Krim – CSM Bucureşti 24-30. Cristina Neagu, premiată de preşedintele Sloveniei după o seară magică în Liga Campionilor

Iulian Focșăneanu Publicat: 16 martie 2024, 21:32

Krim - CSM Bucureşti 24-30

Cristina Neagu, alături de preşedintele Sloveniei / Captură DigiSport

Krim – CSM Bucureşti 24-30. Cristina Neagu a făcut un meci de senzaţie şi a fost premiată la final de preşedintele Sloveniei, Natasa Pirc, Musar. Neagu a fost cea mai bună jucătoare a partidei.

CSM Bucureşti a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins în deplasare echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 30-24 (18-12), sâmbătă seara, în prima manşă a play-off-ului.

Krim – CSM Bucureşti 24-30. Cristina Neagu, premiată de preşedintele Sloveniei

„Tigroaicele” au dominat jocul de la un capăt la altul şi au obţinut un avantaj care poate fi decisiv în perspectiva calificării în sferturi.

CSMB a reuşit să intre la pauză cu un avans de şase goluri, 18-12, iar apoi ecartul a ajuns la opt goluri, 24-16 (min. 39), 26-18 (44), câştigând în cele din urmă cu 30-24.

Cristina Neagu a fost şi de această dată cea mai bună jucătoare a campioanei României, cu 9 goluri marcate, în timp ce portarul Laura Glauser a avut 16 intervenţii (43,24%), anunţă agerpres.ro.

Pentru CSMB au mai înscris Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 4 goluri, Grace Zaadi Deuna 4, Trine Jensen Ostergaard 3, Monika Kobylinska 3, Laura Flippes 2, Vilde Mortensen Ingstad 2, Emilie Hegh Arntzen 1, Crina Pintea 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat un şut. Golurile gazdelor au fost reuşite de Daria Dmitrieva 7, Jovanka Radicevic 6, Tjasa Stanko 3, Tamara Mavsar 2, Aleksandra Rosiak 2, Allison Pineau 1, Alja Varagic 1, Barbara Lazovic 1, Tatjana Brnovic 1.

Barbara Elisabeth Arenhart a încheiat cu 6 intervenţii (21,43%), iar Maja Vojnovic a avut 4 (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de Maike Merz şi Tanja Kuttler, ambele din Germania, iar delegat EHF a fost maghiara Ilona Tordai.

Manşa secundă va avea loc pe 24 martie, la Bucureşti. Dacă va trece de Krim, CSM Bucureşti va juca în sferturi cu echipa franceză Metz Handball.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!