Închide meniul

Mircea Lucescu, înlocuit de un fost “discipol” pe banca României? Replica a venit imediat: “Sunt detalii”

Andrei Nicolae Publicat: 17 noiembrie 2025, 14:25

Comentarii
Mircea Lucescu, înlocuit de un fost discipol pe banca României? Replica a venit imediat: Sunt detalii

Mircea Lucescu, în timpul unui meci / Sport Pictures

Viitorul lui Mircea Lucescu pe banca naționalei este în continuare incert, în contextul în care selecționerul nu dorește să spună dacă va pleca după finalul preliminariilor. Recent, Ioan Ovidiu Sabău a acordat un interviu și a fost întrebat dacă ia în considerare să îi preia pe “tricolori” pentru barajul de calificare la World Cup 2026.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fostul antrenor de la “U” Cluj, care a fost pregătit de “Il Luce” pe la echipe precum Dinamo, Rapid sau Brescia, a spus că are prea mult respect pentru fostul său mentor încât să vină în locul său. În plus, Sabău a declarat că nu înțelege de ce actualul selecționer este atât de criticat de multe voci și consideră că dacă ar fi fost altcineva în locul său, rezultatele nu ar fi fost diferite.

Sabău nu vrea să vină în locul lui Lucescu la națională

În același interviu, fostul mijlocaș central a dezvăluit că este extrem de dificil să i se propună postul de selecționer, fără să dea însă detalii. În cariera de jucător, Sabău a adunat 55 de prezențe sub “tricolor”, plus o participare la Mondialul din 1990 și EURO 1996.

Nu, nu… Nici nu pot să mă gândesc la așa ceva. Am prea mare respect pentru nea Mircea. Trebuie să rămână tot dumnealui și la baraj, să lupte pentru calificare. Este cel mai potrivit.

Oricum, este foarte, foarte greu să mi se propună. Sunt detalii, detalii, detalii. În acest moment, este o situație greu de gestionat la echipa națională, nu dau sfaturi, n-am intenția să corectez, fiecare își spune punctul de vedere“, a spus Sabău, potrivit gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Sabău: “Nu are cum să fi uitat meseria”

Fostul antrenor de la “U” Cluj, în acest moment liber de contract, a analizat ulterior modul în care românii au tendința să critice și mai mult o persoană care este deja “la pământ”, așa cum este Lucescu după campania ratată pentru Mondial. În plus, Sabău a ținut să puncteze experiența imensă pe care o are antrenorul de 80 de ani.

Și dacă ar fi fost alt antrenor, ar fi făcut mai mult? Echipa ar fi arătat mai bine cu ceea ce are la dispoziție? Domnul Lucescu are toate atuurile la dispoziție.

Nu are cum să fi uitat meseria, a demonstrat că are ochi, că poate pregăti meciurile importante. Dar te lovești de multe probleme, te lovești de situații, te adaptezi la ceea ce ai, dacă poți.

Reclamă

Așa suntem noi, din păcate, când e unul jos, îi dăm și mai tare altele! Hai să fim mai echilibrați! Să ne punem un pic și în pielea antrenorilor, a jucătorilor. Să analizăm fără antipatii munca unor oamenii, că ne este unul simpatic, iar pe altul nu-l putem suferi“, a mai spus fostul antrenor de la “U” Cluj.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:38
A venit anunțul mult așteptat! Meciul la care Barcelona va reveni pe Spotify Camp Nou
16:30
Căpitanul României la Cupa Mondială de Rugby din 2023, Cristi Chirica, şi-a anunţat retragerea
16:22
Mihai Stoica i-a ironizat pe tricolori, după eșecul din Bosnia: „E jenant că ne-a dat gol unul de 40 de ani”
16:19
De ce depinde viitorul lui Mircea Lucescu pe banca României? Dezvăluiri din interiorul FRF
16:01
Germania – Slovacia LIVE SCORE (21:45). Meci de totul sau nimic la Leipzig. Programul complet al zilei
15:49
Achraf Hakimi, Mohamed Salah şi Victor Osimhen, finaliştii pentru Balonul de Aur african
1 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 2 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 3 UPDATEÎnfrângerea dramatică a Ungariei a schimbat lista cu posibilele adversare ale României! Pe cine putem întâlni la baraj 4 FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei 5 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia 6 Incidente la finalul meciului de la Zenica. Scandarea românilor care i-a scos din sărite pe bosniaici
Citește și