Închide meniul

Max Verstappen, după calificările din Las Vegas: „E ca și cum ai pilota pe gheață”

Publicat: 22 noiembrie 2025, 11:37

Comentarii
Max Verstappen, după calificările din Las Vegas: E ca și cum ai pilota pe gheață”

Max Verstappen, în monopostul Red Bull/ Profimedia

După ce a înregistrat al doilea cel mai bun timp în calificările de la Las Vegas, Max Verstappen (Red Bull) a explicat dificultăţile de a conduce un monopost de Formula 1 pe pista udă a acestui circuit special. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pole-position-ul a fost obținut de Lando Norris. Cursa de la Las Vegas va fi duminică, de la ora 06:00, în direct pe Antena 3 CNN și live în AntenaPLAY. 

Max Verstappen, după calificările din Las Vegas 

„Era foarte alunecos. De obicei este alunecos aici, chiar şi pe timp uscat, dar vă pot spune că nu a fost deloc distractiv. Era ca şi cum ai conduce pe gheaţă. Trebuia să faci cauciucurile să funcţioneze. Cred că aş fi putut fi mai competitiv cu cauciucurile de ploaie, dar a trebuit să trec la cele intermediare, deoarece pista se îmbunătăţea. Trebuia să ne asumăm riscuri, dar nu a fost suficient pentru pole position.  

Este întotdeauna bine pentru noi să fim în prima linie. Este dificil să alegi zonele potrivite de frânare şi să faci anvelopele să funcţioneze. Traiectoria interioară oferă o aderenţă bună la start. Cu aceste maşini, este complicat să ai o vizibilitate bună, deoarece podelele creează multe stropi. Trebuia să lăsăm un interval de opt secunde între fiecare maşină. Este mult”, a declarat Verstappen. 

Britanicul Lando Norris de la McLaren va pleca, duminică, din pole position în Marele Premiu de la Las Vegas, a 22-a etapă din cele 24 ale sezonului de Formula 1, după ce a înregistrat cel mai bun timp în calificările de pe Las Vegas Street Circuit. 

Reclamă
Reclamă

Liderul campionatului mondial l-a devansat pe cvadruplul campion mondial olandez Max Verstappen (Red Bull) şi pe spaniolul Carlos Sainz (Williams). 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:27
Victor Pițurcă, mesaj direct pentru Mircea Lucescu înaintea confruntării cu Turcia: „Intră în joc valoarea lui”
11:17
Mircea Rednic, asaltat de oferte după despărţirea de Standard Liege! Două dintre acestea, chiar din România!
10:42
Gigi Becali și Mihai Stoica, sancționați de UEFA. Ce pedeapsă au primit cei doi, după amenda FCSB-ului
10:20
Veste bună pentru FCSB înaintea meciului cu Petrolul. Revenire de ultim moment în lotul campioanei
10:15
FCSB – Petrolul, 20:30, LIVE TEXT. Campioana vrea să se apropie de locurile de play-off
9:47
Veste proastă pentru Cristi Chivu înainte de primul Derby della Madonnina pe banca lui Inter!
1 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați 6 Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
Citește și