Mihai Stoica și Victor Angelescu, dialog despre posibilul înlocuitor al lui Mircea Lucescu: “Are voie?”

Andrei Nicolae Publicat: 10 septembrie 2025, 22:48

Comentarii
Mihai Stoica și Victor Angelescu, dialog despre posibilul înlocuitor al lui Mircea Lucescu: Are voie?

Lucescu, Stoica, Angelescu / Colaj Sport Pictures + Hepta

Viitorul lui Mircea Lucescu la națională a devenit unul incert după remiza din preliminariile World Cup 2026 dintre România și Cipru, scor 2-2. Recent, Victor Angelescu și Mihai Stoica au discutat în cadrul unei emisiuni despre ce se poate întâmpla cu selecționerul și despre șansele ca Gică Hagi să ajungă din nou la cârma “tricolorilor”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În cadrul aceluiași dialog, cei doi conducători au vorbit despre posibilitatea ca “Regele” să fie blocat din drumul spre națională din cauza acțiunilor pe care le deține în majoritate la Farul.

Mihai Stoica și Victor Angelescu, în dialog despre Mircea Lucescu

Rezultatul de egalitate cu Cipru din calificările pentru Cupa Mondială de anul viitor e posibil să îl coste pe Mircea Lucescu locul de la națională. Ziua de după partida din Nicosia a fost plină de declarații și de știri privind ce se poate întâmpla cu “Il Luce”, iar seara a fost marcată de un dialog dintre Mihai Stoica și Victor Angelescu.

Acționarul minoritar de la Rapid este de părere că Lucescu va continua pe banca tehnică și că se va da la o parte doar dacă i se va cere. Plecând de la ce a spus conducătorul giuleștenilor, Stoica a vorbit despre posibilitatea ca Gică Hagi să vină la națională, ipoteză lansată și de Gigi Becali astăzi. Angelescu a ridicat la fileu ulterior un semn de întrebare legat de legitimitatea fostului mare jucător de a pregăti naționala, în contextul în care e acționar majoritar la Farul.

Victor Angelescu: “Eu cred că continuă. Cred, în schimb, dacă îi va cere Răzvan Burleanu sau FRF demisia, va pleca“.

Reclamă
Reclamă

Mihai Stoica: “Dacă cei de la Federaţie s-au gândit deja la un înlocuitor, dacă Mircea Lucescu e de acord cu numele, cred că pleacă. Acum întrebarea este: Gică Hagi, care a refuzat de atâtea ori, se reîntoarce“.

Victor Angelescu: “Are voie? Gică Hagi ar merita cu vârf şi îndesat să fie“.

Mihai Stoica: “Cred că asta se poate discuta şi la nivel de urgenţă. E o situaţie de criză. Dacă considerăm acum că trebuie înlocuit selecţionerul, e un caz de forţă majoră. (n.r. Se poate să avem o excepţie) Se poate orice“, a fost dialogul dintre cei doi conducători de club la primasport.ro.

Reclamă

Gică Hagi a mai pregătit naționala României acum peste 20 de ani, când “tricolorii” au pierdut barajul pentru Cupa Mondială din 2002 contra Sloveniei, scor general 2-3.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:32

Marele Premiu al Qatarului, programat pe 12 aprilie, amânat pentru 8 noiembrie

15:28

Cristi Borcea a dezvăluit cum a ajuns Gigi Becali la varianta “Mirel Rădoi la FCSB”

15:09

Motivul pentru care Max Verstappen a abandonat în Marele Premiu al Chinei. Dezvăluirea pilotului Red Bull

14:34

“S-a încuiat în vestiar”. Cum au decis Chivu&Co. să intre în “silenzio stampa” după scandalul de la ultimul meci

14:02

Victor Angelescu, atac “cu talpa” la Cătălin Cîrjan după celebrarea sfidătoare din Rapid – Dinamo: “M-a șocat”

13:51

“Istvan Kovacs împarte punctele după bunul plac!” Încă un atac dur la adresa celui mai bun arbitru român

1 Schimbare revoluţionară în Liga 1! Formatul campionatului ar putea fi modificat! Anunţul LPF 2 VideoMoment tensionat între Lewis Hamilton și Charles Leclerc, după cursa de sprint din China. Ce s-a întâmplat 3 FotoFemeia care deţine, în acte, întreaga avere uriaşă a lui Cristi Borcea: “E singura în care am încredere” 4 Decizia radicală luată de Inter, imediat după scandalul nebun de la meciul cu Atalanta 5 VIDEOKimi Antonelli câștigă în premieră o cursă în F1, după o prestație magistrală în China. O nouă “dublă” Mercedes 6 Verdictul specialistului după golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid – Dinamo! “E fault clar”
Citește și