Gigi Becali a spus de ce l-a lăsat pe bancă pe Daniel Bîrligea, în FCSB – Botoșani 2-1: „Eu sunt stăpân, restul slujitori”

Viviana Moraru Publicat: 5 februarie 2026, 22:56

Comentarii
Gigi Becali a spus de ce l-a lăsat pe bancă pe Daniel Bîrligea, în FCSB – Botoșani 2-1: Eu sunt stăpân, restul slujitori”

Gigi Becali - Daniel Bîrligea / Colaj Hepta + Sport Pictures

Gigi Becali a dezvăluit motivul pentru care l-a lăsat pe banca de rezerve pe Daniel Bîrligea, în meciul câștigat de FCSB cu Botoșani, scor 2-1, în etapa a 25-a din Liga 1. Atacantul român a fost trimis în teren în repriza secundă, în minutul 68, în locul lui Juri Cisotti.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gigi Becali a decis să-l titularizeze pe Mamadou Thiam, cel care a reușit să deschidă scorul în minutul 42. Vârful a fost schimbat în minutul 68, atunci când a fost trimis pe teren Joao Paulo.

Gigi Becali a dezvăluit motivul pentru care l-a lăsat pe bancă pe Daniel Bîrligea în FCSB – Botoșani 2-1

Gigi Becali a dezvăluit că l-a preferat pe Mamadou Thiam deoarece este mai „valoros” decât Daniel Bîrligea. Patronul campioanei a subliniat că nu l-a pedepsit pe atacantul român, ci a preferat să-l titularizeze pe Thiam.

„(N.r. A fost pedeapsă?) Nouă ne arde de pedepse la ora asta? Pedepse când ești la mijlocul campionatului, când ești în față. Noi nu avem timp de pedepse, e chestiune de valoare. E mai bun Thiam decât el. La echipa asta există un singur stăpân, restul slujitor. Nu spun angajat, e comunist. E slujitor, primești salariu, ce-ți spun să faci, aia faci. E în defavoarea ta dacă nu accepți. Cariera ta de fotbalist e 5-7 ani.

Ne-am propus să câștigăm campionatul, echipa are nevoie de Thiam. El n-a pierdut o minge. I-a zis MM că e puternic, trebuie un singur lucru să faci. Să nu pierzi mingea. Dacă pierzi mingea, îl enervezi pe patron. Și nu a pierdut-o. N-a pierdut mingea, nu a fost schimbat. Schimbările au fost forțate toate, doar Bîrligea, am considerat că îi biciuiește pe fundașii centrali”, a declarat Gigi Becali, conform primasport.ro, după FCSB – Botoșani 2-1.

Reclamă
Reclamă

FCSB – Botoșani 2-1

Bucureştenii au dominat prima repriză a meciului de pe Arena Naţională şi portarul oaspeţilor, Anestis, a fost eroul echipei lui Grozavu. Acesta a parat şuturile lui Tănase (min. 4) şi Cisotti (min. 10), apoi a intervenit la şutul de la distanţă al lui Miculescu, în minutul 38. Vali Creţu a lovit transversala un minut mai târziu, iar gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 41, prin Mamadou Thiam. În partea secundă tot Anestis l-a blocat pe Olaru, în minutul 47, apoi a respins la Miculescu în minutul 58. Leo Grozavu a schimbat ofensiv în minutul 67 şi a venit şi golul oaspeţilor. 

Nou intratul Kovtalyuk a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 72, la centrarea lui Onfgenda, însă forcingul gazdelor a dat rezultate după numai trei minute, când Olaru i-a readus pe roş-albaştrii în avantaj, dintr-un assist oferit de Baba Alhassan. Finalul meciului s-a jucat pe contre, ambele echipe având şanse să înscrie, însă în cele din urmă FCSB – FC Botoşani a fost 2-1, iar echipa lui Charalambous este pe locul 10, cu 37 de puncte. Roş-albaştrii au ajuns la două puncte de ultimul loc de play-off, locul 6, ocupat chiar de FC Botoşani, care are 39 de puncte. 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:46

Lotul României pentru play-off-ul CM 2026. Toate regiunile istorice ale României de azi sunt reprezentate

11:36

Francois Letexier va conduce Turcia – România! Arbitrul de top care ne-a purtat noroc

11:18

Veste uriașă pentru Mircea Lucescu. Anunțul Celtei Vigo despre Ionuț Radu înainte de Tucia – România

11:08

Situaţie explozivă la CFR. Clubul riscă excluderea din Liga 1 şi Europa pentru datorii de 3 milioane de euro

11:05

“Cea mai mare bucată de rahat pe care am pilotat-o”. Mesajul radio scos la iveală înainte de MP al Japoniei

10:50

Se adânceşte conflictul Claudiu Vaișcovici – Andrei Nicolescu: “Nonvalori care iau bani”

1 Transfer la Dinamo. Cine vine în locul lui Boateng? Nicolescu prelungește și cu Raul Opruț 2 Mircea Lucescu l-a scos din lot înainte de Turcia – România. Ce explicaţii i-a dat: “O decizie comună” 3 Transferul cerut de Gigi Becali care l-a făcut pe Mihai Stoica să ameninţe cu demisia la FCSB: “Râde lumea de noi” 4 Bogdan Stelea, reacţie dură după ce a văzut cine l-a înlocuit pe Ionuţ Radu la naţională: “El merita!” 5 „Oh, Doamne…” Reacția lui Florin Niță când a văzut cine apără poarta României cu Turcia 6 Scandal înainte de meciul de baraj pentru Mondial: „A fost sabotaj, a făcut-o intenționat”
Citește și