Închide meniul

Rapid, înfrângere în Liga Campionilor! Vicecampioana a rămas pe penultimul loc în grupă

Viviana Moraru Publicat: 14 ianuarie 2024, 19:05

Comentarii
Rapid, înfrângere în Liga Campionilor! Vicecampioana a rămas pe penultimul loc în grupă

Jucătoarele de la Rapid, în timpul meciului cu Metz/ Profimedia

Rapid a suferit o înfrângere în Liga Campionilor la handbal feminin. Vicecampioana a fost învinsă de Metz, scor 31-34 (18-16), într-un meci din etapa a 10-a a grupelor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După eşecul suferit, Rapid a rămas pe penultimul loc în grupă, cu şapte puncte obţinute, după zece meciuri disputate.

Rapid, înfrângere în Liga Campionilor

Principalele marcatoare ale partidei au fost Korsos 7 goluri, Fernandez 7, pentru Rapid, respectiv Bouktit 12, Jorgensen 6, pentru Metz. De la Rapid au absentat Buceschi, Grozav, Polman şi Gonzalez.

În etapa a X-a s-au mai jucat partidele dintre FTC Budapesta – Team Esbjerg 28-33, Vipers – Krim Ljbljana 29-23 şi MKS Lubin – Ikast 26-35.

După 10 etape în grupa B, Team Esbjerg este lider, cu 18 puncte, iar Rapid Bucureşti se află pe locul 7, cu 7 puncte.

Reclamă
Reclamă

Rezultatele obţinute de Rapid Bucureşti în primele runde sunt: 28-30 cu Team Esbjerg, 26-25 Zaglebie Lubin, 27-35 cu Ikast, 24-24 cu FTC Budapesta, 22-33 cu Metz Handball, 27-22 şi 24-25 cu Krim Ljubljana, 30-29 şi 30-35 cu Vipers.

În runda următoare, Rapid Bucureşti va juca în deplasare, cu Ikast, în 21 ianaurie.

CSM Târgu Jiu, învinsă fără drept de apel de Costa del Sol Malaga

Echipa de handbal feminin CSM Târgu Jiu a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Costa del Sol, cu scorul 35-25 (16-13), în al doilea meci din grupa D a European League.

Reclamă

Principalele marcatoare ale partidei au fost Gavrilă 6 goluri, Ciolan 6, pentru gazde, respectiv Rodriguez 8, Jimenez 7, pentru formaţia vizitatoare, relatează news.ro.

În cealaltă partidă a etapei vor juca, tot duminică, Sola HK – Mosonmagyarovari KC.

CSM Târgu Jiu a debutat cu eşec în grupa D, scor 27-33 cu Mosonmagyarovari KC, iar următoarea rundă va juca în Norvegia, cu Sola HK, în 20 ianuarie.

CSM Târgu Jiu s-a calificat în grupa D după ce a trecut în preliminarii de formaţia suedeză Onnereds HK (29-27, 26-23).

În grupa B a European League joacă şi Dunărea Brăila, calificată tot după meciuri în tururile preliminare, iar în grupa C a fost repartizată direct Gloria Bistriţa.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga partida dintre FC Argeş şi FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59 16 ian.
VIDEOSporting – Casa Pia 3-0. Geny Catamo, “dublă”! Campioana en-titre s-a apropiat de liderul FC Porto
23:50 16 ian.
Marius Marin a jucat 68 de minute în Pisa – Atalanta 1-1. Nota primită de jucătorul naţionalei
23:41 16 ian.
Anunţul lui Mario Tudose despre viitorul lui, după ce a învins-o pe FCSB, echipa interesată de el!
23:34 16 ian.
Claudiu Micovschi a învins-o pe FCSB și a trimis „săgeți” către Rapid: „În sfârșit pot să fac asta”
23:32 16 ian.
Dani Coman i-a dat replica lui Gigi Becali, după FC Argeș – FCSB 1-0: „Nu suntem o echipă mică”
23:17 16 ian.
Cele două mutări anunțate de Gigi Becali la FCSB, după înfrângerea cu FC Argeș: „Vor veni amândoi”
1 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 2 Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut” 3 Gigi Becali și-a distrus jucătorii, după FC Argeș – FCSB 1-0. Ce le-a reproșat patronul campioanei 4 BREAKING NEWSRapid a dat lovitura iernii în Liga 1! Olimpiu Moruțan ajunge sub comanda lui Costel Gâlcă 5 Suma uriaşă donată de Gigi Becali călugărilor de pe Muntele Athos: “Va fi sfânt! Rămâne în istorie” 6 Ilie Dumitrescu, dialog aprins cu Gică Popescu după ce a semnat cu FRF: “Nu mai sugrumați cluburile cu asta”
Citește și