“Zero șanse la titlu”. Cristi Chivu a uimit pe toată lumea după ce Inter a “zdrobit-o” pe Sassuolo cu 5-0

Andrei Nicolae Publicat: 8 februarie 2026, 23:23

Comentarii
Zero șanse la titlu. Cristi Chivu a uimit pe toată lumea după ce Inter a zdrobit-o pe Sassuolo cu 5-0

Cristi Chivu, în timpul unui meci / Profimedia

Cristi Chivu a acordat declarații după succesul categoric al lui Inter contra lui Sassuolo, iar o remarcă făcută de antrenorul român a fost extrem de surprinzătoare. Pe primul loc în Serie A alături de echipa sa, tehnicianul a spus că în acest moment “nerazzurrii” nu au nicio șansă la titlu, explicând că mai sunt multe prea etape de disputat ca să poată da deja un verdict.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Inter s-a impus fără nicio emoție contra lui Sassuolo cu scorul de 5-0, într-un duel în care Bisseck, Thuram, Martinez, Akanji și Henrique și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Grație victoriei de pe Mapei Stadium, “nerazzurrii” și-au consolidat poziția de lider și s-au distanțat la opt puncte de AC Milan, care are însă un meci în minus.

Ce a spus Cristi Chivu după Sassuolo – Inter 0-5

Deși Inter este favorită certă în lupta pentru titlu, Chivu nu vrea deloc să se gândeasă la acest lucru. La interviul acordat pentru cei de la DAZN după meci, românul a fost întrebat ce șanse are echipa sa să pună mâna pe Scudetto, iar el a ținut să transmită un mesaj cu subînțeles:

“Pentru mine, zero. Mai sunt 14 meciuri și sunt multe alte echipe cu ambiția noastră care joacă. Mai avem de muncit, multe de făcut și de demonstrat“, a spus Chivu, potrivit fcintenews.it. Românul a transmis astfel că echipa nu se gândește momentan la titlu și că mai are câteva luni în care trebuie să muncească la maxim pentru a pune mâna pe Scudetto.

Chivu a acordat declarații și pentru Sky Sport, unde a vorbit despre ce a apreciat la jocul făcut de elevii săi. În ciuda scorului drastic, antrenorul milanezilor a explicat cum deși Sassuolo a pus probleme la început, jucătorii său au reușit să fie eficienți și să profite de șansele pe care le-au avut pentru a marca.

Reclamă
Reclamă

E o dovadă a evoluției și a maturității lor, a abilității de a înțelege momentele jocului și de a gestiona presiunea adversă din primele minute. Trebuia să înțelegem cum să găsim constanța în fața porții și am deblocat cu primul șut.

Aceste lucruri mici fac diferența. Sassuolo ne-a pus probleme la început cu sprinturile verticalizate, dar am înțeles momentele și ne-am dublat avantajul. Suntem disperați să fim competitivi și vrem să facem asta cu munca asiduă, gestionarea energiei, o maturitate reînnăscută, iar «foamea» care nu trebuie să lipsească“, a mai declarat românul, potrivit sursei menționate și anterior.

Pentru modul în care și-a pregătit echipa la meciul cu Sassuolo, Chivu a fost notat de italieni cu 7,5.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 30 mart.

Bogdan Vătăjelu a revenit în România după doi ani și a semnat

23:37 30 mart.

UPDATESlovacia – România, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY (marţi, 21:45). Fără Mircea Lucescu pe bancă

23:32 30 mart.

Care a fost, de fapt, diagnosticul primit de Mircea Lucescu! Dezvăluirea din partea FRF: “Șansă mare”

23:26 30 mart.

De ce Daniel Pancu nu vrea să antreneze echipa naţională. Dezvăluirea lui Florin Prunea: “Niciodată”

22:53 30 mart.

Steaua, la un pas de prima ligă? Ministrul Apărării a făcut anunțul: „Indiferent cine se supără!”

22:40 30 mart.

Salariu de 14 milioane € pe an pentru viitorul antrenor al lui Radu Drăguşin la Tottenham

1 Doi jucători nu mai intră în planurile lui Gică Hagi la naţionala României. Gigi Becali ştie cine sunt 2 Putin, anunț în ziua cea mare: „Rusia este pregătită” 3 A refuzat FRF! Fostul antrenor de la FCSB i-a spus “NU” lui Burleanu: “Mie mi s-a propus” 4 Nebunie în Italia. 30.000 de fani au umplut Piazza dei Signori după promovarea din liga a treia 5 “Schimb yala de la uşă”. Mircea Lucescu, dialog incredibil cu soţia Neli, pe patul de spital: “FRF l-a disperat” 6 Mircea Lucescu, director tehnic la o echipă din fotbalul românesc? Anunţul făcut de un oficial FRF
Citește și