Mircea Lucescu, în stare gravă. Selecționerul se tratează pentru o boală cronică. Ce ia în calcul FRF

Andrei Nicolae Publicat: 3 februarie 2026, 12:19

Comentarii
Mircea Lucescu, în stare gravă. Selecționerul se tratează pentru o boală cronică. Ce ia în calcul FRF

Mircea Lucescu, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mircea Lucescu a fost recent internat de urgență la Spitalul Universitar din București, iar starea selecționerului este catalogată de medici drept “îngrijorătoare” și “gravă”. În acest moment, Federația Română de Fotbal ia în calcul posibilitatea ca antrenorul de 80 de ani să nu fie apt medical pentru barajul cu Turcia, motiv pentru care se gândesc la o variantă de rezervă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Lucescu a fost în mai multe rânduri internat la spital în luna ianuarie din cauza unei gripe servere cu temperatură de 39 de grade, plus o infecție puternică urmată de insuficiență cardio-respiratorie. Pe 26 ianuarie el a fost externat, însă problemele au continuat din păcate pentru selecționerul României, care pe 2 februarie a fost internat de urgență la Spitalul Universitar din București.

Starea lui Lucescu e îngrijorătoare. Cum văd selecționerul și FRF situația

Potrivit golazo.ro, medicii au descris starea în care se află Lucescu drept îngrijorătoare și gravă, iar situația sa drept una foarte complexă. Sursa citată notează și că diagnosticul primit de Lucescu nu va fi dezvăluit publicului, ținând cont că este vorba despre o chestiune intimă și sensibilă.

În prezent, Lucescu a fost înscris într-un program național de tratament pentru o boală cronică și complexă. Starea în care se află antrenorul de 80 de ani i-a făcut pe oficialii FRF să ia în considerare și posibilitatea înlocuirii sale pe banca României pentru barajul cu Turcia și posibila finală de play-off pentru Mondial.

Federalii nu au discutat pe seama acestui subiect, însă se gândesc dacă Lucescu va fi 100% apt medical pentru a conduce naționala în contextul problemelor sale medicale din ultima perioadă. Astfel, FRF se gândește la o variantă de rezervă, deși chiar Lucescu zilele trecute ar fi spus că “nimeni nu prea e dispus să ia naționala acum“.

Reclamă
Reclamă

Selecționerul ar fi spus inclusiv că s-ar putea da la o parte de pe banca naționalei ținând cont de problemele sale, potrivit sursei citate anterior, însă rămâne de văzut cum va evolua starea sa.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va marca mai multe goluri la acest mondial între Messi şi Ronaldo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:46

Schimbare uriaşă făcută de FIFA! Ce se va întâmpla la Campionatul Mondial, începând cu fazele eliminatorii

13:36

Marocul vrea titlu mondial: “Cum vom atinge acest obiectiv? Dând 200% în fiecare meci”

13:22

“N-ai nicio şansă” Întrebarea care l-a făcut pe Jurgen Klopp să plece: “Mă aduci în situaţia asta”

13:01

Curacao – Coasta de Fildeș LIVE VIDEO (23:00, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY). Luptă pentru şaisprezecimile Mondialului

12:59

Gigi Becali a dat cărţile pe faţă: “Tănase vrea să-l împrumut cu bani! Trebuie să înţeleagă că poţi intra în faliment”

12:46

Gigi Becali pregăteşte două transferuri-bombă la FCSB. “Nu mai aduc ciurucuri, ca Kiki”

1 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 2 Istvan Kovacs, delegat din nou la Cupa Mondială! Meci uriaș pentru arbitrul român 3 Cel mai important fotbalist semnează chiar de ziua lui Gigi Becali! Lovitura dată de FCSB 4 FotoCum arată Corina Caciuc acum. A strălucit la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Cât au costat cele două rochii 5 Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă! Unde va antrena fostul tehnician al FCSB-ului 6 FCSB, negocieri avansate cu jucătorul de 1.500.000 de euro
Citește și