CSM Bucureşti, victorie de senzaţie cu Odense! Cristina Neagu a făcut legea pe teren. „Tigroaicele” s-au apropiat şi mai mult de „sferturi”

Avatar photo

De Viviana Moraru
Publicat: 14 ianuarie 2023, 20:46

CSM Bucureşti a reuşit o victorie entuziasmantă cu Odense, în etapa a 11-a din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. „Tigroaicele” au făcut legea pe teren şi s-au impus fără emoţii, cu scorul uluitor de 40-31. Cristina Neagu a dat recital.

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti

CSM Bucureşti, victorie de vis cu Odense

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti/ Profimedia

CSM Bucureşti s-a apropiat tot mai mult de sferturile Ligii Campionilor, după victoria din ultima rundă.

CSM Bucureşti, victorie de senzaţie cu Odense

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Cristina Neagu 10 goluri, Pintea 6, Omoregie 6, iar de la Odense s-a remarcat Aardahl, cu 8 reuşite.

Wait WHAT?!😱 @CrisNeagu8 =🐐 #ehfcl | #HandmadeHistory @csm_bucharest pic.twitter.com/3jTtEWLrtW
— EHF Champions League (@ehfcl) January 14, 2023

În urma rezultatului, CSM Bucureşti continuă să fie lider în grupa A, cu nouă victorii, o remiză şi o înfrângere, pentru un total de 19 puncte.

În etapa a XI-a s-au mai jucat partidele dintre Banik Most – Brest 30-46, FTC Budapesta – Krim Ljubljana 37-26 şi Vipers – SG BBM Bietigheim 34-32.

Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi în 22 ianuarie, în deplasare, cu SG BBM Bitigheim.

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 11 etape, Neagu a adunat 995 goluri.

În grupa B din Liga Campionilor joacă şi campioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand, anunţă news.ro.

CSM Bucureşti a dat lovitura! Vicecampioana europeană Trine Ostergaard va juca lângă Cristina Neagu

CSM Bucureşti a dat lovitura şi a reuşit un transfer stelar. Trine Ostergaard a fost convinsă să vină în capitala României şi să semneze cu „tigroaicele”.

„Sunt foarte fericită şi mândră că voi face parte din echipa CSM Bucureşti! Este un club mare, cu foarte mari ambiţii şi jucătoare fantastice. Îmi doresc să obţinem cât mai multe performanţe împreună, abia aştept să întâlnesc echipa, dar mai ales fanii! Hai, CSM!„, a declarat sportiva.

O prezenţă obişnuită în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, Trine Ostegaard, care evoluează pe postul de extremă dreapta, are 308 de goluri marcate pentru naţionala Danemarcei, cu care este vicecampioană europeană la competiţia din luna noiembrie a anului trecut din Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, dar şi medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale din 2021 şi 2013.

Trine Ostegaard vine la CSM Bucureşti de la campioana Germaniei, SG BBM Bietigheim, pentru care a evoluat din 2020. Extrema dreaptă a mai făcut parte din echipa daneză, Odense Handbold (2017-2022), prima echipă de senioare în cariera ei fiind la FCM Handbold (2008-2017). Are în palmares, trei campionate în Danemarca (2011, 2013, 2015), trei cupe ale Danemarcei (2012, 2014, 2020) şi titlul în Bundesliga în 2022.

Pe plan individual a fost desemnată, în anul 2015, cea mai bună extremă dreapta din liga daneză, anunţă news.ro.

10:40 LIVE TEXTElena Rybakina – Aryna Sabalenka se joacă ACUM! Set decisiv în finala Australian Open 2023 10:38 Victor Pițurcă, pregătit să revină pe banca unei echipe! Anunțul lui Gabi Tamaș: „Nu renunță niciodată!” 10:31 Cursa Campionilor LIVE în AntenaPLAY (12:30). Vettel, Mick Schumacher sau Sebastien Loeb fac spectacol pe zăpadă şi gheaţă 10:15 Lucian Sânmărtean, cucerit de Octavian Popescu: „E un copil foarte bun! Se va dezvolta foarte bine!” 10:08 Dumitru Dragomir, scenariu uluitor după ce Simona Halep a fost suspendată pentru dopaj: „A fost o răzbunare a soției lui Mouratoglou!” 9:47 Mihai Stoica, reacție acidă la adresa lui Răzvan Burleanu: „E o problemă pentru el!” Ce l-a nemulțumit pe managerul de la FCSB 9:13 Ionuț Radu s-a „prăbușit” după EURO U21; „Nu și-a mai găsit locul!” Ce a declarat Viorel Moldovan despre internaționalul român 8:46 Marius Șumudică, previziune sumbră pentru FCSB în lupta la titlu: „CFR-ul demonstrează o forță teribilă!” 8:24 Scandal la nivel înalt! Răzvan Burleanu contestă regula impusă de ministrul Eduard Novak cluburilor din Liga 1: „Pare un copy-paste! Este o măsură populistă!” 8:22 Reacția președintelui CS Dinamo după ce Dănuț Lupu ar fi agresat un jucător: „S-a ajuns aici din frustrare!”
Jucătoarele de la Rapid, în timpul unui meci
Handbal • 22 ian., 18:47
Rapid, victorie entuziasmantă în Liga Campionilor! Campioana României a învins-o pe Kastamonu şi visează la sferturi
Handbal • 22 ian., 16:56
Cristina Neagu e uriaşă! A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor. CSM Bucureşti a învins Bietingheim cu 27-25
Jucătoarele de la CSM Bucureşti, bucurie la finalul unui meci
Handbal • 21 ian., 23:15
CSM Bucureşti, calificată matematic în sferturile Ligii Campionilor! „Tigroaicele” nu mai pot pierde primele două locuri, cu trei meciuri înainte de final