Închide meniul

Jaqueline Cristian s-a calificat în turul trei la Indian Wells. Duel „de foc” cu Aryna Sabalenka pentru optimi

Viviana Moraru Publicat: 7 martie 2026, 9:18

Comentarii
Jaqueline Cristian s-a calificat în turul trei la Indian Wells. Duel de foc” cu Aryna Sabalenka pentru optimi

Jaqueline Cristian, în timpul unui meci/ Profimedia

Jaqueline Cristian s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 9.415.725 de dolari, vineri, după ce s-a impus cu 0-6, 6-2, 7-5 în faţa australiencei Maya Joint, cap de serie numărul 29.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jaqueline Cristian (27 ani, 35 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 19 minute de joc.

Jaqueline Cristian s-a calificat în turul trei la Indian Wells

Românca a revenit după un prim set cedat la zero, câştigând clar actul secund (6-2), după care în decisiv a avut 4-2, însă Joint a întors scorul şi a condus cu 5-4, ratând trei mingi de meci. Jaqueline Cristian a găsit resurse să treacă peste acest moment şi s-a impus cu 7-5.

Joint (19 ani, 29 WTA) câştigase singura lor confruntare anterioară, anul trecut, în finala de la Rabat, cu 6-3, 6-2.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 61.865 de dolari şi 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe belarusa Aryna Sabalenka, numărul unu mondial, care a învins-o pe japoneza Himeno Sakatsume cu 6-4, 6-2. Aceasta va fi prima confruntare dintre Cristian şi Sabalenka (27 ani).

Reclamă
Reclamă

Tot vineri, Sorana Cîrstea a trecut de rusoaica Diana Shnaider, cap de serie numărul 21, cu 6-2, 7-6 (7/0), iar următoarea sa adversară va fi cehoaica Linda Noskova, cap de serie numărul 14, victorioasă cu 6-3, 6-3 în confruntarea cu Jessica Bouzas Maneiro (Spania).

La dublu, Sorana Cîrstea şi elveţianca Belinda Bencic au fost întrecute în primul tur de chinezoaicele Yifan Xu/Zhaoxuan Yang, cu 6-3, 6-0, în doar 51 de minute.

În alt meci, Gabriela Ruse şi britanica Emma Răducanu au fost învinse de cuplul Katerina Siniakova (Cehia)/Taylor Townsend (SUA), cap de serie numărul trei, cu 6-2, 7-5, după o oră şi 27 de minute.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:52
Cristi Chivu trage un semnal de alarmă înainte de meciul cu AC Milan: „Nu trebuie să pierdem simțul realității”
16:38
Braga – Sporting LIVE VIDEO (20:00). Gruparea din Lisabona vrea să se apropie de liderul Porto
16:28
VIDEO“Cazul Ganea” s-a repetat! Un internaţional român a prins de gât arbitrul! Scenele sunt şocante
16:23
Metaloglobus – UTA 2-2. Rezultat bun la debut pentru Florin Bratu
16:12
Mihăiţă Pleşan, scandal total cu Meme Stoica: “România duce lipsă de orice, dar de șmecheri, nu”
16:10
Elias Charalambous a pregătit surprize pentru meciul cu U Cluj. Care va fi marele absent din acest joc
1 Ce dezastru! Ce s-a ales de apartamentele lui Cristi Borcea din Dubai 2 Gafa care îl poate costa pe Neluţu Varga plecarea lui Daniel Pancu. Acum s-a aflat 3 VIDEOGeorge Russell, pole position în Marele Premiu al Australiei. Dublă Mercedes în primele calificări ale sezonului 4 S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu 5 Decizia luată de Adrian Ilie, după ce Gigi Becali i-a propus să revină la FCSB: “I-am promis” 6 Lista preliminară a stranierilor convocaţi de Mircea Lucescu pentru barajul Turcia – România. Surprizele lui Il Luce
Citește și