Calificările din Formula 2™ ale MP din Bahrain au fost în AntenaPLAY! Kush Maini a fost descalificat. Bortoleto, în pole-position

Alex Masgras Publicat: 29 februarie 2024, 21:14 / Actualizat: 1 martie 2024, 10:59

Calificările din Formula 2™ ale Marelui Premiu din Bahrain au fost în AntenaPLAY

Kush Maini, în timpul calificărilor Marelui Premiu din Bahrain din Formula 2 / Captură Antena Sport

Calificările din Formula 2™ ale Marelui Premiu din Bahrain au fost în AntenaPLAY. Sesiune de vineri a fost dominată de cei doi piloţi de la Invicta Racing. Din pole-position va pleca indianul Kush Maini, iar brazilianul Gabriel Bortoleto va pleca al doilea de pe grilă.

Formula 1, Formula 2 şi Formula 3 se vor vedea în următorii trei ani  în AntenaPLAY. 24 de curse de Formula 1 vor fi în 2024 în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Update 21:14: Kush Maini a fost descalificat după calificările de joi. După o inspecție a monoposturilor la la finalul sesiunii care a stabilit ordinea plecării în cele două curse din Formula 2, stewarzii au descoperit nereguli la monopostul pilotului indian. Astfel, timpii obținuți de acesta au fost șterși, iar el va pleca ultimul din grilă atât în cursa de sprint, cât și în cursa principală. În cursa de sâmbătă, coechipierul său de la Invicta Racing, Gabriel Bortoleto va pleca din pole-position, în timp ce de pe locul doi va pleca pilotul Campos Racing, Isack Hadjar.

Update 16:25: S-au încheiat calificările din Formula 2™ ale Marelui Premiu al Bahrainului. Kush Maini de la Invicta Racing va pleca din pole-position în cursa de sâmbătă, după ce a fost cel mai rapid în calificări (1:41.696). Indianul va fi urmat de brazilianul Gabriel Bortoleto, coechipierul său de la Invicta Racing. Acesta este primul pole pentru indian în Formula 2. Cursa de sprint va avea loc vineri, de la ora 16:15, în timp ce cursa principală va fi sâmbătă, de la ora 12:30. Ambele curse vor fi LIVE în AntenaPLAY.

Rezultatele complete din calificările din Formula 2 ale Marelui Premiu al Bahrainului.

Update 15:55: Au început calificările din Formula 2.

Update 11:55: S-a încheiat sesiunea de antrenamente! Isack Hadjar, de la Campos, a înregistrat cel mai bun timp! Calificările pentru cursa de sâmbătă se vor desfășura de la ora 15:55, live în AntenaPLAY.

Update 11:05: A început sesiunea de antrenamente din Formula 2!

Ziua de joi începe cu o sesiune de antrenament de 45 de minute, de la ora 11:05. Tot vineri, de la ora 15:55, va avea loc o sesiune de calificări de 30 de minute. Ambele sesiuni vor putea fi urmărite LIVE în AntenaPLAY. Calificările de joi sunt atât pentru cursa de sprint de vineri, cât şi pentru cursa tradiţională de sâmbătă.

Cursele de sprint din Formula 2 sunt de 120 de km sau de 45 de minute, în timp ce cursa propriu-zisă este de 170 de km sau de 60 de minute.

Rezultatele de joi din calificări vor stabili ordinea grilei de start pentru cursa de sâmbătă. În ceea ce priveşte cursa de sprint de vineri, se va inversa clasamentul primilor 10 piloţi din calificări. Cel mai rapid pilot din calificări şi care va pleca din pole-position în cursa de sâmbătă va pleca de pe locul 10 în cursa de sprint de duminică.

Pilotul care va pleca din pole-position va primi 2 puncte în clasament. În cursa de sprint, primii 8 piloţi vor primi puncte (10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 şi 1), în timp ce în cursa propriu-zisă, primii 10 piloţi vor primi puncte (25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 şi 1).

Lista completă a piloţilor din sezonul 2024 de Formula 2

Lista curselor din Formula 2 din 2024

În 2024, vor fi 14 curse, toate pe circuit de Formula 1 şi live în AntenaPLAY.

21:31 NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final 21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 LIVE VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 LIVE VIDEOSporting – Portimonense e acum LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Boavista – Gil Vicente 1-1 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate Vezi toate știrile