Închide meniul

Când revine Ana Bărbosu în echipa României, după plecarea în Statele Unite: “E o gimnastă de bază”

Dan Roșu Publicat: 18 ianuarie 2026, 12:59

Comentarii
Când revine Ana Bărbosu în echipa României, după plecarea în Statele Unite: E o gimnastă de bază

Ana Bărbosu - Instagram

Ana Bărbosu este una dintre principalele ţinte ale noului antrenor al lotului naţional de gimnastică, Nicolae Forminte. Acesta speră ca gimnasta plecată la studii în Statele Unite să meargă sub tricolor la Campionatele Europene din 2026, ce se vor disputa în perioada 13-16 august, la Zagreb.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ana se află acum la Stanford University şi s-a remarcat la nivelul campionatului universitar. Medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice 2024, sportiva de 19 ani a reuşit să aibă cel mai bun debut din istoria NCAA, la individual compus, unde a terminat pe prima poziţie. Forminte a vrut să sublinieze diferenţele dintre nivelul universitar şi cel european.

Când revine Ana Bărbosu în echipa României, după plecarea în Statele Unite

“Eu sper să reuşim să aliniem o echipă unde să le regăsim pe Ana Bărbosu, pe Sabrina, pe Golgotă. Să reuşim să le integrăm şi pe junioarele care au fost la mondialele de anul trecut.

Vom avea o echipă redutabilă, dar cu condiţia ca toată lumea să înţeleagă că înainte de a se reprezenta pe ea, reprezinţi România, d-aia se si numeşte echipa naţională. Se discută despre grup.

Eu cunosc conceptul campionatului universitar din Statele Unite. Sunt curios să văd ce exerciţii a prezentat. Notele nu spun nimic. Momentan, nu pot spune că am luat legătura cu Ana. De chestia asta se ocupă Federeţia. Ana e de bază în proiectele pe care le avem împreună cu Federaţia şi COSR, cu toţi care sunt implicaţi în fenomentul gimmastică.

Reclamă
Reclamă

Eu sper ca această plecare a Anei să fie benefică pentru ea. Probabil că de aceea a şi plecat. Nu este uşor, acolo dificultatea nu intră în discuţie foarte mult. Dacă a prezentat programul de la europene, e foarte bine. Nu ştiu cu cine se pregăteşte. Am speranţa că ea va fi dornică să reprezinte România şi să îşi aducă aportul la echipă”, a spus Forminte, în exclusivitate pentru as.ro.

Campionatele Europene de gimnastică se vor disputa în perioada 13-16 august 2026, la Zagreb, în timp ce Campionatele Mondiale vor avea loc între 17 şi 25 octombrie, la Rotterdam.

Ultimul concurs la care Ana Maria a evoluat sub tricolor au fost Europenele de la Leipzig, din 2024, unde a câştigat 4 medalii, aur la sol, argint la bârnă şi bronz la paralele şi individual compus.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:56
Patronul din Liga 1 care l-a sunat pe Olimpiu Moruţan: “La FCSB, e tocătoare de fotbalişti”
14:55
Carlos Alcaraz, calificat în turul doi la Australian Open. Victorii şi pentru Alexander Zverev şi Emma Răducanu
14:25
Christopher Braun a plecat de la Rapid şi a semnat cu CFR Cluj
14:20
Venus Williams, aproape de o victorie miraculoasă la Australian Open, la 45 de ani! A condus cu 4-0 în decisiv
14:09
Filipe Coelho, avertisment pentru Universitatea Craiova înainte de primul meci din 2026: “Ar fi o greşeală să credem asta”
14:04
VIDEOAryna Sabalenka, selfie cu Roger Federer şi Rod Laver! 35 de titluri de Grand Slam într-o singură poză
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 3 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună” 4 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 5 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări 6 Gigi Becali le impune doi jucători în echipă lui Charalambous şi Pintilii: “Vreau să-i văd”
Citește și