Video

Mircea Lucescu, anunţ despre viitorul său după Turcia – România 1-0. Ce jucător a criticat „Il Luce”

Alex Masgras Publicat: 26 martie 2026, 21:44 / Actualizat: 26 martie 2026, 23:05

Comentarii

Mircea Lucescu, în timpul unui interviu / Antena Sport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mircea Lucescu a fost extrem de dezamăgit după înfrângerea suferită de România în Turcia, scor 0-1, în semifinalele play-off-ului de calificare la World Cup 2026. Kadioglu a marcat singurul gol al meciului de la Istanbul, iar drumul României către turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic a luat sfârşit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România ratează astfel un nou turneu final de Campionat Mondial, ultima noastră prezenţă la o astfel de competiţie fiind în 1998, la turneul organizat în Franţa.

Mircea Lucescu, după Turcia – România 1-0: „Lipsa de inspiraţie a lui Raţiu a făcut ca să primim acel gol”

Dezamăgit de rezultat, Mircea Lucescu s-a declarat mulţumit de două lucruri. Modul în care România s-a organizat împotriva unei echipe care marchează multe goluri a fost scos în evidenţă de Lucescu. El a declarat şi că lipsa de inspiraţie a lui Raţiu ne-a costat la unicul gol marcat de turci:

„O supărare. S-a pierdut, din păcate rezultatul e cel care determină aprecierea suporterilor. Rezultatul a fost negativ, noi două lucruri am făcut bine. Am organizat foarte bine jocul împotriva unei echipe care a marcat foarte multe goluri, fie din contraartacuri, fie din faze fixe. I-am lăsat controlul jocului unde ştiam că sunt mai slabi, i-am blocat în tot ceea ce au încercat să facă. A fost un singur şut pe poartă, apărat.

Lipsa de inspiraţie a lui Raţiu a făcut ca să primim acel gol, ştiam foarte bine…le-am arătat sintezele jocurilor lor, golurile marcate cu Georgia şi Bulgaria au fost marcate din aceleaşi poziţii. În repriza a doua, puţin dezechilibrat de jocul lui Yildiz, a încercat să stea mai aproape de el şi atznci a lăsat spaţiul acela şi au marcat.

Reclamă
Reclamă

Ar fi trebuit să încercăm mai mult, ei au fost extrem de agrevisivi, au început foarte tare. Nu am avut forţa necesară pentru a reuşi să trecem peste barajul lor de pressing, au făcut un baraj foarte agresiv. Ne-a fost mai greu. Cei doi fundaşi centrali ai noştri nu au mai jucat împreună de un an. S-au întâlnit acum, două zile, trei antrenamente, mintea a fost la joc. Ştiam că pot scăpa acolo, problema e că trebuia să închidem zona centrală, ceea ce am făcut.

Am avut un Dragomir extraordinar azi, am avut dreptate cu el, e un exemplu pentru toţi ceilalţi jucători, pentru modul în care a interpretat jocul, a jucat foarte bine. Îmi pare rău de rezultat pentru că nu meritam, îmi pare rău că am avut puţină lume acolo. Deocamdată n-am ce să spun.

(N.r. Ce veţi face în continuare?) Asta vom vedea”, a declarat Mircea Lucescu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:24

Ionuţ Chirilă, un nou eşec la CS Dinamo. Ce a făcut cu Metalul Buzău: „Am jucat de la egal la egal”

15:19

Marius Şumudică a dat cărţile pe faţă la prima conferinţă de presă: „Dacă se întâmplă asta, retrogradăm”

14:58

Primul jucător care a plecat de la CFR Cluj după venirea lui Marius Şumudică: „Nu face parte din planurile mele. E liber”

14:16

Uriaşul Kyle Chalmers a dat cărţile pe faţă: „David Popovici e cel mai mare din istorie la 100 m liber”

14:13

EXCLUSIVCe mesaj i-a trimis Pan Zhanle lui David Popovici după ce a fost aproape de recordul lui mondial

13:31

Ferran Torres a semnat cu PSG! „Sunt încântat să încep o nouă aventură”

1 „Doar asta i-a mai rămas!” Reacția incredibilă a spaniolilor, după ce David Popovici a câștigat un nou aur 2 Mourinho a decis! Doi jucători, out de la antrenamente și scoși la vânzare! Real face record: peste 200 de milioane de euro 3 E din nou scandal în România după ce David Popovici a scris istorie la Campionatele Europene: „Există o ipocrizie” 4 50.000.000 de euro pentru FCSB şi Palat. Gigi Becali a recunoscut negocierile 5 Patronul cu Bentley din fotbalul românesc, luat la rost de jucători, în vestiar: „Bă, tu nu ne dai salariile? Cum e posibil?” 6 Gigi Becali a anunțat o schimbare majoră la FCSB: „Nu mai suflă nimeni”. Ce se va întâmpla de la meciul următor
Citește și