Închide meniul

Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea, în Top 50 WTA

Publicat: 20 octombrie 2025, 9:39

Comentarii
Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea, în Top 50 WTA

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci - Profimedia Images

Jaqueline Cristian continuă să fie jucătoarea din România cel mai bine clasată în ierarhia WTA, ea fiind pe locul 42, după o urcare de cinci poziţii, cu 1.294 puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorana Cîrstea a urcat şase locuri şi a revenit în Top 50, fiind pe 45, cu 1.243 puncte.

Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea, în Top 50 WTA

Atât Sorana, cât şi Jaqueline au jucat săptămâna trecută în semifinale la turneul de la Osaka.

În Top 100 se află şi Gabriela Ruse, care se menţine pe 99, cu 757 puncte.

Anca Todoni a coborât un loc şi se află pe 119, cu 646 puncte, în timp ce Irina Begu se menţine pe 123, cu 634 puncte.

Reclamă
Reclamă

Aryna Sabalenka din Belarus este în continuare lider, cu 10.390 puncte, iar poloneza Iga Swiatek este pe 2, cu 8.703 puncte. Coco Gauff (SUA) ocupă locul 3, cu 7.863 puncte.

Top 5 este completat de americanca Amanda Anisimova, cu 5.914 puncte şi o altă americancă, Jessica Pegula, cu 5.183 puncte.

La dublu, Sorana Cîrstea este cel mai bine clasată dintre românce – locul 54, în coborâre un loc, cu 1.514 puncte.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:44
Gigi Becali a anunţat echipa pentru meciul cu Bologna. Ce se întâmplă cu Olaru şi Tănase
13:27
Gigi Becali a făcut anunţul: 3 jucători sunt OUT din lotul FCSB, după ruşinea cu Metaloglobus
13:20
Becali, umilinţă pentru jucători. I-a cerut lui Meme să pună în vestiar caseta meciului Dinamo-Rapid: “Te bate chichineață”
13:16
Cristi Chivu, lăudat din nou de marele Fabio Capello: “Este foarte spectaculos de privit. A rezolvat cel mai important lucru”
13:03
Adrian Mutu a confirmat negocierile. Cât de aproape este să preia Universitatea Cluj? “Mi s-a luat pulsul”
12:25
Red Bull, amendă de 50.000 de euro
1 „Îi vom da”. Gigi Becali, revoluție totală la FCSB. Jucătorii la care e gata să renunțe, după eșecul cu Metaloglobus 2 Denis Alibec pleacă de la FCSB. Gigi Becali a luat decizia după rușinea cu Metaloglobus 3 Se „rupe” Arena Națională: câte bilete s-au vândut la Dinamo – Rapid. Nou record pentru Liga 1 4 „Rușinos”. Gasperini a răbufnit după ce a fost învins de Chivu în AS Roma – Inter 0-1. Ce l-a nemulțumit 5 Andrei Vlad şi-a cerut singur schimbarea după ce a luat 4 goluri: “A cedat psihologic” 6 Dinamo – Rapid 0-2. Apărarea “câinilor”, făcută şah-mat! Giuleştenii continuă cursa pentru titlu
Citește și