Nicolae Stanciu, lăudat de Gazzetta dello Sport! Publicaţia l-a văzut cel mai bun de pe teren în Genoa – Lecce

Publicat: 24 august 2025, 9:32

Comentarii
Nicolae Stanciu, lăudat de Gazzetta dello Sport! Publicaţia l-a văzut cel mai bun de pe teren în Genoa – Lecce

Nicolae Stanciu / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Nicolae Stanciu a fost lăudat de publicaţia italiană Gazzetta dello Sport. El a primit cea mai mare notă a meciului, 6.5, din partea reputatei publicaţii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nicolae Stanciu a debutat în Serie A, la meciul dintre Genoa şi Lecce. Aflată pe teren propriu, echipa patronată de Dan Şucu a remizat, scor 0-0. Titularizat de Patrick Vieira, căpitanul naţionalei României a evoluat 88 de minute.

Gazzetta dello Sport, despre Nicolae Stanciu: „Joacă fluid și inteligent”

Joacă fluid și inteligent, crește pe parcursul meciului și dictează ritmul jocului în a doua repriză. Periculos din loviturile libere”, a scris Gazzetta dello Sport.

Nicolae Stanciu este cotat de către site-ul transfermarkt.com la 3.5 milioane de euro. Dan Şucu l-a adus ca jucător liber de contract, după ce căpitanul naţionalei s-a despărţit de formaţia saudită Damac.

Nicolae Stanciu a marcat un gol de generic în debutul oficial la Genoa. El a înscris cu un voleu superb în partida din Cupa Italiei, câştigată de Genoa cu 3-0 cu Vicenza.

Reclamă
Reclamă

Nicolae Stanciu, interviu amplu în Gazzetta dello Sport despre Genoa

Stanciu a acaparat deja câteva reflectoare după ce a marcat un super-gol la debutul în tricoul lui Genoa. În timpul pregătirii sale pentru primul meci în Serie A, românul a acceptat invitația celor de la Gazzetta dello Sport de a face un interviu, iar cel mai mare cotidian de sport din Italia i-a adresat diverse întrebări, cu precădere despre Genoa.

Când a fost întrebat cine este modelul său în fotbal, Stanciu nu l-a ales pe Gică Hagi. Mijlocașul nu a ales de fapt niciun român și l-a numit pe Ivica Olic, fotbalist trecut pe la Bayern Munchen, Wolfsburg sau CSKA Moscova. Căpitanul naționalei a menționat și de ce se regăsește în jucătorul croat:

“Am debutat ca profesionist la 15 ani, iar Ivica la 16. M-am maturizat rapid. A pus întotdeauna interesele echipei înaintea lui și eu am făcut la fel. Eu nu joc pentru goluri sau pase decisive, doar echipa contează“, a spus Stanciu.

Reclamă

 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:07

„Dezastruos”! Risto Radunovic a criticat arbitrajul după FCSB – Auda 2-3: „Îmi pare rău că n-am avut VAR”

23:56 23 iul.

„Ar trebui să fim umili, să luăm modelul lor” Alex Chipciu, mesaj direct pentru colegi după 2-2 cu Brann Bergen

23:38 23 iul.

Întrebat în direct de Drăguş la FCSB, Gigi Becali a răspuns instant: „Aşa este!”. Ce jucători mai sunt în discuţii

23:38 23 iul.

„Mergeam în excursie acolo” Cristiano Bergodi a făcut show după ce U Cluj a revenit de la 0-2 cu Brann Bergen

23:34 23 iul.

Presa letonă exultă după FCSB – FK Auda 2-3: „Senzație la București”

23:22 23 iul.

„Am luat două goluri foarte uşoare” Ce a spus Marius Baciu despre Târnovanu, după meciul catastrofal făcut de portar

1 Gigi Becali l-a cerut afară din echipă după FCSB – Auda 2-3! Jucătorul făcut praf de patron: „Te nenoroceşte” 2 Reacţia lui Gigi Becali după ce s-a spus că plăteşte 1,5 milioane de euro pentru transferul lui Denis Drăguș 3 Gigi Becali nu stă la discuții! Cum a catalogat debutul lui Aymen Boutoutaou: „Cu mine nu merge aşa” 4 Uluitor! Câte echipe din Liga a 2-a nu au drept de promovare în Liga 1. Lista completă 5 FCSB – Auda 2-3. Eșec rușinos pentru echipa lui Marius Baciu! Meci de coșmar pentru Ștefan Târnovanu 6 Trei dintr-un foc: Marius Baciu pune transferurile la treabă cu Auda. Cum arată echipa de start a FCSB-ului
Citește și