Închide meniul

Încă un conducător din Liga 1 se revoltă împotriva lui Gino Iorgulescu. E gata să-i ia locul la LPF

Publicat: 11 august 2025, 17:34

Comentarii
Încă un conducător din Liga 1 se revoltă împotriva lui Gino Iorgulescu. E gata să-i ia locul la LPF

Gino Iorgulescu/ Sport Pictures

Încă un conducător din Liga 1 se revoltă împotriva lui Gino Iorgulescu. Dani Coman, preşedintele celor de la FC Argeş, se alătură lui Dan Şucu şi Mihai Rotaru, şi a răbufnit împotriva preşedintelui LPF.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dani Coman a comentat şi el scandalul uriaş din fotbalul românesc. Concret, Dan Şucu s-a revoltat şi i-a cerut demisia lui Gino Iorgulescu, după ce a fost schimbată o lege din regulament pentru a i se permite FCSB-ului să-l treacă pe lista de campionat pe Malcom Edjouma.

Încă un conducător din Liga 1 se revoltă împotriva lui Gino Iorgulescu

Dani Coman a comentat şi el scandalul şi a transmis că schimbarea legii nu ar fi trebuit să se producă în plin campionat. Preşedintele de la FC Argeş a declarat că în acest sens, se poate crea un precedent.

“Este o modificare normală de regulament, dar nu o poți opera în timpul campionatului. Nu e firesc să schimbi pe parcurs regulile jocului. Această normalitate ar fi trebuit implementată înainte de startul sezonului.

(Este o favoarea pentru FCSB?) Nu discut despre asta, nici nu mă interesează, doar remarc faptul că, prin această decizie, se creează un precedent periculos. După același scenariu, ar putea să mai apară oricând și alte schimbări pe parcursul campionatului”, a declarat Dani Coman, conform gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Totodată, Dani Coman a declarat că ar fi dispus să-i ia locul lui Gino Iorgulescu în şefia LPF, însă peste doi ani, atunci când îi va expira mandatul acestuia.

“Până la finalul mandatului, trebuie să-l respectăm pe actualul președinte. La momentul respectiv, dacă voi considera că sunt capabil să conduc Liga, să aduc un plus fotbalului românesc, da!, voi candida.

Aș fi pregătit în orice moment pentru președinția LPF, fiindcă sunt multe lucruri care pot fi dezvoltate. Dar prefer să nu intru acum în detalii, cu exemple, din respect față de Gino și din dorința de a nu isca acum polemici”, a mai spus Dani Coman.

Reclamă

Dan Șucu continuă războiul cu Gigi Becali

Patronul FCSB i-a oferit o replică, iar acționarul majoritar din Giulești a ținut să continue războiul declarațiilor. Șucu l-a acuzat pe Becali că nu înțelege cum ar trebui să lucreze într-un mediu alături de toate cluburile din Liga 1 și că nu se așteaptă ca ceva să se schimbe acum la patronul din Pipera.

“Pot să înteleg, bineînțeles, până la un punct, că dl. Gigi Becali acționează doar în interesul domniei sale și nu pricepe ce înseamnă un mediu asociativ, nu înțelege că ai niște parteneri cu drepturi egale în acest patronat.

Și știm cu toții că nu se va schimba niciodată, deci nici măcar nu pot să-l acuz foarte tare… Dar să te erijezi într-un cunoscător, într-o Eminență a problemelor juridice mondiale, este deja prea mult.

Dl. Gigi Becali a încercat să-și rezolve propriul interes. Dacă nu s-a înțeles cu Edjouma, a fost mai simplu să se înțeleagă cu dl. Iorgulescu“, a declarat Dan Șucu, potrivit fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:10
Presa din Bosnia a răbufnit după ce a aflat ce vrea să facă FRF: “Românii sunt plângăcioși”
12:04
Fotbalistul pe care Gigi Becali ia “imediat 10 milioane”. FCSB e gata să-l vândă
11:42
“România, mai ales că e Lucescu”. Fotbalistul trecut prin Liga 1 a spus pe cine vrea la baraj pentru naționala sa
11:16
Crimă în Bosnia. Un arbitru din prima ligă, arestat după ce a împușcat mortal o femeie
11:10
Valoarea lui Mircea Lucescu la naţionala României, pusă la îndoială: “Este sub Rădoi, sub Contra”
10:43
Radu Drăgușin, mesaj în miez de noapte din cantonamentul naționalei. Fundașul a îmbrăcat din nou tricoul României
1 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 2 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 3 UPDATEÎnfrângerea dramatică a Ungariei a schimbat lista cu posibilele adversare ale României! Pe cine putem întâlni la baraj 4 FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei 5 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia 6 Incidente la finalul meciului de la Zenica. Scandarea românilor care i-a scos din sărite pe bosniaici
Citește și