Campionatul Mondial de handbal feminin | România – Norvegia 22-33. Campioanele europene au obţinut o victorie categorică. Tricolorele merg cu două puncte în grupele principale!

Antena Sport Publicat: 7 decembrie 2021, 21:30 / Actualizat: 17 martie 2023, 0:18

Suedia - România LIVE SCORE 21:30

Facebook FR Handbal

Principalele marcatoare ale României au fost Laslo – 6 goluri şi Crina Pintea – 5 goluri. Cu o evoluţie excelentă în primele 20 de minute, tricolorele au fost încurajate şi aplaudate toată partida de sute de români stabiliţi în Castellon, care au creat o atmosferă electrizantă.

În urma rezultatului, Norvegia încheie lider, cu 6 puncte, urmată în clasament de România 4, Kazakhstan 2, şi Iran, niciun punct.

În grupele principale se califică astfel Norvegia, România şi Kazakhstan, care vor continua competiţia cu câte 4, 2, respectiv niciun punct, după confruntările directe. În grupa principală II, tricolorele se vor duela cu Olanda, Suedia şi Puerto Rico.

ROMÂNIA – NORVEGIA 22-33

Update: România – Norvegia 22-33. Final de meci! Handbalistele antrenate de Adi Vasile au pierdut la o diferenţă de 11 goluri.

Update: România – Norvegia 21-30. A marcat şi Ostase.

Update: România – Norvegia 20-30. Herrem le-a refăcut nordicelor avantajul de 10 goluri.

Update: România – Norvegia 19-28. Gooolll superb al Cristinei Laslo!

Update: România – Norvegia 17-28. Nora Mork a înscris cu uşurinţă, din propria jumătate, într-un moment în care România juca fără portar.

Update: România – Norvegia 17-25. Gol de la 7 metri reuşit de Cristina Laslo!

Update: România – Norvegia 16-25. Aruncare superbă a Cristinei Laslo.

Update: România – Norvegia 14-23. O nouă reuşită pentru Nora Mork. Adi Vasile a cerut time-out!

Update: România – Norvegia 13-20. Crina Pintea, un nou gol pentru tricolore.

Update: România – Norvegia 12-18. Nicoleta Dincă a marcat în minutul 33.

Update: România – Norvegia 11-18. Nora Mork a reuşit primul gol al reprizei a 2-a.

Update: A început repriza secundă.

Update: România – Norvegia 11-17. Kristiansen a înscris în ultimele secunde şi a stabilit rezultatul de la finalul primei reprize!

Update: România – Norvegia 11-16. Katrine Lunde apără uluitor şi are un procentaj de 51%!

Update: România – Norvegia 11-16. Un nou gol pentru Kristiansen, de această dată de la 7 metri.

Update: România – Norvegia 11-15. Ostase şi Pintea ne ţin în joc şi ne fac să sperăm în continuare!

Update: România – Norvegia 9-14. Kristiansen a înscris pentru nordice, care şi-au mărit avantajul.

Update: România – Norvegia 9-12. Goolll Cristina Laslo!

Update: România – Norvegia 8-12. Campioana Europei s-a distanţat la patru goluri.

Update: România – Norvegia 8-10. Laura Moisă a marcat în minutul 24.

Update: România – Norvegia 7-9. Lorena Ostase a înscris într-un moment în care eram în inferioritate numerică!

Update: România – Norvegia 6-7. Gol Crina Pintea! Iulia Dumanka are cinci parade salvatoare în primele 18 minute.

Update: România – Norvegia 5-7. Nordicele au întors scorul. Sunt greu de oprit pe semicerc.

Update: România – Norvegia 5-4. Am trecut în avantaj, în minutul 14. Evoluţie impresionantă a tricolorelor.

Update: România – Norvegia 4-4. GOOLLL Bianca Bazaliu, în minutul 13. Aruncare senzaţională, în vinclu!

Update: România – Norvegia 3-4. Răspuns pe măsură al Iuliei Dumanska. A intervenit şi ea superb şi a apărat o aruncare de la 7 metri!

Update: România – Norvegia 3-4. Crina Pintea a ratat o aruncare de la 7 metri. Katrine Lunde este într-o formă uriaşă chiar şi la 41 de ani.

Update: România – Norvegia 3-4.  Gol Alina Ilie!

Update: România – Norvegia 2-1. Crina Pintea, gol din extremă. Început în forţă al tricolorelor!

Update: România – Norvegia 1-0. Harabagiu a marcat primul gol al disputei. Este atmosferă superbă în sala din din Castello!

Update: A început cel mai aşteptat meci din grupa C

România vine după două victorii lejere, 39-11 cu Iran și 38-17 cu Kazahstan. „Meciul cu Norvegia este un meci care trebuie să-ți creeze foarte multă bucurie, foarte multă ambiție. Este unul dintre meciurile alea foarte frumoase de jucat”, a spus selecționerul României.

România – Norvegia LIVE SCORE | România e deja calificată în grupele principale

România a câştigat al doilea meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin 2021. După victoria cu Iran, 39-11, „tricolorele” au învins clar şi Kazahstan, scor 38-17, şi s-au calificat în grupele principale.

Principalele marcatoare ale României au fost Moisă 6 goluri, Dincă 5, Pintea 5, Bazaliu 5, în prezenţa unei galerii numeroase de români stabiliţi în Spania.

Naţionala României a învins anterior Iran, cu 39-11, iar cu două victorii şi 4 puncte se califică în grupele principale, în care va întâlni echipele calificate din grupa D, din care fac parte Olanda, Suedia, Uzbekistan şi Puerto Rico.

Lotul României pentru Campionatul Mondial

Cum arată grupele la Campionatul Mondial 2021

18:41 Veste uriaşă primită de Radu Drăguşin! Ar putea fi titular în derby-ul cu Arsenal! Anunţul englezilor 18:25 LIVE SCOREFC Voluntari – FCU Craiova 0-0. Meci crucial în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Ilfovenii joacă în 10! 18:07 Doliu în fotbalul românesc! A murit portarul cu care Universitatea Craiova a cucerit primul titlu! 18:02 Ce se întâmplă cu Dorin Rotariu, la două luni de la plecarea de la FCSB! Unde vrea să evolueze: „În vară va semna!” 18:00 FC Botoşani – Dinamo, 19:30, LIVE TEXT. Meci capital în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipele de start 17:32 Ronnie O’Sullivan a spus care e sportul la care ar fi fost campion mondial dacă nu ar fi jucat snooker: „Eram talentat” 17:20 Revenire la FCSB, pentru duelul cu Sepsi! Elias Charalambous a făcut anunţul: „E 100% pregătit!” 17:07 Marius Şumudică, considerat „cea mai bună variantă” pentru Rapid! Mesaj ferm transmis de Daniel Niculae 16:33 Gică Hagi, verdict despre transferul lui Florinel Coman în Qatar: „Să fie clar!” 16:23 VideoCamelia Bălţoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 23 aprilie 2024 Vezi toate știrile