U BT Cluj a cucerit Cupa României, după ce a învins-o categoric în finală pe CSM Oradea

De Viviana Moraru
Publicat: 15.02.2023, 21:34

U BT Cluj a câştigat Cupa României, după o finală cu CSM Oradea

Jucătorii de la U BT Cluj, la finalul unei partide/ Profimedia

Campioana la baschet masculin U BT Cluj a câştigat Cupa României, la Turneul Final8 de la Constanţa, după finala cu CSM Oradea. Clujenii s-au impus cu scorul de 78-65 (42-33) şi îşi trec în cont a cincea Cupă, iar CSM Oradea rămâne cu cea de-a şaptea finală jucată din istoria sa.

Aruncare simbolică din startul meciului a aparţinut lui Giani Creţu, antrenorul de volei al anului 2022 în România şi Europa.

U BT Cluj a cucerit Cupa României, după o ce a învins-o categoric pe CSM Oradea

Principalii marcatori ai finalei au fost P. Richard 15, Meindl 14, pentru U BT Cluj, respectiv Ogden 15, K. Richard 14, pentru CSM Oradea, cele două echipe duelându-se în ultimul act pentru a patra oară.

Campioana U Banca Transilvania Cluj a mai câştigat trofeul în 2016, 2017, 2018 şi 2020, iar ultimele două ediţii au revenit echipei CSO Voluntari.

La rândul său, CSM Oradea a jucat a şaptea finală din istoria sa.

În semifinalele F8 de la Constanţa, U BT Cluj s-a impus cu scorul de 88-64 (43-28) cu SCMU Craiova, iar CSM Oradea a câştigat cu gazda Athletic Constanţa, cu 81-73 (39-38).

CSO Voluntari, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în sferturile competiţiei, rezultatele meciurilor din această fază fiind: U BT Cluj – SCM Timişoara 76-56, CSO Voluntari – SCMU Craiova 70-72, Athletic Constanţa – Rapid Bucureşti 94-84 (după două reprize de prelungiri) şi CSM Oradea – FC Argeş Piteşti 89-78, anunţă news.ro.

Mutare de senzație în NBA! Kevin Durant a fost transferat de Phoenix Suns

Mutare de senzație în NBA! Superstarul Kevin Durant a fost transferat de Pheonix Suns de la Brooklyn Nets. Astfel, formația din Arizona devine una dintre favoritele la câștigarea titlului în cea mai importantă ligă de baschet din lume.

Proiectul celor de la Brooklyn Nets nu a funcționat în ultimii ani. James Harden, Kyrie Irving și Kevin Durant nu au reușit să aducă titlul în New York, motiv pentru care fiecare dintre cei trei a plecat, pe rând, de la formația new-yorkeză. Kevin Durant a fost ultimul dintre cele 3 superstaruri care a schimbat echipa, iar mutarea este una de titlu.

Phoenix Suns are o echipă consacrată deja, cu nume importante precum Devin Booker, Chris Paul și Deandre Ayton. În prezent, echipa din Arizona ocupă locul 5 în Conferința de Vest, cu 30 de victorii și 26 de înfrângeri.

Phoenix nu a reușit să câștige niciodată titlul în NBA, deși a fost foarte aproape să câștige titlul în 2021. Chris Paul și Devin Booker au fost atunci învinși în marea finală de Milwaukee Bucks, formație condusă de superstarul Giannis Antetokounmpo.

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa