Programul României de la Campionatul European de handbal! Când va avea loc meciul de debut al „tricolorelor”

Viviana Moraru Publicat: 24 aprilie 2024, 18:36

Programul României de la Campionatul European de handbal

Jucătoarele României de handbal, în timpul unui meci/ Profimedia

A fost publicat programul României de la Campionatul European de handbal. „Tricolorele” vor debuta împotriva Cehiei la turneul final, meciul urmând să se dispute pe 29 noiembrie.

România a fost repartizată în Grupa B de la Campionatul European, competiţie care se desfăşoară în perioada 28 noiembrie – 15 decembrie, în Ungaria, Austria şi Elveţia.

Programul tricolorelor în grupa B este: România – Cehia (29 noiembrie, ora 19.00), Muntenegru – România (1 decembrie, 19.00) şi Serbia – România (3 decembrie, 19.00).

În celelalte grupe ale turneului final evoluează: A – Suedia, Ungaria, Turcia, Macedonia de Nord; C – Franţa, Spania, Portugalia, Polonia; D – Danemarca, Elveţia, Insulele Feroe, Croaţia; E – Norvegia, Austria, Slovacia, Slovenia; F – Olanda, Germania, Ucraina, Islanda.

Tricolorele s-au calificat neînvinse la turneul final, iar în grupa 1 preliminară au obţinut rezultatele: 48-18 şi 37-16 cu Bosnia Herţegovina, 32-20 şi 31-24 cu Grecia, 26-24 şi 25-23 cu Croaţia. Tricolorele au încheiat neînvinse, cu 12 puncte, notează news.ro.

Ediţia din 2024 a Campionatului European va fi prima cu 24 de echipe la start şi va fi găzduită de Austria, Ungaria şi Elveţia, între 28 noiembrie – 15 decembrie. Meciurile vor fi găzduite în grupele preliminare de Debrecen (grupele A şi B), Basel (C şi D) şi Innsbruck (E şi F), în grupele principale de Debrecen şi Viena, capitala Austriei urmând a găzdui şi fazele finale.

Primele două clasate în fiecare grupă preliminară se vor califica în grupele principale.

La ultimele două ediţii ale Campionatului European, România s-a clasat pe locul 12, după ce în 2018 era pe locul 4. Cea mai bună performanţă a tricolorelor este medalia de bronz din 2010.

Va fi primul Campionat European fără Cristina Neagu în lot, golgeter all-time al competiţiei (303 goluri), handbalista luând decizia să-şi încheie cariera la reprezentativă după CM2023.

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României! Aceasta a fost al 7- lea trofeu din palmaresul echipei Cristinei Neagu.

Campioana CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa a încheiat cu medalia de bronz, după patru reprize de prelungiri cu Rapid Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Ostergaard 9 goluri, Zaadi 6, pentru CSM, respectiv Quintino 6, Gonzalez 6, pentru Dunărea, scrie news.ro.

Tot duminică, în finala mică, vicecampioana Rapid Bucureşti a fost învinsă de Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 39-36 (15-12, 29-29), pentru medalia de bronz. În semifinale, CSM Bucureşti a trecut de Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), iar Dunărea Brăila a eliminat Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 36-35 (18-16, 31-31).

9:42 VIDEONebunie la Lisabona după titlul câştigat de Sporting! Cum au sărbătorit jucătorii 8:55 VIDEOReacţia de mare campion a lui Max Verstappen, după ce a fost învins de Lando Norris în Marele Premiu de la Miami 8:55 Marius Şumudică a anunţat ce l-ar face să renunţe la Rapid fără cel mai mic regret: „Aș face 5 paşi în spate” 1:04 VIDEOBucurie nebună la McLaren, după ce Lando Norris a câștigat Marele Premiu de la Miami! Pilotul, copleșit de emoții 0:40 VIDEOLando Norris a câștigat Marele Premiu de la Miami, live pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY! Max Verstappen, pe locul doi 0:17 Dan Petrescu, prima reacție după ce a debutat cu victorie în noul mandat la CFR Cluj: „Nu a fost ușor deloc!” 0:04 „Aștept să mă cheme la EURO!” Daniel Bîrligea, mesaj direct pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în CFR – Rapid 3-2! 5
23:49
Claudiu Petrila și-a turnat cenușă în cap după CFR – Rapid 2-3! Mesaj direct pentru fani: „Le oferim doar supărare!”
5
23:22
CFR – Rapid 3-2. Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea în Gruia! Giuleștenii continuă seria dezastruoasă