Podravka – CSM București 31-36. „Tigroaicele” au spart gheața în Liga Campionilor! Cristina Neagu, meci uriaș

Alexandru Ivan Publicat: 25 septembrie 2021, 20:48

Podravka – CSM București 31-36. „Tigroaicele au spart gheața în Liga Campionilor! Cristina Neagu, meci uriaș

Podravka - CSM București 31 - 36

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a obţinut sâmbătă, în deplasare, prima victorie din grupa A a Ligii Campionilor, cu formaţia croată Podravka Koprivnica, scor 36-31 (16-15).

Principalele marcatoare ale CSM Bucureşti au fost Neagu 14 goluri, Arntzen 5, iar de la gazde s-au remarcat Kalaus şi Milosavljevic, câte 7 reuşite. În lotul formaţiei croate evoluează şi portarul naţionalei tricolore, Iulia Dumanska, alături de Bianca Bazaliu.

Podravka – CSM București 31-36 | „Tigroaicele” au spart gheața în Liga Campionilor

Tot sâmbătă, în etapa a III-a, Rostov Don – FTC Budapesta, scor 19-20, şi Borussia Dortmund – Brest Bretagne 30-27. Ultima dispută, între Team Esbjerg – Buducnost, va avea loc duminică.

În primele două meciuri din grupă, campioana României a pierdut în deplasare cu Team Esbjerg, scor 21-22, şi pe teren propriu cu Rostov Don, scor 27-30, şi are 2 puncte în clasament. Borussia Dortmund şi FTC Budapesta conduc grupa, cu câte 5 puncte.

Programul turului în continuare este: Borussia Dortmund – CSM (16 octombrie), CSM – Buducnost (23 octombrie), CSM – Brest Bretagne (30 octombrie), FTC Budapesta – CSM (13 noiembrie). Din 20 noiembrie vor începe partidele retur, care se vor încheia în 19 februarie 2022.

Faza play-off va avea loc între 26 martie – 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie – 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia. În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

8:30 Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată meci profesionist 8:22 Dan Petrescu are un contract record la CFR Cluj! Anunţul făcut de Neluţu Varga: „Nu se compară nimeni cu el” 8:14 John Higgins, uriaş la Campionatul Mondial de snooker! E în sferturi după o revenire memorabilă în decisiv. Tabloul complet 7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!