Lăcrămioara Perijoc, după argintul de la Jocurile Europene: “Aş vrea să fie aur la cea mai puternică competiţie”

Alex Masgras Publicat: 3 iulie 2023, 16:31

Comentarii
Lăcrămioara Perijoc, după argintul de la Jocurile Europene: Aş vrea să fie aur la cea mai puternică competiţie

Lăcrămioara Perijoc, la revenirea în ţară / Antena Sport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Lăcrămioara Perijoc, după argintul de la Jocurile Europene. Sportiva din România a cucerit medalia de argint în competiţia de box, categoria 54 kg, la Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Perijoc a revenit luni în România şi a oferit câteva declaraţii la aeroport. Ea a fost învinsă în finala pentru aur de Stanimira Rahimova din Bulgaria. Până în ultimul act, ea a trecut de Zeynab Rahimova, Ana Khunjua, Sandra Drabik şi Hatice Akbaş, potrivit news.ro.

Lăcrămioara Perijoc, după argintul de la Jocurile Europene: “Aş vrea să fie aur la cea mai puternică competiţie”

Ea a fost aşteptată la Otopeni de loturile naţionale de fete şi băieţi şi a declarat că vrea să obţină medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris.

“Multumesc frumos pentru susţinere şi că am reuşit să mă calific la Olimpiadă. Sunt foarte fericită şi extrem de recunoscătoare pentru această medalie. Cel mai important e că am obţinut biletele la Olimpiadă. Revanşa a fost un bonus, medalia un alt bonus. E normal să fie obstacole. Nu poţi să treci prin ploaie fără să te uzi, cum se zice. Au fost câteva obstacole, am trecut peste. După acea accidentare am revenit mai puternică. Când am ajuns la meciul pentru medalii, scopul a fost să obţin acel bilet. După care, scopul final a fost să câştig finala. Nu a fost a mea, dar am urcat cât am putut de mult. Aş vrea să fie aur la cea mai puternică competiţie.

Ultima carte citită este Creierul în Extaz, pe care am terinat-o la competiţia asta. Am început-o în prima zi şi am terminat-o astăzi. Am avut momente în care am simţit că îmi trăiesc visul cu adevărat. Cărţile m-au şi format ca om, m-au educat, m-au ajutat să mă descoper. Am câteva planuri şi pentru ai mei, aş vrea să îi iau în braţe. Boxul este cel mai frumos sport, mi-a adus cele mai frumoase împliniri. De acum câţiva ani în urmă mă visez cu medalia la gât de la Olimpiadă. Cred că voi reuşi să fac această performanţă pentru România”, a spus Lăcrămioara Perijoc la sosirea în ţară.

Reclamă
Reclamă

Lăcrămioara Perijoc, medalie de argint la box la Jocurile Europene

La Jocurile Europene, la total, România are 17 medalii – 6 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz. Lăcrămioara Perijoc îşi asigurase încă de când a acces în semifinalele Jocurilor Europene calificarea la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc a devenit al treilea sportiv român calificat la JO 2024, după atleta de origine kenyană Delvine Relin Meringor (CSA Steaua), care a realizat în martie baremul la maraton, cu prilejul cursei de la Barcelona, şi înotătorul David Popovici, care a realizat în aprilie baremul la 100 m liber, cu prilejul Campionatelor Naţionale de la Otopeni. Jocurile Europene constituie criteriu de calificare pentru JO 2024, iar pugiliştii români care ating semifinalele obţin biletele pentru JO 2024.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59 6 mai

Bayern – PSG 1-1. Parizienii se califică în finală pentru al doilea sezon consecutiv

23:59 6 mai

PSG – Arsenal, marea finală a Ligii Campionilor din acest sezon! Când va avea loc duelul “de foc”

23:23 6 mai

Foto“Au fost jefuiţi” Nemţii au izbucnit după ce Bayern nu a primit penalty! Ce spune, de fapt, regulamentul

23:02 6 mai

Marquinhos, record impresionant în UEFA Champions League! A depășit o legendă a fotbalului la meciul cu Bayern

22:59 6 mai

FotoFază scandaloasă în Bayern Munchen – PSG! Centralul nu a dictat penalty pentru un henţ clar în careu!

22:43 6 mai

Khvicha Kvaratskhelia, performanță uriașă în Bayern – PSG! Singurul care a reușit asta în Champions League

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 4 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat” 5 “Plec cu el să căutăm jucători” Anunţul lui Mihai Stoica despre antrenorul care a luat două titluri la rând cu FCSB! 6 Mihai Stoica a găsit atacant pentru FCSB: “Dacă nu dă două goluri în primul meci, mă nenoroceşte Gigi”
Citește și