Foto

Cum a fost surprinsă Jordan Chiles în timp ce Ana Bărbosu efectua exerciţiul la sol. Duel uriaş în Statele Unite

Dan Roșu Publicat: 8 martie 2026, 15:54

Comentarii
Cum a fost surprinsă Jordan Chiles în timp ce Ana Bărbosu efectua exerciţiul la sol. Duel uriaş în Statele Unite

Jordan Chiles - Profimedia Images

Ana Bărbosu (19 ani) şi Jordan Chiles (24 de ani) s-au întâlnit pentru prima oară după momentul controversat de la Jocurile Olimpice de la Paris, unul în urma căruia cele două luptă şi acum pentru medalia de bronz de la sol.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cum a fost surprinsă Jordan Chiles în timp ce Ana Bărbosu efectua exerciţiul la sol

Duelul a avut în cadrul Campionatului Național Universitar (NCCA), o competiție în care universitățile celor două participă şi la care părinţii Anei au ales să fie prezenţi, pentru aceştia fiind prima vizită în Statele Unite.

Întrecerea a avut loc la Stanford, acolo unde Bărbosu a primit o bursă de 100.000 de dolari. Dar echipa condusă de Jordan Chiles (UCLA) s-a impus, profitând şi de faptul că aceasta este gimnasta numărul 1 în topul NCCA. Punctajul a fost 197.7750 la 197.4250 pentru oaspete.

Dar noi revenim la prima întâlnire dintre rivalele Chiles şi Bărbosu, una care a fost de un fair-play desăvârşit. Din spusele jurnalistei de la Forbes, Caroline Price, părinţii Anei au filmat şi aplaudat exerciţiile lui Jordan.

Chiles nu s-a lăsat mai prejos, ea însăşi aplaudând-o pe româncă atunci când aceasta se afla în timpul exerciţiului la sol. “Acesta este mesajul. Spirit sportiv la cel mai înalt nivel din partea lui Jordan Chiles, în timp ce rivala ei de la Jocurile Olimpice și din NCAA, Ana Bărbosu, concurează la sol”, a notat Price.

Reclamă
Reclamă

Culmea e că cele două au avut aceeaşi notă la sol, 9.9000. Americanca a luat 10.0000 la paralele, 9.8750 la bârnă şi 9.9250 la sărituri, probă la care Ana nu a participat. Românca a avut 9.8750 la paralele şi 9.9000 la bârnă.

Ce a spus Ana Bărbosu înainte de duelul cu Jordan Chiles

“De-obicei gimnastica e despre gimnastică, nu despre alte lucruri. Dar cred că acesta e principalul motiv pentru care m-am descurcat bine după Jocurile Olimpice. M-am concentrat pe gimnastică și pe cum aș putea deveni mai bună, lucrând la mine însămi. M-am maturizat.

Reclamă

Încerc să fiu cea mai bună variantă a mea la Stanford, ca parte din echipă. În rest, nimic nu e în controlul meu așa că nu văd de ce ar trebui să investesc prea multă energie.

Tot ce am experimentat la Jocurile Olimpice m-a ajutat să cresc și să învăț. Aici pot învăța cine sunt nu doar ca sportivă, ci mă pot descoperi pe mine însămi și să văd cum sunt în afara sălii”.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:18

Pep Guardiola, cu gândul la titlu după ce Manchester City a depăşit-o pe Arsenal în fruntea Premier League: “Extraordinar”

12:11

Dinamo – Universitatea Craiova LIVE TEXT (20:30), în a doua semifinală de Cupa României. U Cluj aşteaptă învingătoarea în finală

11:59

Omul care a ascuns trofeul Cupei Mondiale într-o cutie de pantofi de frica naziștilor

11:54

S-a aflat ce antrenor italian este pe lista lui Gigi Becali. E un nume uriaş

11:47

Lando Norris şi Oscar Piastri, reacţii ferme despre posibila retragere a lui Max Verstappen din F1: “O mare pierdere”

11:36

De ce nu a mai fost numit Cristi Chivu selecționer al României. Mircea Lucescu a insistat pentru el

1 De asta a ajuns Chivu un zeu la Inter! Răspunsul genial când a fost întrebat de scandările fanilor 2 El este antrenorul care „ar face o bijuterie din FCSB”. Înlocuitorul lui Mirel Rădoi activează în Liga 1 3 “Nu mai fac ca pe vremuri!” Gigi Becali schimbă abordarea la FCSB, după ce a fost refuzat de Charalambous: “Gata” 4 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 5 Chivu, răspuns de mare antrenor când a fost comparat cu Mourinho după nebunia din Cupă: “Sunt doar Cristian” 6 Ce surpriză: unde va ajunge Elias Charalambous după ce a refuzat-o pe FCSB
Citește și