelat la judecătorii de la Lausanne, cerându-le turcilor suma de un milion de euro. Roş-albaştrii nu au avut, însă, câştig de cauză, astfel că Gigi Becali nu va mai primi această sumă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În 2021, Olimpiu Moruţan a fost vândut de FCSB la Galatasaray, în schimbul sumei de 3,5 milioane de euro, sumă care a fost plătită în patru tranşe.

FCSB a pierdut procesul la TAS cu Galatasaray

FCSB a menţionat şi o clauză specială în contractul cu Galatasaray. Concret, campioana cerea un milion de euro, dacă turcii se calificau în grupele Champions League în oricare dintre sezoanele 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025 sau 2025/2026, avându-l pe Olimpiu Moruţan în lot.

Galatasaray a reuşit să ajunge în grupele competiţiei europene în sezonul 2023-2024, după ce a eliminat-o pe Molde, în play-off. Cu nouă zile înainte de a obţine calificarea însă, Olimpiu Moruţan s-a despărţit de turci, fiind cedat la Ankaragucu.

În ciuda acestui fapt, FCSB a făcut apel la UEFA şi cerea ca Galatasaray să plătească bonusul de un milion de euro. Judecătorii de la Lausanne le-au oferit câştig de cauză turcilor, astfel că roş-albaştrii nu vor mai primi bonusul de un milion de euro.

Reclamă
Reclamă

„Clauza existentă în articolul 4.1 din acordul de transfer este foarte clară și nu necesită alte interpretări. În respectiva formulare se specifică exact că activarea bonusului se produce atunci când jucătorul se află sub contract cu pârâtul (Galatasary), iar clubul se califică în grupele Ligii Campionilor în oricare dintre sezoanele specificate.

Este de necontestat că jucătorul s-a transferat la MKE Ankaragucu la data de 20 august 2023, iar pârâtul (Galatasaray) nu s-a calificat în grupele Ligii Campionilor până la data de 29 august 2023. Prin urmare, condiția contractuală ca pârâtul (Galatasaray) să plătească o sumă suplimentară de un milion de euro nu a fost niciodată îndeplinită.

Având în vedere aceste considerente, toate pretențiile formulate împotriva pârâtului în acest apel sunt respinse”, a motivat TAS, conform sport.ro.

Reclamă

Gigi Becali era convins că va câştiga procesul cu Galatasaray

Gigi Becali se declarase convins de faptul că va primi suma de un milion de euro, din partea celor de la Galatasaray. Patronul campioanei declara, în urmă cu mai bine de un an, că Olimpiu Moruţan a contribuit la calificarea turcilor în grupele Champions League.

„Vin banii de la Galatasaray 100%. Acum ne judecăm cu ei! Trebuie să luăm un milion, el a participat. S-au calificat în Liga Campionilor.

Ei au spus că nu era la ei. Nu că era la ei, dar a și jucat două meciuri! Și atunci ne judecăm la FIFA, durează un an, avem timp, așteptăm. 100% luăm banii de la Moruțan”, spunea Gigi Becali în trecut, despre procesul cu Galatasaray.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:46

Echipa favorită să câştige Champions League, după stabilirea semifinalelor. Surpriza uriaşă anunţată de un supercomputer

10:30

„O minciună”. Mihai Stoica, o nouă replică acidă pentru Marius Şumudică. Ce i-a transmis antrenorului de la Rapid

10:09

„Mă doare sufletul”. Reacţie tulburătoare după moartea lui Aaron Boupendza. Calvarul prin care trecea fotbalistul

9:50

VIDEODani Carvajal şi Bukayo Saka, aproape de bătaie în Real Madrid – Arsenal. Ce nu s-a văzut la TV

9:29

Programul etapei a 7-a din play-off. Când se joacă derby-ul FCSB – Dinamo

8:58

Simone Inzaghi, după Inter – Bayern 2-2: „Am dat tot ce am avut”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și