Frații Maior, parcurs impresionant după prima zi în Raliul Scandinaviei

Florian Ceafalău Publicat: 8 iulie 2023, 9:32 / Actualizat: 8 iulie 2023, 12:35

Comentarii
Frații Maior, parcurs impresionant după prima zi în Raliul Scandinaviei

Frații Maior, Norbert Maior și Francesca Maior, își continuă ascensiunea în raliul european, iar astăzi au făcut spectacol pe macadamul din Raliul Scandinaviei

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Frații Maior, Norbert Maior și Francesca Maior, își continuă ascensiunea în raliul european, iar astăzi au făcut spectacol pe macadamul din Raliul Scandinaviei, acolo unde sunt în acest moment înaintea liderului continental după prima jumătate a cursei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cei mai buni în antrenamente, frații Maior au avut un parcurs constant și pe probele speciale, încheind inclusiv de două ori pe podium. În acest moment, Norbert Maior este pe 4 la juniori, fiind depășit exclusiv doar de echipajele din Suedia.

Mai mult, Maior este la doar 0,6 secunde de podiumul din Scandinavia și are un avantaj de peste 15 secunde în fața norvegianului Ola Nore jr, liderul la zi al topului european de la juniori. Un alt contracandidat al echipajului românesc, Max McRae, nepotul legendarului Colin McRae, a abandonat după un accident.

Frații Maior sunt foarte aproape de podium!

În acest moment, în clasamentul general, după primele două etape, norvegianul are un avans de 15 puncte în fața românului, aflat pe 2, însă cu o clasare excelentă în Scandinavia, Maior poate recupera puncte prețioase în lupta pentru titlu.

„A fost o zi excelentă. Probele sunt dificile, dar spectaculoase și noi am avut un parcurs bun, așa cum ne-am planificat. Mă bucur că a mers totul conform planului, dar mâine e ziua cea mai importantă și trebuie să rămânem concentrați. Va fi o zi lungă și sperăm noi la fel de frumoasă”, a spus Norbert Maior la finalul primei zile de concurs.

Reclamă
Reclamă

Sâmbătă vor avea loc ultimele 8 probe speciale ale raliului, inclusiv power stage-ul, care le poate aduce puncte bonus românilor. Echipajul de la Napoca Rally Academy este la prima participare pe macadamul din Scandinavia și a ajuns aici după ce a făcut eforturi incredibil pentru a strânge bugetul necesar etapei.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va avea mai multe goluri marcate la Mondiale la finalul World Cup 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:45

Decizia radicală pregătită de staff-ul de la FCSB pentru noul sezon. Roș-albaștrii, pe urmele lui Gică Hagi

17:41

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 18 iunie

17:37

Gigi Becali se bate cu un club din Serie A pentru un transfer de viitor: “E foarte bun”

17:17

Anunțul momentului în fotbalul românesc! Când revine Dan Petrescu: „Nu poate să stea”

17:00

A jucat 34 de minute în primul meci din grupe, dar este lider într-un top select la Cupa Mondială

16:58

Turcii au anunţat ce se întâmplă cu Mirel Rădoi. Decizie în privinţa plecării

1 Gigi Becali s-a răzgândit! Nu-i mai prelungeşte contractul. O nouă plecare de la FCSB 2 FCSB, transfer nou! Jucătorul vine direct la reunire și acoperă un post deficitar 3 Rapid l-a transferat pe Tobias Christensen. Unde a plecat şi câţi bani încasează Şucu 4 Nuno Campos a decis: 2 jucători de la Dinamo, liberi să se transfere 5 Imaginea care spune totul! Reacţia genială a lui Erling Haaland după hattrick-ul lui Lionel Messi la Cupa Mondială 2026 6 Tragerea la sorți pentru turul 2 preliminar din Conference League. Cu cine joacă CFR Cluj și FCSB
Citește și