Închide meniul

Veste uriaşă pentru România! Va avea 3 echipe în Liga Campionilor la handbal feminin şi una la handbal masculin

Publicat: 21 iunie 2024, 14:38

Veste uriaşă pentru România! Va avea 3 echipe în Liga Campionilor la handbal feminin şi una la handbal masculin

Hepta

Veste uriaşă pentru România! Va avea 3 echipe în Liga Campionilor la handbal feminin şi una la handbal masculin. Anunţul făcut de forul european.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Comitetul Executiv al EHF a confirmat, vineri, participarea echipelor Dinamo, Rapid şi Gloria Bistriţa în Liga Campionilor, ediţia 2024/2025.

Veste uriaşă pentru România! Va avea 3 echipe în Liga Campionilor la handbal feminin şi una la handbal masculin

Dinamo a primit wild card pentru competiţia masculină, iar Rapid şi Gloria Bistriţa pentru cea feminină.

În Liga Campionilor la handbal feminin va evolua şi CSM Bucureşti. Gloria Bistriţa a ajuns în sezonul 2023/2024 în finala European League la handbal feminin, fiind învinsă în ultimul act de formaţia norvegiană Storhamar Handball Elite, iar Rapid Bucureşti a ajuns până în faza grupelor Ligii Campionilor, scrie news.ro. Cele două echipe au încheiat campionatul intern pe locuile 3, respectiv 2. Campioana este CSM Bucureşti.

La handbal masculin, Dinamo a câştigat titlul naţional în sezonul 2023/2024 şi a încheiat pe locul 4 în European League.

Reclamă
Reclamă

Cristina Neagu a fost nominalizată pentru titlul de „cea mai bună handbalistă” a anului de EHF

Cristina Neagu a fost nominalizată pentru titlul de „cea mai bună handbalistă” a anului de EHF. Anunţul a fost făcut chiar de forul european. Forul european de handbal a anunţat, marţi, nominalizările pentru titlul ”Player of the Year” în ediţia 2024 a EHF Excellence Awards.

Între cei 110 jucători nominalizaţi, la feminin şi masculin, se află Cristina Neagu, Laura Glauser, Renata De Arruda, Trine Ostergaard, respectiv Andrii Akimenko. Se poate vota până în 23 iunie.

Jucătorii nominalizaţi de la echipe din România sunt:

Reclamă

Feminin: Laura Glauser (CSM Bucureşti) şi Renata De Arruda (Gloria Bistriţa) – cel mai bun portar; Cristina Neagu (CSM Bucureşti) – inter stânga; Trine Ostergaard (CSM Bucureşti) – extremă dreapta;

Masculin: Andrii Akimenko (Dinamo Bucureşti) – extremă dreapta.

Cei 110 jucători nominalizaţi provin din 21 de ţări, iar titlul acordat de EHF ”onorează cei mai buni jucători din sezonul 2023/2024”.

Nominalizările au fost făcute pentru cele şapte posturi de joc într-o echipă, plus cel mai bun apărător, în baza performanţelor reuşite la nivel de club şi echipă naţională. Voturile se contabilizează în aplicaţia EHF – ‘Home of Handball’ app, până în 23 iunie, cu o pondere de câte 25% pentru jucători, antrenori, ziarişti şi fani.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:25

Unirea Slobozia – FC Voluntari (ora 20.00) Adrian Mihalcea şi Florin Pîrvu, duel crucial pentru Liga 1

18:20

EXCLUSIV“Avem forţa să câştigăm în Austria?” Răspunsul lui Denis Alibec înaintea meciului vital al naţionalei!

18:00

EXCLUSIV“Continuă bătălia pentru recordul mondial între David Popovici şi Pan Zhanle?” Răspunsul Cameliei Potec

17:47

Adrian Mititelu, dezvăluiri despre jucătorul dorit de Gigi Becali! Unde va pleca Vladislav Blănuţă

17:30

Anunţul care nu va fi pe placul lui Gigi Becali! Verdictul despre calificarea FCSB în Champions League

17:01

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 iunie

1 Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari 2 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 3 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 4 VideoMax Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez 5 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 6 Max Verstappen riscă să fie suspendat după ciocnirea cu George Russell, din Marele Premiu al Spaniei
Citește și