Închide meniul

CSM București – Team Esbjerg 29-29. Campioana României, egalată la ultima fază! Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor

Iulian Focșăneanu Publicat: 20 februarie 2022, 17:01

Comentarii
CSM București – Team Esbjerg 29-29. Campioana României, egalată la ultima fază! Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor

Profimediaimages

Cristina Neagu a trecut pe primul loc în topul marcatoarelor celei mai importante competiții din Europa. În play-off, pentru calificare în sferturi, CSM va întâlni ŢSKA Moscova sau pe Odense.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare din Liga Campionilor

Principalele marcatoare ale partidei au fost Cristina Neagu, cu 10 goluri, pentru CSM, respectiv Reistad, 9 reușite, pentru Team Esbjerg, anunță news.ro.

Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare a sezonului în Liga Campionilor, iar cu un total de 94 reuşite a depăşit-o pe Roberts (IK Savehof, 85 goluri).

În celelalte meciuri ale ultimei etape din grupa A s-au înregistrat rezultatele: Buducnost – Podravka 27-21, Brest – Rostov 18-29 şi FTC Budapesta – Borussia 23-21.

La finalul partidelor din grupa A, clasamentul este următorul: 1. Team Esbjerg 23 puncte, 2. Rostov-Don 21, 3. FTC Budapesta 17, 4. Brest 17, 5. CSM Bucureşti 15, 6. Borussia 9, 7. Buducnost 6, 8. Podravka 2.

Reclamă
Reclamă

Potrivit regulamentului, primele două clasate, adică Team Esbjerg şi Rostov-Don s-au calificat direct în sferturile de finală ale competiţiei, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off, încrucişat cu cele din grupa B, în sistem dublă manşă eliminatorie.

CSM București așteaptă să afle cu cine va juca în play-off

CSM Bucureşti, de pe locul 5, va juca în compania echipei de pe locul 4 în grupa B, în 26-27 martie şi 2-3 aprilie, manşa tur pe teren propriu. Adversara va fi cunoscută după ultimele meciuri de duminică din grupa B, iar înaintea acestora locul 4 este ocupat de ŢSKA Moscova.

Rezultatele obţinute de CSM Bucureşti în grupa A sunt: 21-22 şi 29-29 cu Team Esbjerg, 27-30 şi 0-10 cu Rostov-Don, 36-31 şi 29-21 cu Podravka Koprivnica, 25-22 şi 33-29 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 şi 21-24 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

Reclamă

Faza play-off va avea loc între 26 martie – 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie – 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta. Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:38
Mirel Rădoi l-a pus la zid pe Ștefan Baiaram, după ce l-a scos din lot: “Nu îi dau explicații. Trebuie să accepte”
0:35
Alexandru Cicâldău, dezamăgit după Craiova – Noah 1-1: „Am avut meciul în mână și am fost egalați”
0:32
Mirel Rădoi avertizează după 1-1 cu Noah: „Meciurile vor fi grele”
0:01
Universitatea Craiova – Noah 1-1. Oltenii, ținuți în șah pe ”Oblemenco”
0:01
Răzvan Lucescu câștigă cu PAOK după un meci de infarct. 7 goluri marcate și unul anulat în prelungiri
23:52 23 oct.
Cum l-a numit Gazzetta dello Sport pe Adrian Şut după ce mijlocaşul FCSB-ului a greşit la primul gol al Bolognei
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 3 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 L-au scos de pe lista UEFA, chiar înaintea meciului cu Bologna! Decizia luată de FCSB 6 FCSB – Bologna 1-2. Campioana României pierde al doilea meci la rând în Europa League
Citește și