Lia Olguța Vasilescu, anunț uriaș! Ce a decis după întâlnirea cu jucătorii și staff-ul Universității Craiova

Andrei Nicolae Publicat: 24 mai 2026, 13:02

Comentarii
Lia Olguța Vasilescu, anunț uriaș! Ce a decis după întâlnirea cu jucătorii și staff-ul Universității Craiova

Lia Olguța Vasilescu, în timpul unui eveniment politic / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Lia Olguța Vasilescu, primarul din Craiova, a anunțat pe rețelele sociale că municipalitatea din Bănie va acorda sprijin financiar centrului de copii și juniori al echipei Universității. Anunțul edilului a venit la scurt timp după ce jucătorii și staff-ul oltenilor au primit titlul de cetățeni de onoare ai orașului odată cu triumfurile din campionat și Cupa României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Universitatea Craiova a reușit un sezon de vis în care a făcut eventul, impunându-se atât în lupta la titlu, cât și în Cupa României, după o luptă cu “U” Cluj. După ce jucătorii lui Filipe Coelho au adus un titlu în Bănie după o pauză de 35 de ani, primarul Lia Olguța Vasilescu a decis să îi onoreze și să îi facă cetățeni de onoare.

Craiova, ajutor din partea primăriei după eventul câștigat

Astfel, sâmbătă, staff-ul și jucătorii echipei din Oltenia au participat la o ceremonie desfășurată la Primăria Craiovei, unde au primit distincțiile onorifice. Atunci, primarul din Craiova a ținut un discurs prin care le-a mulțumit fotbaliștilor pentru ce au realizat pentru oraș.

La scurt timp după, Lia Olguța Vasilescu a postat pe contul ei de Facebook mai multe poze de la eveniment și a făcut un anunț extrem de important pentru Universitatea Craiova. Municipalitatea craioveană va acorda sprijin financiar centrului de copii și juniori al clubului condus de Mihai Rotaru.

Componenții echipei de fotbal Universitatea Craiova și antrenorii lor au devenit, începând de astăzi (n.r. sâmbătă), cetățeni de onoare ai Craiovei, după câștigarea eventului.

Reclamă
Reclamă

Municipalitatea craioveană, care până acum nu a investit niciun leu în echipa de fotbal, va susține financiar centrul de copii și juniori, pentru a se asigura că istoria continuă și Bănia fotbalistică va avea performanțe și în viitor“, a scris primarul din Craiova pe rețelele de socializare.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine câștigă semifinala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:04

A bătut palma cu Rapid. După Daniel Pancu, un alt nume se alătură clubului: “Va începe de la 1 iunie”

17:01

FC Hermannstadt – FC Voluntari (LIVE SCORE, 17:30). Luptă acerbă la Sibiu pentru baraj. Echipele de start

16:58

Gigi Becali a ajuns în presa internațională! Ce s-a scris după ce i-a oferit o nouă șansă jucătorului de Champions League

16:49

Spaniolii au aflat salariul uriaş al lui Jose Mourinho la Real Madrid! Cât plătesc madrilenii pentru “The Special One”

16:31

Universitatea Craiova pregăteşte trei transferuri. Mihai Rotaru confirmă mutările: “Avem nevoie urgent”

16:31

Alertă la Paris! Titularul lui Luis Enrique, șanse mari să nu joace în finala Champions League cu Arsenal

1 Daniel Pancu taie în carne vie! Dobre, OUT de la Rapid. Alţi 5 fotbalişti sunt pe lista de plecări 2 UPDATEJucătorul lui Dinamo a negat informațiile privind plecarea sa după meciul cu “U” Cluj: “Nimic adevărat” 3 Şi-a anunţat retragerea din fotbal după barajul Chindia – Farul 4 Daniel Pancu s-a înțeles cu Rapid! Toate detaliile mutării după două ore de negocieri cu Dan Șucu 5 Ioan Varga a făcut anunţul despre Edi Iordănescu la CFR Cluj la miezul nopţii 6 Doliu în sportul românesc! Un fost mare antrenor a murit la 84 de ani
Citește și