Elena Zaharia, performanţă uriaşă la Campionatul Mondial de Juniori la tenis de masă! Românca a obţinut medalia de argint

Alex Masgras Publicat: 3 decembrie 2023, 21:07

Elena Zaharia, la Campionatele Mondiale de Juniori la tenis de masă / Facebook Federaţia Română de Tenis de Masă

• Elena Zaharia a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de Juniori de tenis de masă
  • Ea a obţinut şi o medalie de bronz alături de naţionala României U19

Elena Zaharia a realizat performanţă uriaşă la Campionatul Mondial de Juniori la tenis de masă! După ce şi-a trecut în cont medalia de bronz alături de echipa U19 a României, Zaharia a obţinut şi medalia de argint.

Pe parcursul turneului din Slovenia, ea a învins mai multe jucătoare valoroase. În ultimul act, ea a întânit-o pe Kuai Man din China, o jucătoare experimentată, care a câştigat deja medalii şi în competiţii de seniori. Jucătoarea din China s-a impus în patru seturi.

Sportiva Elena Zaharia a câştigat, duminică, medalia de argint la Campionatul Mondial de Juniori la tenis de masă, potrivit news.ro.

“A doua sportivă a lumii în proba de U19 simplu feminin este din România, o performanţă imensă reuşită la Campionatul Mondial de Juniori 2023! Momentul reprezintă o premieră pentru Elena Zaharia, aflată în prima finală de simplu la o ediţie a Campionatului Mondial de juniori şi, totodată, cea mai bună clasare a României din istorie”, notează FR Tenis de Masă pe Facebook.

Elena Zaharia a fost protagonista unor zile fantastice în Slovenia, unde a eliminat patru sportive valoroase printr-un joc solid, pentru a disputa finala probei, în urma căreia pune cu mândrie la gât medalia de argint.

De această dată, în faţa titlului a stat Kuai Man (China), principala favorită a probei şi sportiva deja medaliată la nivel de seniori, cu bronz mondial în proba de dublu mixt. Finala Elena Zaharia – Kuai Man s-a încheiat 0-4 (3-11, 11-13, 5-11, 5-11).

Este a doua medalie preţioasă cucerită de Elena Zaharia la această ediţie a Campionatului Mondial, după bronzul cu echipa U19, alături de Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roşu şi Alesia Sferlea.

Cupa Mondială de tenis de masă Echipe Mixte 2023, exclusiv în AntenaPLAY (4-10 decembrie)

Cupa Mondială de tenis de masă Echipe Mixte 2023 se desfăşoară în perioada 4-10 decembrie, exclusiv în AntenaPLAY. La competiţia din China este prezentă şi România, care se numără printre primele 18 cele mai bune echipe din lume.

România a fost repartizată în Grupa 3 a competiţiei exclusiviste, alături de Franţa, Japonia, SUA şi Australia. La startul turneului iau parte 18 echipe naţionale, China, Germania, Japonia, Coreea de Sud, Franța, Taipei, Hong Kong, Portugalia, Egipt, Suedia, România, Singapore, India, SUA, Puerto Rico, Slovacia, Australia și Canada.

România va disputa meciurile din faza grupelor luni (4 decembrie) şi marţi (5 decembrie), iar AntenaPLAY va transmite doar partidele disputate la masa 1, cele cu SUA şi Japonia.

Luni, 4 decembrie

• România – SUA (ora 04:00, masa 1)
  • România – Japonia (ora 07:00, masa 1)

Marţi, 5 decembrie

• România – Australia (ora 07:00, masa 3)
  • România – Franţa (ora 13:00, masa 2)

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

23:47
Gigi Becali, anunţ uluitor! Cum vrea să celebreze câştigarea campionatului: „Dacă reuşim asta, vin şi la meci”
14
23:46
Gigi Becali a dezvăluit ce i-a transmis lui Dan Şucu, după ce Rapid a ieşit din lupta la titlu: „Păi noi suntem idioţi?”
14
23:29
Incidente în tribune şi pe teren la derby-ul CFR Cluj – FCSB! Jandarmeria a intervenit! Ce s-a întâmplat
14
23:21
Gigi Becali, anunţ după victoria FCSB-ului contra lui CFR Cluj: „Am luat atacant”! A spus cât va investi pentru Liga Campionilor!
14
23:00
CFR Cluj – FCSB 0-1. Echipa lui Gigi Becali, victorii pe bandă rulantă în play-off! Etapa viitoare poate fi matematic campioană!
14
22:41
VideoAtacantul dorit de Gigi Becali, un nou gol în Liga Portugal! Rafa Mujica a înscris în Arouca – Boavista, LIVE în AntenaPLAY
14
22:40
Mircea Lucescu revine în fotbal ca antrenor! Clubul uriaş cu care s-a înţeles „Il Luce”
14
22:30
VIDEOBenfica – Moreirense 3-0 a fost în AntenaPLAY. FC Porto – Famalicao 2-2 şi Gil Vicente – Sporting 0-4. Rezultatele etapei
Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au debutat cu victorie la turneul preolimpic din Cehia! Ce urmează pentru cei doi români
Tenis de masă • 11 apr., 20:07
Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au au fost învinşi în semifinala KO2 la turneul din Cehia! Ce urmează pentru cei doi români
Perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, eşec surprinzător în sferturile de finală
Tenis de masă • 19 mart., 22:00
Perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, eşec surprinzător în sferturile probei de dublu mixt de la Campionatele Naţionale
Elena Zaharia, medalie de argint la Campionatul European U21
Tenis de masă • 28 ian., 19:16
Elena Zaharia, medalie de argint la Campionatul European U21 de tenis de masă
România, argint şi bronz la Campionatul European U21 de tenis de masă
Tenis de masă • 28 ian., 18:26
România, argint şi bronz la Campionatul European U21 de tenis de masă! O nouă performanţă uriaşă pentru „tricolori”
Bianca Mei-Roşu şi Elena Zaharia au câştigat medalia de aur la Campionatul European U21 de tenis de masă
Alte sporturi • 28 ian., 17:31