CSM Bucureşti – Odense 28 – 24. Debut cu dreptul pentru „tigroaice” în Liga Campionilor. Neagu a jucat magistral

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 9.09.2023, 21:09

Cristina Neagu a reuşit să marcheze 8 goluri

CSM Bucureşti – Odense 28 – 24. Debut cu dreptul pentru „tigroaice” în Liga Campionilor, iar Cristina Neagu a jucat magistral.

CSM Bucureşti a învins echipa daneză Odense Handbold, cu scorul de 28-24 (16-10), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Capitală, în meciul său de debut în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a început în forţă şi a condus cu 5-0, a avut nouă goluri avantaj (16-7, min. 25), dar la pauză scorul a fost de 16-10.  În repriza secundă, danezele s-au apropiat la un singur gol, 24-23 (min. 55), dar echipa antrenată de Adrian Vasile a fost mai lucidă în ultimele minute şi s-a impus cu 28-24, scrie agerpres.ro.

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Crina Pintea 7 goluri, Grace Zaadi Deuna 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 2, Trine Jensen Oe˜stergaard 2, Laura Flippes 1, Alexandra Dindiligan 1.

Portarul Laura Glauser a avut o evoluţie remarcabilă, cu 20 de şuturi apărate (46,51%).

Golurile formaţiei oaspete au fost reuşite de Maren Nyland Aardahl (ex-SCM Râmnicu Vâlcea) 7 goluri, Ragnhild Valle Dahl 4, Dione Housheer 3, Larissa Nusser 2, Mie Enggrob Howjlund 2, Thale Rushfeldt Deila 2, Malin Larsen Aune (ex-CSMB) 1, Elma Halilcevic 1, Sidsel Mejlvang 1, Helena Elver Hagesoe 1.

Yara ten Holte a apărat 13 aruncări (41,94%). În alt meci din Grupa A, debutanta DVSC Schaeffler a învins-o pe IK Sävehof cu 32-29 (18-13). Duminică vor avea loc partidele Brest Bretagne Handball – Gyori Audi ETO KC şi Buducnost BEMAX Podgorica – SG BBM Bietigheim.

CSM Bucureşti va juca în etapa a doua pe 17 septembrie, în deplasare, cu SG BBM Bietigheim. CS Rapid Bucureşti va debuta duminică în Grupa B, în deplasare, cu Team Esbjerg.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

15:03 Irina Begu, în turul 3 de la Roma! Calificare după doar 29 de minute pentru româncă, după abandonul adversarei 14:49 Foto„A vrut să aibă o Valentina mică!” Anunţul făcut de soţia lui Cristi Borcea! Valentina Pelinel a spus totul 14:34 Dominic Thiem se retrage din tenis! Anunţul campionului din 2020 de la US Open: „Am ajuns la concluzia că e decizia corectă” 14:21 Decizia luată de Denis Alibec, după ce a fost dorit la FCSB! Mama atacantului a făcut anunţul: „E un risc, dar şi-l asumă!” 13:43 Cornel Dinu i-a făcut praf pe şefii lui Dinamo: „Au vrut să aibă o jucărie fotbalistică!” Ce a spus despre Mircea Rednic 13:42 Yokohama – Al Ain LIVE VIDEO (sâmbătă, 13:00) în AntenaPLAY. Manşa tur a finalei Ligii Campionilor Asiei 12:57 Mircea Lucescu, mesaj ferm atunci când a fost întrebat despre Rapid! Unde a fost surprins alături de Dan Şucu 12:39 Dinamo a primit o veste uriaşă înaintea meciului cu UTA! Ce a decis Comisia de Recurs 12:26 Câte bilete s-au vândut la FCSB – CFR Cluj! Arena Naţională, gata să „erupă” la meciul campionilor 12:23 FCSB, echipament special la meciul cu CFR Cluj: „Şi cea mai mare echipă din toate timpurile din România a jucat aşa” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției